Զարեհ Սինանյանը մասնակցել է Գյուլբենկյան հիմնադրամի նախաձեռնած համաժողովին
Գալուստ Կյուլբենկյան հիմնադրամի հայկական համայնքների բաժնի նախաձեռնությամբ և Լոնդոնի հայկական ինստիտուտի կողմից իրականացված հարցումն ուսումնասիրել է սփյուռքի հասարակական կարծիքը, ինչպես նաև հայկական համայնքների խնդիրներն ու մտածելակերպը: Հարցումն անցկացվել է 10 երկրների 40 համայնքներում 2018-2022 թվականներին, որին մասնակցել է ավելի քան 13 000 սփյուռքահայ։
Քննարկմանը խոսքով հանդես եկան Երևանի պետական համալսարանի զարգացման և նորարարությունների գծով պրոռեկտոր Միքայել Հովհաննիսյանը, Գալուստ Գյուլբենկյան հիմնադրամի հայկական համայնքների բաժնի տնօրեն Ռազմիկ Փանոսյանը և Օքսֆորդի համալսարանի դոկտոր Հրաչ Չիլինգիրյանը:
Անդրադարձ կատարվեց այնպիսի թեմաների, ինչպիսիք են հայկական ինքնությունը, լեզուն, մշակույթը, կրոնը և եկեղեցին, համայնքային կյանքն ու կազմակերպությունները և հարաբերությունները Հայաստանի հետ:

Г-н Синанян принял участие в конференции фонда Гюльбенкяна
Главный уполномоченный по делам диаспоры РА принял участие в конференции Фонда Галуста Гюльбенкяна на тему: «О чем думает диаспора в 21 веке?».
Программу инициировал отдел армянских общин Фонда, а исследование проводилось лондонским институтом, а также рядом ученых и экспертов.
Они изучали общественное мнение диаспоры, а также проблемы и менталитет армянских общин. Опрос проводился с 2018-го по 2022 год, в 40 общинах 10 стран мира, включая более 13 тысяч армян Диаспоры.
Конференцию представили Микаел Ованнисян, проректор по развитию и инновациям Ереванского государственного университета, Размик Паносян, директор отдела армянских общин Фонда Галуста Гюльбенкяна, и доктор Грач Чилингирян, ассоциированный член факультета Оксфордского университета востоковедения.
В ходе конференции обсуждались различные темы, такие как: армянская идентичность, язык, культура, религия и церковь, общественная жизнь и связи с Арменией.