Համախմբենք սփյուռքի ջանքերը՝ ի պաշտպանություն Հայաստանի
Սեպտեմբերի 13-ին Ադրբեջանը հարձակում է գործել Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ, ներառյալ Վարդենիսի, Սոթքի, Արտանիշի, Իշխանասարի, Գորիսի և Կապանի ուղղությունները՝ կիրառելով հրետանային միջոցներ, ականանետեր, ԱԹՍ-ներ և խոշոր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներ՝ թիրախավորելով թե՛ ռազմական, և թե՛ քաղաքացիական ենթակառուցվածքները։ Հակառակորդը շարունակում է դիրքային առաջխաղացման փորձերը, մասնավորապես Ներքին Հանդի, Վերին Շորժայի, Արտանիշի և Սոթքի ուղղությամբ: Նախնական տվյալներով հայկական կողմն ունի 49 զոհ: Կան նաև վիրավորներ, այդ թվում՝ քաղաքացիական անձանց շարքերում:
Աշխարհասփյուռ հայությանը կոչ ենք անում համախմբվել, գործի դնել բոլոր հնարավոր ջանքերը՝ ի պաշտպանություն Հայաստանի Հանրապետության:

Let's unite in the Diaspora for the defense of Armenia
On the morning of September 13th, Azerbaijan launched a direct attack on sovereign territory the Republic of Armenia, targeting the southern border including Goris, Kapan, Vardenis, Sotk, Artanish, and Ishkhanasar, utilizing artillery, large-caliber rifles, and drones. The Azerbaijani Army is continuing its attempts to advance its positions in the direction of Nerkin Hand, Verin Shorzha, Artanish, and Sotk. According to preliminary data, the Armenian side has 49 casualties, among them civilians.
We call on Armenians all over the world to unite and concentrate their efforts on working together for the defense of our homeland.