Ավարտվեց «Քայլ դեպի տուն» ծրագիրը
Ամբողջ ամառվա ընթացքում «Քայլ դեպի տուն» ուսումնաճանաչողական ծրագրի մասնակիցներն ամբողջ աշխարհից ժամանեցին Հայաստան և ունեցան անմոռանալի փորձառություն: «Քայլ դեպի տուն»-ը երկշաբաթյա կրթական և տեղեկատվական ծրագիր է, որը ֆինանսավորվում է ՀՀ կառավարության կողմից և նախատեսված է 13-ից 18 տարեկան սփյուռքահայերի համար:
Այս տարի մենք ընդունել ենք 400 մասնակից 18 երկրներից: Նրանք այցելել են պատմամշակութային և կրթական հաստատություններ, տեսարժան վայրեր, ինչպիսիք են Գոշավանքը, Պարզ լիճը, Գառնին, Գեղարդը, Թումանյանի թանգարանը, Մարտիրոս Սարյանի տուն-թանգարանը, ՀԲԸՄ հայաստանյան գրասենյակը, Հայաստանի ամերիկյան համալսարանը և այլն: Ծրագիրը ներառում էր նաև հայոց լեզվի, հայոց պատմության և հայկական երգ ու պարի դասընթացներ, որոնք վարում էր «Դասավանդի՛ր, Հայաստան» կրթական հիմնադրամը:
Քայլ դեպի տուն ծրագրի վերջին փուլին մասնակցեցին 79 պատանիներ Վրաստանից, Ռուսաստանից, Բուլղարիայից, Հունգարիայից, Գերմանիայից, Իսպանիայից, Լեհաստանից, Ֆրանսիայից, Հունաստանից և Ավստրիայից: Հենց նրանք ենք պատկերված այս լուսանկարներում:

The Step Toward Home program has concluded
Throughout the summer, Step Toward Home participants enjoyed an unforgettable experience with Diaspora Armenians from all around the world. Step Toward Home is a two-week educational and informative program financed by the Government of the Republic of Armenia, aimed at the preservation and development of Armenian national identity among Diaspora youth aged 13 to 18.
This year, we received 400 participants from 18 countries who visited relevant historical, cultural, educational, and memorial sites such as Goshavank, Parz Lich, Garni, Geghard, Tumanyan Museum, Martiros Saryan House-Museum, AGBU, AUA, Yerablur, and many more places. The program also included courses such as Armenian language, Armenian history, and Armenian song and dance that were conducted by Teach For Armenia.
The Step Toward Home program just concluded its final and 4th round with 79 participants from Georgia, Russia, Bulgaria, Hungary, Germany, Spain, Poland, France, Greece, and Austria.
We were happy to meet all these Diaspora Armenian teenagers, and we are already waiting for next year's participants.