Ավարտվեց «Քայլ դեպի տուն» ծրագիրը
Ամբողջ ամառվա ընթացքում «Քայլ դեպի տուն» ուսումնաճանաչողական ծրագրի մասնակիցներն ամբողջ աշխարհից ժամանեցին Հայաստան և ունեցան անմոռանալի փորձառություն: «Քայլ դեպի տուն»-ը երկշաբաթյա կրթական և տեղեկատվական ծրագիր է, որը ֆինանսավորվում է ՀՀ կառավարության կողմից և նախատեսված է 13-ից 18 տարեկան սփյուռքահայերի համար:
Այս տարի մենք ընդունել ենք 400 մասնակից 18 երկրներից: Նրանք այցելել են պատմամշակութային և կրթական հաստատություններ, տեսարժան վայրեր, ինչպիսիք են Գոշավանքը, Պարզ լիճը, Գառնին, Գեղարդը, Թումանյանի թանգարանը, Մարտիրոս Սարյանի տուն-թանգարանը, ՀԲԸՄ հայաստանյան գրասենյակը, Հայաստանի ամերիկյան համալսարանը և այլն: Ծրագիրը ներառում էր նաև հայոց լեզվի, հայոց պատմության և հայկական երգ ու պարի դասընթացներ, որոնք վարում էր «Դասավանդի՛ր, Հայաստան» կրթական հիմնադրամը:
Քայլ դեպի տուն ծրագրի վերջին փուլին մասնակցեցին 79 պատանիներ Վրաստանից, Ռուսաստանից, Բուլղարիայից, Հունգարիայից, Գերմանիայից, Իսպանիայից, Լեհաստանից, Ֆրանսիայից, Հունաստանից և Ավստրիայից: Հենց նրանք ենք պատկերված այս լուսանկարներում:

Завершилась программа “Шаг к дому-2022”
В течение всего лета участники “Шаг к дому” наслаждались незабываемым общением с армянами диаспоры со всего мира. “Шаг к дому” - это двухнедельная учебно-познавательная программа, финансируемая Правительством Республики Армения, направленная на сохранение и развитие армянской национальной идентичности среди молодежи диаспоры в возрасте от 13 до 18 лет.
В этом году мы приняли 400 участников из 18 стран, которые посетили различные исторические, культурные, образовательные и мемориальные места: Гошаванк, Парз лич, Гарни, Гегард, музей Туманяна, дом-музей Мартироса Сарьяна, AGBU, Американский университет Армении, Ераблур и мн. др. места. Программа также включала курсы армянского языка и история Армении, а также национальные песни и танцы, проводимые командой фонда “Преподавай, Армения”. Программа "Шаг к дому" этого года завершилась.
В четвертом потоке приняли участие 79 участников из Грузии, России, Болгарии, Венгрии, Германии, Испании, Польши, Франции, Греции и Австрии.
Мы были рады познакомиться со всеми подростками из диаспоры, и мы уже ждем участников следующего года.