Տեղի ունեցավ «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» 2022 ծրագրի բացման արարողությունը
Սեպտեմբերի 25-ին տեղի ունեցավ «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» 2022 ծրագրի բացման արարողությունը, որն իրականացվում է երկրորդ տարին անընդմեջ և վերապատրաստման հնարավորություն է ընձեռում հայ համայնքների երիտասարդ առաջնորդներին:
Ծրագրին մասնակցում են 20 երիտասարդներ 12 երկրներից՝ ԱՄՆ, Հնդկաստան, ԱՄԷ, Գերմանիա, Բելգիա, Իսպանիա, Ֆրանսիա, Բուլղարիա, Չեխիա, Ռուսաստան, Սիրիա, Ղրղզստան:
«Շատ ուրախ եմ, որ միացել եք մեր ծրագրին և Հայաստանում եք։ Անցյալ տարի ծրագիրն իրականացվեց բավականին ծանր հետպատերազմյան պայմաններում: Այս տարի ևս մեր երկիրը ծանր իրավիճակում է, և ձեր այստեղ լինելը խոսում է հայրենիքին աջակցելու պատրաստակամության մասին»,- ընդգծեց Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը։
«Մասնակիցներն ակտիվորեն ներգրավված են իրենց համայնքների գործունեության մեջ, ցանկանում են ամրապնդել Հայաստան-սփյուռք հարաբերությունները, պաշտպանել Հայաստանի շահերը: Երկու շաբաթ անցկացնելով Հայաստանում՝ նրանք նոր գիտելիքներ կստանա հայրենիքի սոցիալական, տնտեսական, կրթական և այլ ոլորտների վերաբերյալ։ Այնուհետ նրանք կգնան իրենց համայնքներ, որտեղ ողջ տարվա ընթացքում կշարունակեն ակտիվ համայնքային գործունեությունը»,- նշեց ծրագրի ղեկավար Գրետա Մնացականյանը։
Այս տարվա մասնակիցները կհամալրեն նախորդ տարվա մասնակիցների ցանցը։ Բացման արարողությանը ներկա էին ծրագրի գործընկեր Ջինիշյան հիշողության հիմնադրամի առողջապահական ծրագրերի համակարգող Զառա Ջանիբեկյանը, ինչպես նաև գրասենյակի աշխատակիցները և շրջանավարտներից մի քանիսը: Ի դեպ, նրանցից երեքն այս տարի տեղափոխվել են և աշխատում են Հայաստանում։

Церемония открытия программы "Молодой посол диаспоры - 2022"
Открытие программы “Молодой посол диаспоры - 2022” прошло 25 сентября в нашем Офисе в Ереване. Мы второй год подряд реализуем программу "Молодой посол диаспоры" ("Обучение молодых лидеров диаспоры").
20 участников, прошедших отбор, приехали из 12 стран: США, Индия, ОАЭ, Германия, Бельгия, Сирия, Испания, Франция, Болгария, Чехия, Россия, Кыргызстан.
“Очень рад, что вы сегодня присоединились к нашей программе и находитесь в Армении. В достаточно сложных послевоенных условиях реализовывалась программа прошлого года, в этом году наша страна находится в не менее тяжелой ситуации, и ваша готовность, несмотря ни на что, быть сейчас здесь - о многом говорит”, - приветствовал главный уполномоченный Заре Синанян.
“Участники активно внедрены в деятельность своих общины, планируют укреплять отношения “Армения-Диаспора”, защищать интересы Армении и будут здесь в течение двух образовательных недель учиться новому в государственной, общественной, экономической, медиа, бизнес и других сферах. После они поедут в свои общины, где продолжат в течение года активную общинную деятельность”, - рассказала руководитель программы Грета Мнацаканян.
Молодые девушки и юноши пополнили сеть участников прошлого года и теперь у нас есть 40 послов по всему миру. Представители новой 20-ки поделились своими ожиданиями от программы и радостью, что находятся на родине. На открытии присутствовали представитель фонда памяти “Джинишян”, сотрудники и партнеры Офиса, выпускники программы. Последние пожелали нынешним участникам учиться, как можно больше, и быть максимально вовлеченными в жизнь общины и деятельность Офиса. Кстати, трое из выпускников программы в этом году переехали и работают в Армении.