Նիստ #1: Աջակցելով սփյուռքի երիտասարդական/ կազմակերպություններին և հզորացնելով կապը հայրենիքի հետ
«Աջակցելով սփյուռքի երիտասարդական կազմակերպություններին և հզորացնելով կապը հայրենիքի հետ» մեր առաջին համաժամանակյա նիստն է, որը ներկայացնում է Նոեմի Ստեփան-Սարգսյանը, 2021թ. Սփյուռքի երիտասարդ դեսպանը Մեծ Բրիտանիայում:
«Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագիրը Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի ծրագիրն է: Այս պանելային քննարկման  ընթացքում Շվեդիայում 2021թ. Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան Ինեսա Ռուբինյանը, մտավոր սեփականության իրավունքի փաստաբան Կարեն Տոնոյանը, Չիտայի հայ համայնքի ղեկավար Հարություն Աթոյանը և Նիդեռլանդներում 2021թ. Երիտասարդ դեսպան Հայկ Խանամիրյանը խոսեցին Սփյուռքի համայնքների երիտասարդների համար ծրագրերի և կազմակերպությունների ստեղծման մասին՝ Սփյուռքի կապն իրենց Հայրենիքի հետ ամրապնդելու համար։
Բանախոսները կիսվեցին իրենց համայնքներում ունեցած փորձով և երիտասարդական կազմակերպություններ ունենալու դրական ազդեցության մասին:

Секционная сессия №1: Содействие молодежным организациям диаспоры и укрепление связи с Родиной
“Содействие молодежным организациям диаспоры и укрепление связи с Родиной” - это наша первая сегодняшняя сессия, представленная Ноэми Степан-Саркисян, участницей программы нашего Офиса “Молодой посол диаспоры-2021” в Великобритании.
В ходе этой дискуссии молодой посол диаспоры прошлого года в Швеции Инеса Рубинян, адвокат по интеллектуальной собственности Карен Тоноян, глава армянской общины Читы Арутюн Атоян и молодой посол диаспоры 2021 года в Нидерландах Айк Ханамирян обсудили создание проектов и организаций для молодежи в общинах для укрепления связей диаспоры с Родиной.
Спикеры поделились своим опытом работы в общинах и позитивным влиянием наличия молодежных движений и организаций.