Գլխավոր հանձնակատարը աշխատանքային այցով մեկնել է Բուլղարիա
«Եվրոպա-Հայաստան 2022» բիզնես ֆորումը տեղի ունեցավ Բուլղարիայի մայրաքաղաքում՝ Եվրոպայի հայերի միության նախաձեռնությամբ:
Եվրոպայի հայերի միության համայնքային կառույցներից երկու տասնյակից ավելի ներկայացուցիչներ Ֆրանսիայից, Լեհաստանից, Գերմանիայից, Բելգիայից, Իսպանիայից և Բուլղարիայից մասնակցություն ունեցան ֆորումին:
Ֆորումին ներկա էին Հայաստանի Հանրապետության Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը, Բուլղարիայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Արմեն Եդիգարյանը, Օլիմպիական խաղերի կրկնակի չեմպիոն Արմեն Նազարյանը և տարբեր երկրներից ժամանած գործարար աշխարհի ներկայացուցիչներ:
ԵՀՄ նախագահ Արթուր Հովհաննիսյանը ողջունելով ներկաներին, հույս հայտնեց, որ Եվրոպայի հայերի միության առաջին պաշտոնական ֆորումը կարևոր հարթակ կդառնա և կնպաստի Հայաստանի տնտեսական զարգացմանը։
Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը ներկայացրեց պետության կողմից իրականցվող ծրագրերը և նշեց, որ նպաստավոր պայմաններ են ստեղծվում օտարերկրյա ընկերությունների համար, որոնք ցանկություն կհայտնեն Հայաստանում զարգացնել իրենց բիզնեսը:
Բացի այդ, երկուստեք կարևորվել է Հայաստան-Եվրոպա հարաբերությունների զարգացումը Եվրոպայի ներդրողների ներգրավմամբ ՏՏ ոլորտում, ինչպես նաև Հայաստանում ազատ տնտեսական գոտիների ստեղծման, Հայաստան-ԵՄ տնտեսական, գիտական և մշակութային սերտ կապերի հաստատմանը նվիրված հարցերը և Երևան-Սոֆիա ուղիղ չվերթների վերականգնումը:
Ֆորումի ընթացքում պատասխան տրվեցին կարևոր հարցերի՝ կապված առողջապահության, գյուղատնտեսության, տնտեսության և այլ ոլորտներում համատեղ ձեռնարկություններին առնչվող խնդիրների հետ:
Երեկոյան գլխավոր հանձնակատարը մասնակցել է բարեգործական ճաշկերույթի, կազմակերպվել է նաև բուլղար հայտնի նկարիչների և հայկական զարդանախշերով աշխատանքների բարեգործական աճուրդ, որից ստացված ողջ գումարը կհատկացվի Արցախյան 44-օրյա պատերազմում զոհված զինծառայողների երեխաներին: Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը հանդիպել է նաև Բուլղարիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչների և Պլովդիվի քաղաքապետ Զդրավկո Դիմիտրովի հետ։

Заре Синанян отправился с рабочей поездкой в Болгарию
22 октября в Софии по инициативе Союза армян Европы (ОАЭ) состоялся бизнес-форум «Европа-Армения 2022».
В мероприятии приняли участие более двух десятков представителей общественных организаций Союза из Франции, Польши, Германии, Бельгии, Испании и Болгарии.
На форуме присутствовали Главный уполномоченный по делам диаспоры – Заре Синанян, Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Армения в Республике Болгария – Армен Едигарян, двукратный олимпийский чемпион Армен Назарян, представители бизнеса из разных стран.
Президент Союза армян Европы (ОАЭ) Артур Ованнисян приветствовал гостей и выразил надежду, что первый официальный форум Союза станет важной площадкой, которая будет способствовать экономическому развитию Армении.
Заре Синанян представил различные программы, реализуемые Правительством Республики Армения, и отметил, что создаются возможности для иностранных компаний, желающих развивать свой бизнес в Армении.
Кроме того, обе стороны придавали большое значение развитию отношений Армения-Европа с точки зрения привлечения европейских инвесторов в сфере информационных технологий, создания в Армении свободных экономических зон, а также тесных экономических, научных и культурных связей между Арменией и ЕС и восстановление прямого авиасообщения между Ереваном и Софией.
На форуме также были рассмотрены важные вопросы, связанные с созданием совместных предприятий в сфере здравоохранения, сельского хозяйства, экономики и многих других областей.
Вечером Заре Синанян принял участие в благотворительном ужине. Также был организован благотворительный аукцион известных болгарских художников и работ с армянскими орнаментами, все вырученные средства от которого будут переданы детям солдат, погибших в 44-дневном Арцахской войне. Главный уполномоченный встретился с представителями армянской общины Болгарии и мэром Пловдива Здравко Димитровым.