Զարեհ Սինանյանը մի շարք հանդիպումներ է ունեցել Չիկագոյում
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանի այցը ԱՄՆ շարունակվում է: Գլխավոր հանձնակատարն այս պաշտոնում առաջին անգամ ժամանել է Չիկագո: Պատվավոր հյուպատոս Օսկար Թաթոսյանը, որի պաշտոնավորումն ընդգրկում է Իլինոյս, Միսսուրի, Այովա, Վիսկոնսին և Մինեսոտա նահանգները, դիմավորել է Գլխավոր հանձնակատարին: Պատվավոր հյուպատոսը համայնքի ակտիվ ներկայացուցիչներից է և հատկանշական դեր է խաղացել Չիկագոյի շուկա հայաստանյան ապրանքների ներմուծման գործում:
Զարեհ Սինանյանն այցելել է Չիկագոյի կենտրոնում գտնվող Երևանի զբոսայգի: Այնուհետ Գլխավոր հանձնակատարը հանդիպել է Չիկագոյի շրջանի հայ երիտասարդների հետ և ծանոթացել նրանց գործունեությանը, կրթությանը և աշխատանքին, նաև ներկայացրել գրասենյակի գործունեությունը: Զարեհ Սինանյանը հատկապես կարևորել է ՀՀ կառավարման համակարգում սփյուռքահայ մասնագետների «իԳործ» և «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրերը: Հանդիպման մասնակիցները մեծ ոգևորություն են ցուցաբերել գրասենյակի ծրագրերի հանդեպ:
Հաջորդ հանդիպումը հանդիպումը հայ համայնքի փաստաբանների, բժիշկների և համայնքային ղեկավարների հետ էր: Հանդիպման ընթացքում ընդգրկուն քննարկում է ծավալվել Հայաստանի քաղաքական իրողությունների, օրենսդրական բարեփոխումների անհրաժեշտության և Հայաստան-սփյուռք օրակարգային հարցերի շուրջ: Զարեհ Սինանյանը շնորհակալություն է հայտնել համայնքի ներկայացուցիչներին առողջ երկխոսության, համագործակցության և կատարած աշխատանքի համար:
Հաջորդ օրվա ընթացում Գլխավոր հանձնակատարը Էվանսթոնի Սուրբ Հակոբ հայկական եկեղեցում ներկա է գտնվել պատարագի, որը մատուցում էր վերապատվելի Տեր Հովհան Խոջա-Էյնաթյանը։ Պատարագից հետո եկեղեցու դահլիճում տեղի է ունեցել համայնքային հանդիպում, որի ընթացքում Գլխավոր հանձնակատարը ներկայացրել է գրասենյակի գործունեությունը և հայեցակարգային ուղղությունները, այնուհետ ներկաները հնչեցրել են իրենց հուզող հարցերը:
Զարեհ Սինանյանը հատկապես կարևորել է համայնքում եկեղեցու ունեցած հայապահպան գործունեությունը, որի շնորհիվ համայնքն արդեն 100 տարուց ավելի չի կորցրել իր ինքնությունն ու հայկական մշակույթը:

Заре Синанян провел ряд встреч в Чикаго
Визит главного уполномоченного Заре Синаняна в США продолжается. Он впервые прибыл в Чикаго в должности главного уполномоченного по делам диаспоры РА. Его встретил почетный консул Оскар Татосян, деятельность которого распространяется на несколько штатов: Иллинойс, Миссури, Айова, Висконсин и Миннесота. Почетный консул является одним из активных представителей общины и сыграл заметную роль в организации импорта армянских товаров на рынок Чикаго.
Заре Синанян посетил ереванский парк в центре Чикаго. Там он встретился с армянской молодежью районов Чикаго и ознакомился с их деятельностью, а также представил работу Офиса. Заре Синанян особо отметил важность программ “iGorts” и “Молодой посол диаспоры”. Участники встречи были воодушевлены программами Офиса.
Следующим в Чикаго стала встреча главного уполномоченного с адвокатами, врачами и руководителями армянской общины. Всестороннее обсуждались политические реалии Армении, необходимость законодательных реформ и вопросы повестки дня “Армения-Диаспора”. Заре Синанян поблагодарил представителей общины за здоровый диалог, сотрудничество и проделанную работу.
В течение следующего дня главный уполномоченный присутствовал на литургии в армянской церкви Св. Иакова в Эванстоне, которую возглавил преподобный отец Ован Ходжа-Эйнатян. После литургии в зале церкви состоялось собрание общины, где главный уполномоченный представил деятельность Офиса, затем присутствующие озвучили волнующие их вопросы.
Заре Синанян особо выделил деятельность церкви в общине по сохранению армянства, благодаря которой община уже более 100 лет не теряет свою идентичность и армянскую культуру.