Զարեհ Սինանյանի աշխատանքային այցը Ֆրանսիա
Ֆրանսիա կատարած աշխատաքային այցի ընթացքում Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը Փարիզում մասնակցել է Ֆրանսահայերի խորհրդի կողմից կազմակերպված հանրային քննարկմանը, որը կրում էր «Սփյուռքն այսօր և վաղը. նրա դերը Հայաստանի զարգացման գործում» խորագիրը:
Հանդիպման մեկնարկին Ֆրանսահայերի խորհրդի նախագահ, Գրանթ Թորնթոն Հայաստան ընկերության պատվավոր նախագահ Դանիել Քյուրքջյանը շնորհակալություն հայտնեց Գլխավոր հանձնակատարին մասնակցության համար: Խորհրդի անդամները շնորհավորեցին Զարեհ Սինանյանին Համաշխարհային հայկական գագաթնաժողովի հաջող ընթացքի և բարձր մակարդակով անցկացման համար:
«Ուրախ եմ, որ Ֆրանսահայերի խորհրդի հետ մեր գրասենյակի համագործակցությունը գնալով սերտանում է: Ոգևորիչ էր տեսնել խորհրդի ղեկավար կազմին Համաշխարհային հայկական գագաթնաժողովում և՛ բանախոսների, և՛ մասնակիցների շարքում»,-նշեց Գլխավոր հանձնակատարը: Զարեհ Սինանյանը խոսեց նաև գագաթնաժողովին հաջորդող քայլերի, Հայաստան-սփյուռք նոր ռազմավարության ուղղությունների մասին:
Քննարկման ընթացքում հարցեր ուղղվեցին Ֆրանսիայի հայ համայնքի, սփյուռքի ինքնակազմակերպման, Հայաստան-սփյուռք համագործակցության ուղղությունների մասին: Խորհրդի անդամները ներկայացրին նաև 2023 թվականի փետրվարին կայանալիք տնտեսական ֆորումի ձևաչափը:
Հանդիպման մասնակիցների շարքում էին Վիենի փոխքաղաքապետ Լևոն Սաքունցը, «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» 2022 ծրագրի մասնակից Տիգրան Եղիազարյանը, Ֆրանսիայի տարբեր քաղաքներից առցանց միացած ներկայացուցիչներ և այլք:

Рабочий визит Заре Синаняна во Францию
В ходе рабочего визита во Францию главный уполномоченный Заре Синанян в Париже принял участие в организованном Советом французских армян общественном обсуждении “Диаспора: сегодня и завтра. Ее роль в развитии Армении”.
В начале встречи председатель Совета армян Франции, почетный президент компании “Грант Торнтон Армения” Даниэль Кюркджян выразил благодарность главному уполномоченному за участие. Члены совета поздравили Заре Синаняна с успешным проведением Всемирного армянского саммита.
“Рад, что сотрудничество нашего Офиса с Советом французских армян становится все более тесным. Было воодушевляюще видеть руководящий состав совета и среди спикеров, и среди участников Всемирного армянского саммита”, - отметил главный уполномоченный. Заре Синанян рассказал также о следующих за саммитом шагах в реализации новой стратегии Армения-Диаспора.
В ходе обсуждения были заданы вопросы об армянской общине Франции, самоорганизации диаспоры, направлениях сотрудничества Армения-Диаспора. Члены совета также представили формат Экономического форума, который состоится в феврале 2023 года.
Среди участников встречи были вице-мэр Вьена Левон Сакунц, участник нашей программы “Молодой посол диаспоры 2022” Тигран Егиазарян, онлайн-представители из разных городов Франции и другие.