«Նոր Յառաջ» թերթի գլխավոր խմբագիր Ժիրայր Չոլաքյանը հանդիպեց Գլխավոր հանձնակատարին
Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն օգոստոսի 10-ին ընդունեց Ֆրանսիայում գործող «Նոր Յառաջ» թերթի գլխավոր խմբագիր  Ժիրայր Չոլաքյանին և Հայաստանում նոր հիմնված համանուն հիմնադրամի տնօրեն Անի Բրդոյեան-Ղազարյանին:
Գլխավոր հանձնակատարը ողջունեց հյուերին և հաջողություն մաղթեց Հայաստանում սկսվող գործունեության առթիվ: «Այսօր «Նոր Յառաջ» թերթը այն հազվադեպ հանդիպող թերթից է, որն արծարծում է համայն հայության, մասնավորապես՝ ֆրանսիահայերի մշակութային, կրթական, համայնքային պահանջները, կարիքները, խնդիրները  և դրանով հանդերձ զերծ է քաղաքական որևէ դիրքորոշումից»,-նշեց Գլխավոր հանձնակատարը:
Հյուրերը իրենց հերթին ողջունեցին հոկտեմբերին կազմակերպվելիք Համաշխարհային հայկական գագաթնաժողովը և հետաքրքրվեցին գրասենյակի կողմից իրականացվող ծրագրերով: Ժիրայր Չոլաքյանը ցանկություն հայտնեց հանդիպել «Քայլ դեպի տուն» ուսումնաճանաչողական ծրագիր չորրորդ փուլի մասնակիցներին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին այնպիսի խնդիրներ, ինչպիսիք են սփյուռքում հայկական դպրոցների, հայերենի, մշակույթի, երգի-պարի պահպանումը:

Главный редактор газеты "Нор Ярадж" Жирайр Чолакян встретился с Главным уполномоченным
10 августа Главный уполномоченный по делам диаспоры Заре Синанян принял главного редактора французской газеты «Нор Ярадж» Жирайра Чолакяна и директора вновь созданного в Армении одноименного фонда Ани Брдоян- Казарян.
Главный уполномоченный поприветствовал гостей и пожелал им успехов в предстоящей деятельности в Армении. «Сегодня газета «Нор Ярадж» является одной из тех редких газет, которая обращается к культурным, образовательным, общинным требования, нуждам и проблемам всех армян, в частности французских, и в то же время свободна от какой-либо политической позиции. ", - отметил Главный уполномоченный.
Гости, в свою очередь, поприветствовали предстоящий в октябре Всемирный армянский саммит и поинтересовались реализуемыми Офисом программами. Жирайр Чолакян выразил желание встретиться с участниками четвертого тура образовательной программы «Шаг к дому».
В ходе встречи обсуждались такие вопросы, как сохранение в диаспоре армянских школ, армянского языка, культуры, песни и танца.