20 երկրից դիմել են «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրին
Ավարտվել է ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» 2022 ծրագրի հայտադիմումների ընդունումը: Ծրագրին դիմել են 60 սփյուռքահայ երիտասարդ ակտիվիստներ 20 երկրներից՝ Ֆրանսիայից, Բելգիայից, Բուլղարիայից, Իսպանիայից, Չեխիայից, Նիդերլանդներից, Նորվեգիայից, Ռուսաստանից, Գերմանիայից, ԱՄՆ-ից, Սերբիայից, Ուկրաինայից, Արաբական Միացյալ Էմիրություններից և այլն: Դիմորդները 22-35 տարեկան են, առնվազն 5 տարի բնակվում են սփյուռքում, հայկական համայնքների ակտիվ և ներկայացուցչական անդամներ են, տիրապետում են հայերենին, ցանկություն ունեն իրենց ներդրումն ունենալ Հայաստան-սփյուռք հարաբերությունների ամրապնդման գործում, նոր գիտելիքներ և հմտություններ ձեռք բերել՝ համայնքում իրենց աշխատանքներն ավելի արդյունավետ դարձնելու համար:
Սփյուռքահայ երիտասարդների հետ կանցկացվեն առցանց հարցազրույցներ, և ընտրված 20 մասնակիցները սեպտեմբերի 25-ից հոկտեմբերի 8-ը կժամանեն Հայաստան, կանցեն վերապատրաստման հագեցած դասընթաց՝ ընդլայնելով իրենց պատկերացումներն ու գիտելիքները Հայաստանի և Արցախի տարբեր ոլորտների մասին: Երիտասարդ դեսպաններն իրենց բնակության երկրներ վերադառնալուց հետո մեկ տարի կիրականացնեն համայնքային հանդիպումներ, մասնակիցների միջև միջհամայնքային աշխատանքների փորձի փոխանակման ձեռնարկներ, սոցիալական հարթակներում և լրատվական միջոցներում գրասենյակի, հայաստանյան այլ ծրագրերի վերաբերյալ հրապարակումներ և տեղեկատվական նախաձեռնություններ:
Ծրագիրն իրականացվում է արդեն 2-րդ անգամ: Արդեն իսկ 20 շրջանավարտ երիտասարդ դեսպաններ կան 16 երկրներում:
Հիշեցնենք, որ «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագիրն իրականացվում է ՀՀ կառավարության ֆինասավորմամբ և «Ջինիշյան» հիշատակի հիմնադրամի աջակցությամբ:

Из 20 стран подали заявки на программу “Молодой посол диаспоры”
Завершен прием заявок на программу “Молодой посол диаспоры - 2022” Офиса главного уполномоченного по делам диаспоры РА. На участие в программе отправили заявки 60 молодых активистов диаспоры из 20 стран: Франции, Бельгии, Болгарии, Испании, Чехии, Нидерландов, Норвегии, России, Германии, США, Сербии, Украины, Объединенных Арабских Эмиратов и др. Кандидаты - это молодые люди в возрасте от 22 до 35 лет проживающие в диаспоре не менее 5 лет. Они являются активными и представительными членами армянских общин, владеют армянским языком и желают внести свой вклад в укрепление отношений “Армения-Диаспора”, а также хотят приобрести новые знания и умения, чтобы сделать свою работу более эффективной в общине.
С молодежью диаспоры будут проведены онлайн-интервью. 20 отобранных участников с 25 сентября по 8 октября будут в Армении проходить интенсивный образовательный курс, расширяя свои представления и знания о различных сферах Армении и Арцаха. Молодые послы после возвращения в страны своего проживания в течение года будут организовывать общественные встречи, мероприятия по обмену опытом между общинами, публикации и информационные мероприятия, связанные с программами Офиса и других армянских организаций, на социальных платформах и в СМИ.
Программа реализуется уже во второй раз. Уже есть 20 выпускников-молодых послов в 16 странах.
Напомним, что программа “Молодой посол диаспоры” осуществляется при финансировании правительства РА и при поддержке фонда памяти “Джинишян”.