Տեղեկացնենք աշխարհին Ադրբեջանի ռազմական հանցագործությունների մասին
Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի ինքնիշխան տարածք ներխուժելու և տարածքային ամբողջականության ոտնահարման հետևանքով լիովին խախտվել է 3 մարզերի հազարավոր մարդկանց բնականոն կյանքը: Ադրբեջանի կողմից պատերազմական հանցագործությունների իրականացումը ոտնձգություն է միջազգային իրավունքի և քաղաքակիրթ աշխարհի նկատմամբ:
- Ադրբեջանցի զինծառայողները մասնատել կին զինծառայողին, կտրել են ոտքերը, մատները, մերկացրել, նկարահանել և սոցցանցերում տեղադրել են իրենց սարսափելի արարքները:
- Ադրբեջանի ներխուժման հետևանքով Հայաստանի 3 մարզերից տարհանվել է 7600 մարդ, որոնցից 1437 երեխա և 99 հաշմանդամություն ունեցող անձ:
- Հարձակումների ժամանակ տասնյակ հաշմանդամների և անկողնային հիվանդների տարհանումն անհնար է դարձել:
- Ադրբեջանի կողմից հատուկ թիրախավորման են ենթարկվել ուսումնական հաստատությունները:
- Թիրախավորվել է շտապօգնության 2 մեքենա, վարորդներից մեկը զոհվել է:
- Վարդենիս քաղաքի թիրախավորման հետևանքով վտանգվել է տեղի նյարդահոգեբանական տուն ինտերնատի հոգեկան հաշմանդամություն ունեցող 450 մարդու կյանք:
- Հարձակման ընթացքում 1 քաղաքացիական անձ զոհվել է անասնապահությամբ զբաղվելիս, 7 անձ վիրավորվել է, որոնցից մեկը` տարեց կին:
- Ադրբեջանի կողմից հրթիռ է արձակվել Ջերմուկի առողջարանի ուղղությամբ:
- Հայկական մի շարք գյուղերի բնակիչների սեփականությունն անցել է Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո:
- Ադրբեջանի ներխուժման հետևանքով Հայաստանի երեք մարզերում վնասվել է 192 տուն, որից 60-ն ամբողջությամբ ավերվել է։
- Մասնագիտական գործունեություն իրականացնելիս թիրախավորվել են հայ և արտասահմանցի լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներ:

Azerbaijan’s invasion of and violation of the territorial integrity of the Republic of Armenia has disrupted the peaceful lives of thousands of people from 3 different regions. Azerbaijan's unhinged war crimes are an affront to international law and the entire world.
- The Azerbaijani armed forces mutilated an Armenian female soldier, stripped her, cut off her legs and fingers, filmed and posted their horrendous acts on social media.
- Azerbaijan’s invasion of Armenia has displaced 7600 people, including 1437 children and 99 people with disabilities.
- The evacuation of the disabled and bedridden was impossible during Azerbaijan’s relentless attacks.
- Azerbaijan willfully targeted schools and educational centers.
- Azerbaijan indiscriminately targeted two ambulances, killing one paramedic.
- Azerbaijan endangered the lives of 450 people with mental disabilities by attacking the Vardenis neuropsychological center.
- Azerbaijan’s shelling killed a local farmer, injured 7 including an elderly woman.
- Azerbaijan launched a missile strike in the direction of the Jermuk resort town.
- The Azerbaijani armed forces are now occupying the residential property of a number of Armenian villages.
- 192 houses were damaged in three regions, 60 of which were completely destroyed as a result of Azerbaijan’s indiscriminate attacks. There are power outages in some cities.