Գլխավոր հանձնակատարը աշխատանքային այցով մեկնել է Բուլղարիա
«Եվրոպա-Հայաստան 2022» բիզնես ֆորումը տեղի ունեցավ Բուլղարիայի մայրաքաղաքում՝ Եվրոպայի հայերի միության նախաձեռնությամբ:
Եվրոպայի հայերի միության համայնքային կառույցներից երկու տասնյակից ավելի ներկայացուցիչներ Ֆրանսիայից, Լեհաստանից, Գերմանիայից, Բելգիայից, Իսպանիայից և Բուլղարիայից մասնակցություն ունեցան ֆորումին:
Ֆորումին ներկա էին Հայաստանի Հանրապետության Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը, Բուլղարիայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Արմեն Եդիգարյանը, Օլիմպիական խաղերի կրկնակի չեմպիոն Արմեն Նազարյանը և տարբեր երկրներից ժամանած գործարար աշխարհի ներկայացուցիչներ:
ԵՀՄ նախագահ Արթուր Հովհաննիսյանը ողջունելով ներկաներին, հույս հայտնեց, որ Եվրոպայի հայերի միության առաջին պաշտոնական ֆորումը կարևոր հարթակ կդառնա և կնպաստի Հայաստանի տնտեսական զարգացմանը։
Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը ներկայացրեց պետության կողմից իրականցվող ծրագրերը և նշեց, որ նպաստավոր պայմաններ են ստեղծվում օտարերկրյա ընկերությունների համար, որոնք ցանկություն կհայտնեն Հայաստանում զարգացնել իրենց բիզնեսը:
Բացի այդ, երկուստեք կարևորվել է Հայաստան-Եվրոպա հարաբերությունների զարգացումը Եվրոպայի ներդրողների ներգրավմամբ ՏՏ ոլորտում, ինչպես նաև Հայաստանում ազատ տնտեսական գոտիների ստեղծման, Հայաստան-ԵՄ տնտեսական, գիտական և մշակութային սերտ կապերի հաստատմանը նվիրված հարցերը և Երևան-Սոֆիա ուղիղ չվերթների վերականգնումը:
Ֆորումի ընթացքում պատասխան տրվեցին կարևոր հարցերի՝ կապված առողջապահության, գյուղատնտեսության, տնտեսության և այլ ոլորտներում համատեղ ձեռնարկություններին առնչվող խնդիրների հետ:
Երեկոյան գլխավոր հանձնակատարը մասնակցել է բարեգործական ճաշկերույթի, կազմակերպվել է նաև բուլղար հայտնի նկարիչների և հայկական զարդանախշերով աշխատանքների բարեգործական աճուրդ, որից ստացված ողջ գումարը կհատկացվի Արցախյան 44-օրյա պատերազմում զոհված զինծառայողների երեխաներին: Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը հանդիպել է նաև Բուլղարիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչների և Պլովդիվի քաղաքապետ Զդրավկո Դիմիտրովի հետ։

The High Commissioner went on a work trip to Bulgaria
The business forum "Europe-Armenia 2022" took place in Sofia on October 22 under the initiative of the Union of Armenians in Europe (UAE).
More than two dozen representatives of the Union's community organizations were in attendance from France, Poland, Germany, Belgium, Spain, and Bulgaria.
The Republic of Armenia High Commissioner for Diaspora Affairs Zareh Sinanyan, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Armenia to the Republic of Bulgaria Mr. Armen Yedigarian, two-time Olympic Champion Armen Nazaryan, and business representatives from different countries were present at the forum.
UAE's President Artur Hovhannisyan welcomed the guests and conveyed that he hopes that the inaugural official forum of the Union of Armenians in Europe will become an important platform that will contribute to Armenia's economic development.
Mr. Sinanyan presented the various programs being implemented by the Government of the Republic of Armenia and noted that opportunities are being created for foreign companies, that would like to develop their businesses in Armenia.
In addition, both sides attached importance to the development of Armenia-Europe relations in terms of the involvement of European investors in the IT field, establishing free economic zones in Armenia, and close economic, scientific, and cultural ties between Armenia and the EU and restoring direct flights between Yerevan and Sofia.
The forum also explored and answered important questions about issues related to joint ventures in healthcare, agriculture, the economy, and many other fields.
During the evening, the High Commissioner participated in a charity dinner; where the works of renowned Bulgarian artist and various Armenian ornaments were being auctioned. All the proceeds are directed to the children of soldiers who died in the 44-day war in Artsakh.
Mr. Sinanyan also met with representatives of the Armenian community of Bulgaria and with the Mayor of Plovdiv Zdravko Dimitrov.