Ավարտվեց «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի առաջին փուլը
Հոկտեմբերի 7-ին տեղի ունեցավ «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի առաջին՝ հայաստանյան փուլի փակման միջոցառումը:
Միջոցառմանը ներկա էին Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը, «Ջինիշյան» հիշատակի հիմնադրամի առողջապահական ծրագրերի ղեկավար Զառա Ջանիբեկյանը, ծրագրի աշխատանքային խմբի ներկայացուցիչները և, իհարկե, մասնակիցները:
Ծրագրի ղեկավար Գրետա Մնացականյանն ամփոփեց անցած երկու շաբաթների ընթացքում իրականացված աշխատանքները, շնորհակալություն հայտնեց ներգրավված անձանց և կառույցներին, նաև ներկայացրեց մինչև 2023 թ. օգոստոսը մասնակիցների կողմից իրականացվելիք աշխատանքների հիմնական ուղղությունները:
Հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը, հաջողություն մաղթելով երիտասարդ դեսպաններին իրենց հետագա գործունեության մեջ, կարևորեց յուրաքանչյուրի ակտիվ ներգրավվածությունը ծրագրում, ընդգծեց 2021 թ. ծրագրի մասնակիցների հետ համագործակցությունը, միջհամայնքային կապերի ուժեղացման և Հայաստան-Սփյուռք գործակցության ամրապնդման գործում երիտասարդության դերի կարևորությունը:
Մասնակիցներից Անուշ Գասպարյանը՝ Հնդկաստանից, և Կամո Մամիկոնյանը՝ Ռուսաստանից, խմբի անունից իրենց շնորհակալական խոսքը հղեցին ծրագիրն իրականացնող թիմին՝ ծանրաբեռնված, լեցուն, բայց բովանդակային և արդյունավետ օրակարգ ունենալու համար, որն անպայման իր ազդեցությունը պիտի ունենա համայնքներում իրենց կողմից իրականացվող աշխատանքներն ավելի կազմակերպված առաջ տանելու գործում:
«Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագիրը մեկամյա է: Հայաստանում երկշաբթյա վերապատրաստումից հետո մասնակիցներից յուրաքանչյուրը շարունակելու է աշխատել իր համայնքում՝ կազմակերպելով համայնքային հանդիպումներ, միջհամայնքային աշխատանքների փորձի փոխանակման ձեռնարկներ, սոցիալական հարթակներում և լրատվական միջոցներում Հայաստանի, գրասենյակի, սփյուռքահայերի ներգրավվածությամբ իրականացվող այլ ծրագրերի վերաբերյալ հրապարակումներ և տեղեկատվական նախաձեռնություններ, որոնց կանդրադառնանք մեր հետագա հրապարակումներում:

Завершен первый этап программы «Молодой посол диаспоры»
7 октября состоялось заключительное мероприятие первого этапа программы «Молодой посол диаспоры», проводимого в Армении.
В мероприятии приняли участие Главный уполномоченный по делам диаспоры Заре Синанян, руководитель программ здравоохранения Мемориального фонда «Джинишян» Зара Джанибекян, представители рабочей группы проекта и, конечно же, участники.
Руководитель проекта Грета Мнацаканян подвела итоги проделанной за последние две недели работы, поблагодарила причастных лиц и структуры, а также представила основные направления работы, которые предстоит выполнить участниками до августа 2023 года.
Уполномоченный Заре Синанян, пожелав успехов молодым послам в их будущей деятельности, подчеркнул важность активного участия каждого в программе, также отметил сотрудничество с участниками программы в 2021 году, важность роли молодежи в укреплении межобщинных связей и укреплении сотрудничества Армения-Диаспора.
Участники программы - Ануш Гаспарян из Индии и Камо Мамиконян из России, от имени группы поблагодарили команду, реализующую программу, за насыщенную и содержательную эффективную повестку дня, которая обязательно окажет влияние на более организованный ход работы, которую они будут выполнять в общинах.
Программа «Молодой посол диаспоры» рассчитана на один год. После двухнедельного обучения в Армении каждый из участников продолжит работу в своей общине, организуя собрания по межобщинному обмену опытом работы, публикации на социальных платформах и в СМИ о других программах, реализуемых с участием Армении, Офиса, армян диаспоры и информационных инициатив, о которых мы будем говорить в наших следующих публикациях.