Մեր ուշադրության կենտրոնում են նաև սփյուռքի հեռավոր համայնքները
Հունիսի 20-26-ը գրասենյակի ներկայացուցիչները ՌԴ Սախայի (Յակուտիայի) Հանրապետությունում մասնակցել են ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կողմից կազմակերպվող միջմշակութային IV միջազգային փառատոնին, ինչպես նաև հայ համայնքի կողմից կազմակերպված կլոր-սեղան քննարկմանը:
Մեր մասնագետները Յակուտիայի հայ համայնքի ղեկավար Անդրանիկ Նավոյանի մասնակցությամբ հանդիպել են Սախայի Հանրապետության արտաքին կապերի և ժողովուրդների հարցերով նախարար Գավրիլ Կիրիլլինի հետ, քննարկվել են համագործակցության ու համայնքին վերաբերող հարցեր:
Այնուհետ նրանք այցելել են Սբ. Կարապետ եկեղեցի, հայկական մշակույթի կենտրոն, հանդիպում ունեցել համայնքի հետ, կիրակնօրյա դպրոցում պատմության բաց դաս անցկացրել աշակերտների համար:
Ռազմավարությունների մշակման բաժնի պետ Հովհաննես Ալեքսանյանը Սախայի Հանրապետության ժողովուրդների ասոցիացիայի կողմից, որը միավորում է ավելի քան 70 ազգային ու հասարակական կազմակերպություններ, պարգևատրվել է «Խաղաղության և համերաշխության» մեդալով:

В центре нашего внимания также отдаленные общины диаспоры
С 20 по 26 июня сотрудники нашего Офиса приняли участие в IV Международном межкультурном фестивале, организованном ЮНЕСКО в Республике Саха (Якутия), а также в круглом столе, организованном армянской общиной.
При участии руководителя армянской общины Якутии Андраника Навояна они встретились с министром по внешним связям и делам народов Республики Саха Гаврилом Кириллиным, обсудили вопросы сотрудничества и общины. Затем они посетили церковь Св.
Карапета, центр армянской культуры, встретились с общиной, побывали на открытом уроке истории в воскресной школе.
Ассоциацией народов Республики Саха, объединяющей более 70 национальных и общественных организаций, начальник отдела разработки стратегий Ованнес Алексанян был награжден медалью "Мир и солидарности”.