Տասնյակ հայրենադարձներ սովորեցին հայերեն
Հայրենադարձների համար հայերենի անվճար դասընթացների առաջին փուլն ավարտվեց: Այսօր մասնակիցները, որոնք 3 ամիս սովորել կամ բարելավել էին մայրենին, ստացան հավաստագրեր: Նրանք այժմ կարող են հաղորդակցվել, կարդալ և գրել հայերենով, ինչը կդյուրացնի նրանց ինտեգրման և աշխատանք գտնելու գործընթացը:
Մեր գրասենյակի «Հայրենադարձության և ինտեգրման կենտրոն» ծրագրի համակարգող Մարգարիտա Բաղդասարյանը շնորհակալություն հայտնեց հայրենադարձներին դասընթացներին ակտիվ մասնակցելու, ինչպես նաև «Big Mind» կրթական կենտրոնի տնօրինությանն ու ուսուցիչներին դասավադման նոր մեթոդների և փոխանցած գիտելիքների համար: «Առաջին անգամ է, որ հայրենադարձների համար մայրենի լեզվի դասավանդումն իրականացվում է պետական մակարդակով: Ուրախ ենք, որ հայերեն սովորելու նման պահանջարկ կա, և յուրաքանչյուր փուլի համար մենք ստանում ենք հարյուրավոր հայտեր»,-նշեց Մարգարիտա Բաղդասարյանը: Դասընթացների մասնակիցները ներկայացրին իրենց տպավորությունները, հանդես եկան առաջարկներով, կարևորեցին նաև, որ այս ամիսների ընթացքում ձեռք բերեցին նոր ծանոթություններ և ընկերներ: Հիշեցնենք, որ դասընթացների 2-րդ փուլին դիմել են ևս 300 հայրենադարձներ 20 երկրներից: Նրանցից 80-ը դասընթացները կսկսեն հուլիսի 6-ից:

Десятки репатриантов выучили армянский
Завершился первый поток бесплатных курсов армянского языка для репатриантов. Сегодня участники, которые в течение 3 месяцев изучали или совершенствовали родной язык, получили сертификаты об окончании курсов.
Теперь они могут общаться, читать и писать на армянском, что упростит их процесс интеграции и поиска работы. Координатор программы “Центр репатриации и интеграции" нашего Офиса Маргарита Багдасарян выразила благодарность репатриантам за активное участие в курсах, а также дирекции и учителям образовательного центра “Big Mind” за новые методы и знания. “Впервые для репатриантов преподавание родного языка осуществляется на государственном уровне. Мы уверены, что есть такой спрос на изучение армянского языка, так как на каждый новый поток мы получаем сотни заявок”, - отметила Маргарита. Участники курсов поделились своими впечатлениями и предложениями, а также отметили важность того, что в течение этих месяцев приобрели новых знакомых и друзей. Напомним, что на второй поток курсов подали заявки еще 200 репатриантов из 20 стран. 80 из них начнут занятия с 6 июля.