Համախմբենք սփյուռքի ջանքերը՝ ի պաշտպանություն Հայաստանի
Սեպտեմբերի 13-ին Ադրբեջանը հարձակում է գործել Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ, ներառյալ Վարդենիսի, Սոթքի, Արտանիշի, Իշխանասարի, Գորիսի և Կապանի ուղղությունները՝ կիրառելով հրետանային միջոցներ, ականանետեր, ԱԹՍ-ներ և խոշոր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներ՝ թիրախավորելով թե՛ ռազմական, և թե՛ քաղաքացիական ենթակառուցվածքները։ Հակառակորդը շարունակում է դիրքային առաջխաղացման փորձերը, մասնավորապես Ներքին Հանդի, Վերին Շորժայի, Արտանիշի և Սոթքի ուղղությամբ: Նախնական տվյալներով հայկական կողմն ունի 49 զոհ: Կան նաև վիրավորներ, այդ թվում՝ քաղաքացիական անձանց շարքերում:
Աշխարհասփյուռ հայությանը կոչ ենք անում համախմբվել, գործի դնել բոլոր հնարավոր ջանքերը՝ ի պաշտպանություն Հայաստանի Հանրապետության:

Объединим усилия диаспоры в защиту Армении
В ночь на 13 сентября Азербайджан совершил нападение на суверенную территорию Армении, включая Варденис, Сотк, Артаниш, Ишханасар, Горис и Капан, применив артиллерийские средства, минометы, БПЛА и крупнокалиберное стрелковое оружие, нацелившись как на военную, так и на гражданскую инфраструктуру. Противник продолжает попытки позиционного продвижения, в частности, в направлении Неркин Ханда, Верин Шоржи, Артаниша и Сотка. По предварительным данным, у армянской стороны 49 жертв, среди которых есть и гражданские лица.
Призываем армян всего мира объединиться, приложить все возможные усилия в защиту Республики Армения.