20 երկրից դիմել են «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրին
Ավարտվել է ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» 2022 ծրագրի հայտադիմումների ընդունումը: Ծրագրին դիմել են 60 սփյուռքահայ երիտասարդ ակտիվիստներ 20 երկրներից՝ Ֆրանսիայից, Բելգիայից, Բուլղարիայից, Իսպանիայից, Չեխիայից, Նիդերլանդներից, Նորվեգիայից, Ռուսաստանից, Գերմանիայից, ԱՄՆ-ից, Սերբիայից, Ուկրաինայից, Արաբական Միացյալ Էմիրություններից և այլն: Դիմորդները 22-35 տարեկան են, առնվազն 5 տարի բնակվում են սփյուռքում, հայկական համայնքների ակտիվ և ներկայացուցչական անդամներ են, տիրապետում են հայերենին, ցանկություն ունեն իրենց ներդրումն ունենալ Հայաստան-սփյուռք հարաբերությունների ամրապնդման գործում, նոր գիտելիքներ և հմտություններ ձեռք բերել՝ համայնքում իրենց աշխատանքներն ավելի արդյունավետ դարձնելու համար:
Սփյուռքահայ երիտասարդների հետ կանցկացվեն առցանց հարցազրույցներ, և ընտրված 20 մասնակիցները սեպտեմբերի 25-ից հոկտեմբերի 8-ը կժամանեն Հայաստան, կանցեն վերապատրաստման հագեցած դասընթաց՝ ընդլայնելով իրենց պատկերացումներն ու գիտելիքները Հայաստանի և Արցախի տարբեր ոլորտների մասին: Երիտասարդ դեսպաններն իրենց բնակության երկրներ վերադառնալուց հետո մեկ տարի կիրականացնեն համայնքային հանդիպումներ, մասնակիցների միջև միջհամայնքային աշխատանքների փորձի փոխանակման ձեռնարկներ, սոցիալական հարթակներում և լրատվական միջոցներում գրասենյակի, հայաստանյան այլ ծրագրերի վերաբերյալ հրապարակումներ և տեղեկատվական նախաձեռնություններ:
Ծրագիրն իրականացվում է արդեն 2-րդ անգամ: Արդեն իսկ 20 շրջանավարտ երիտասարդ դեսպաններ կան 16 երկրներում:
Հիշեցնենք, որ «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագիրն իրականացվում է ՀՀ կառավարության ֆինասավորմամբ և «Ջինիշյան» հիշատակի հիմնադրամի աջակցությամբ:

Participants from 20 countries applied to the Diaspora Youth Ambassador Program
Application deadline for the 2022 Diaspora Youth Ambassador program of the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs of the Republic of Armenia has passed. 60 young Diaspora leaders from 20 countries have applied to join the program: France, Belgium, Bulgaria, Spain, the Czech Republic, the Netherlands, Norway, Russia, Germany, USA, Serbia, Ukraine, the United Arab Emirates and more.
Applicants are 22-35 years old, have lived in the Diaspora for at least 5 years, are active and representative members of Armenian communities, speak the Armenian language, want to contribute to strengthening Armenia-Diaspora relations by acquiring new knowledge and skills to make their work in the community more efficient.
The Diaspora Armenian youth will be interviewed online and the 20 selected participants will be brought to Armenia from September 25 to October 8 for an intensive training course to broaden their understanding and knowledge of different spheres in Armenia and Artsakh.
After returning to their home countries, the Diaspora Youth Ambassadors will spend a year hosting community meetings, inter-community experience exchange activities, publications and informative activities related to the Office and other Armenian programs on social platforms and media.
The program is being implemented for the second year 16 countries already have 20 Diaspora Youth Ambassadors alumni.
We would like to remind you that the Diaspora Youth Ambassador program is funded by the Government of the Republic of Armenia and supported by the "Jinishian" Memorial Foundation.