«‎Հայաստան-Կիպրոս հարաբերությունները զարգանում են բոլոր ոլորտներում»․ Զարեհ Սինանյան
Կիպրական սփյուռքի համաշխարհային համաժողովի երկրորդ օրվա ընթացքում Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը հանդես եկավ ողջույնի խոսքով։
«‎Պատիվ ունեմ արդեն երկրորդ անգամ ներկա գտնվել Կիպրական սփյուռքի համաշխարհային համաժողովին։ Եղբայրական Կիպրոսի հետ մեր հարուստ պատմական հիշողությունն ու ժառանգությունը, անցյալում կիսած ցավն ու կորուստները, համամարդկային բարձր արժեքները, խաղաղասիրությունն ու արդարության ձգտումը գալիս են մեկ անգամ ևս վերահաստատելու մեր երկրների միջև առկա համագործակցության մեծ ներուժը։ Այդ համագործակցության ուղղություններից մեկն էլ սփյուռքի հարցերի շուրջ Հայաստան-Կիպրոս-Հունաստան ձևաչափն է, որը վերահաստատեցինք նաև մեկ ամիս առաջ Հունաստանում կնքված եռակողմ հուշագրով»,-նշեց Զարեհ Սինանյանը։
Նա ընդգծեց նաև կիպրական սփյուռքի հետ համագործակցության մեծ հեռանկարների մասին, մասնավորապես՝ աշխարում երկու երկրների շահերի պաշտպանության, երիտասարդական և մասնագիտական ցանցերի ստեղծման և այլ ուղղություններով։
Ողջույնի խոսքով հանդես եկան նաև Հունաստանի, Սերբիայի և Ռումինիայի ներկայացուցիչները՝ կարևորելով նման ձևաչափով տարբեր երկրների սփյուռքների միջև կապերի հաստատումն ու փոխճանաչությունը։

"Relations between Armenia and Cyprus are developing in all fields" - Zareh Sinanyan
On the second day of the World Conference of the Cypriot Diaspora, High Commissioner Zareh Sinanyan gave a welcoming speech.
"I am honored to participate in the World Forum of the Cypriot Diaspora for the second time. The rich heritage that we share, the history of pain and loss, the pursuit of justice and peace, as well as our commitment to democratic values and principles - all of these create the potential for great cooperation between our countries in multiple areas. One of the directions we took recently to strengthen our ties was the Armenia-Cyprus-Greece memorandum on trilateral cooperation on Diaspora issues, signed in Greece a month ago," said Zareh Sinanyan.
In addition, Mr. Sinanyan highlighted the presence of great prospects for cooperation with the Cypriot diaspora, in particular, in the protection of shared interests and values in the global community, the creation of youth and professional networks, etc.
Representatives of Greece, Serbia, and Romania also gave welcoming speeches, mentioning the significance of establishing and mutually recognizing ties between the diasporas of different states during these conferences.