Զարեհ Սինանյանի աշխատանքային այցը Ֆրանսիա
Ֆրանսիա կատարած աշխատաքային այցի ընթացքում Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը Փարիզում մասնակցել է Ֆրանսահայերի խորհրդի կողմից կազմակերպված հանրային քննարկմանը, որը կրում էր «Սփյուռքն այսօր և վաղը. նրա դերը Հայաստանի զարգացման գործում» խորագիրը:
Հանդիպման մեկնարկին Ֆրանսահայերի խորհրդի նախագահ, Գրանթ Թորնթոն Հայաստան ընկերության պատվավոր նախագահ Դանիել Քյուրքջյանը շնորհակալություն հայտնեց Գլխավոր հանձնակատարին մասնակցության համար: Խորհրդի անդամները շնորհավորեցին Զարեհ Սինանյանին Համաշխարհային հայկական գագաթնաժողովի հաջող ընթացքի և բարձր մակարդակով անցկացման համար:
«Ուրախ եմ, որ Ֆրանսահայերի խորհրդի հետ մեր գրասենյակի համագործակցությունը գնալով սերտանում է: Ոգևորիչ էր տեսնել խորհրդի ղեկավար կազմին Համաշխարհային հայկական գագաթնաժողովում և՛ բանախոսների, և՛ մասնակիցների շարքում»,-նշեց Գլխավոր հանձնակատարը: Զարեհ Սինանյանը խոսեց նաև գագաթնաժողովին հաջորդող քայլերի, Հայաստան-սփյուռք նոր ռազմավարության ուղղությունների մասին:
Քննարկման ընթացքում հարցեր ուղղվեցին Ֆրանսիայի հայ համայնքի, սփյուռքի ինքնակազմակերպման, Հայաստան-սփյուռք համագործակցության ուղղությունների մասին: Խորհրդի անդամները ներկայացրին նաև 2023 թվականի փետրվարին կայանալիք տնտեսական ֆորումի ձևաչափը:
Հանդիպման մասնակիցների շարքում էին Վիենի փոխքաղաքապետ Լևոն Սաքունցը, «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» 2022 ծրագրի մասնակից Տիգրան Եղիազարյանը, Ֆրանսիայի տարբեր քաղաքներից առցանց միացած ներկայացուցիչներ և այլք:

Zareh Sinanyan's working visit to France
During his working visit to Paris, France, High Commissioner Zareh Sinanyan took part in a public discussion organized by the Council of French-Armenians entitled "Diaspora Today and Tomorrow. It’s Role in the Development of Armenia."
At the start of the meeting, Chairman of the Council of French-Armenians, and Honorary President of Grant Thornton Armenia, Daniel Kurkdjian, expressed gratitude to the High Commissioner for his participation.
Mr. Sinanyan expressed that it was inspiring to see the leadership of the Council among the speakers and participants of the Global Armenian Summit.
During the discussion, questions were raised about the Armenian community of France, the self-organization of the Diaspora, and the future of Armenia-Diaspora cooperation.
Among the participants of the meeting were Deputy Mayor of Vienne Levon Sakounts, our office’s 2022 Diaspora Youth Ambassador Program representative from France, Tigran Yeghiazaryan, and online representatives from different cities in France.