Զարեհ Սինանյանն ընդունեց Ռազմիկ Փանոսյանին
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն ընդունեց Գալուստ Կիւլպէնկեան հիմնադրամի հայկական համայնքների բաժանմունքի տնօրեն Ռազմիկ Փանոսյանին: Այս օրերին Երևանում կայանում է «Հայկական սփյուռքի հետազոտության» (The Armenian Diaspora Survey) շնորհանդեսը, որը ուսումնասիրել է սփյուռքում առկա հանրային կարծիքը, ինչպես նաև հայկական համայնքներում առկա հարցերն ու մտածելակերպի առանձնահատկությունները: «Ուսումնասիրությունն իրականացվել է 10 երկրի 40 համայնքում 2018-2022 թվականներին՝ ընդգրկելով ավելի քան 13 հազար սփյուռքահայի»,-նշեց Ռազմիկ Փանոսյանը:
Ողջունելով հյուրին՝ Գլխավոր հանձնակատարը անգնահատելի համարեց Գալուստ Կիւլպէնկեան հիմնադրամի գործունեությունը հայկական սփյուռքի ուսումնասիրության, արևմտահայերենի պահպանման, հայկական կրթության զարգացման, կրթաթոշակների տրամադրման և այլ ուղղություններով: «ՀՀ կառավարության 2021-2026 թթ. ծրագրում արևմտահայերենի պահպանությանը հատուկ ուշադրություն է հատկացվել: Մենք լիահույս ենք, որ Հայաստանում արևմտահայերենի ուսուցման և դասավանդման գործուն քայլեր կձեռնարկվեն: Գալուստ Կիւլպէնկեան հիմնադրամի փորձը, մասնավորապես մանուկներին արևմտահայերեն ուսուցանելու և ուսուցիչներին վերապատրաստելու մասով, իրապես շատ կարևոր է այս ճանապարհին»:
Գլխավոր հանձնակատարը ևս մեկ անգամ Ռազմիկ Փանոսյանին սիրով հրավիրեց որպես բանախոս մասնակցելու հոկտեմբերին Երևանում կայանալիք Համաշխարհային հայկական գագաթնաժողովին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին Հայաստանում արևմտահայերենի պահպանման և զարգացման որոշ գործնական քայլեր:

Заре Синанян принял Размика Паносяна
Главный уполномоченный по делам диаспоры РА Заре Синанян принял Размика Паносяна, директора отдела армянских общин Фонда Галуста Кюльпенкеана. В эти дни в Ереване проходит презентация «Исследование армянской диаспоры» (The Armenian Diaspora Survey), которое проводилось с 2018-го по 2022 год, в 40 общинах 10 стран мира, включая более 13 тысяч армян Диаспоры», - отметил Размик Паносян.
Приветствуя гостя, Главный уполномоченный отметил неоценимую деятельность Фонда Галуста Кюльпенкеана в изучении армянской диаспоры, сохранении западноармянского языка, развитии армянского образования, предоставлении стипендий и в других направлениях. “В программе Правительства Республики Армения на 2021-2026 годы особое внимание было уделено сохранению западноармянского языка. Мы очень надеемся, что будут предприняты действенные шаги для обучения западноармянского языка и преподавания его в Армении. В этом отношении действительно очень важен опыт Фонда Галуста Кюльпенкеана, особенно в плане обучения детей западноармянскому языку и подготовки учителей”.
Главный уполномоченный еще раз любезно пригласил Размика Паносяна выступить в качестве спикера на Всемирном армянском саммите, который состоится в октябре, в Ереване.
В ходе встречи были обсуждены некоторые практические шаги по сохранению и развитию западноармянского языка в Армении.