ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանի շնորհավորական խոսքը
2022 թվականը մոտեցավ իր ավարտին: Այս տարի մեր հայրենիքը բախվեց և շարունակում է բախվել անվտանգային լուրջ մարտահրավերների՝ մնալով հավատարիմ իր անկախությանն ու ժողովրդավարությանը, զարգացման ճանապարհին: Այսօր ևս, երբ աշխարհը տոնում է Նոր տարին, Արցախում 120 հազար խաղաղ հայ բնակիչ արդեն 3 շաբաթ գտնվում է ադրբեջանական շրջափակման մեջ՝ էթնիկ զտման վտանգի առջև:
2022-ը մարտահրավերային էր նաև ողջ աշխարհի համար: Աշխարհաքաղաքական նոր իրողություններն իրենց անխուսափելի անդրադարձ են ունեցել նաև հայ համայնքների կյանքում՝ ոմանց համար դառնալով ճակատագրական: Դրանք նաև էականորեն ազդել են հայրենադարձության գործընթացի տարբեր փուլերի վրա՝ անկախ Հայաստանի պատմության մեջ սահմանելով ՀՀ քաղաքացիության ստացման աննախադեպ նշաձող:
Դժվարին այս պայմաններում Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը հաստատակամորեն շարունակել է իր բոլոր ծրագրերը, հայրենադարձության ուղղությամբ մեծածավալ աշխատանքները, գործընկեր կառույցների հետ համագործակցությամբ աջակցության տրամադրումը ճգնաժամային համայնքներից ժամանած մեր հայրենակիցներին, ներդրումային խորհրդատվությունները և այլն: 2022-ը մեզ համար նաև նշանավորվեց Համաշխարհային հայկական գագաթնաժողովի անցկացմամբ, որն իր ձևաչափով, տրամաբանությամբ, ներառականությամբ և բովանդակությամբ բոլորին նոր էջ բացեց սփյուռքի համար անցկացվող միջոցառումների և հավաքների պատմության մեջ: Այն բաց հարթակ էր բոլորի համար՝ պետական պաշտոնյաներից մինչև համայնքային տարբեր ոլորտի ներկայացուցիչներ, գործընկերներ և մասնավոր հատված:
Մեր հայրենիքը շարունակում է անցնել որոշիչ ճանապարհով՝ ատամներով պահելով հայ մարդու հազարամյա երազանքը՝ ապրել իր ազատ ու անկախ պետությունում և լինել նրա արժանապատիվ քաղաքացին: Այս ճանապարհը միայնակ հաղթահարել հնարավոր չէ, և մենք կարիք ունենք համահայկական համախմբման: Սփյուռքում միասնականությունը, հայկական շահերի պաշտպանվածությանն ուղղված նախաձեռնությունների ընդլայնումը և առողջ երկխոսությունը կարող են լինել հայ ժողովրդին ուժ տվող և առաջ մղող կարևոր հանգամանքներ: Մենք Հայաստանում և Արցախում իրապես կարիք ունենք զգալու սփյուռքի ուժը և էներգիան: Ուրեմն եկեք շարժվենք առաջ նույն ուղին բռնած՝ որպես բարձրագույն արժեք ընդունելով Հայաստանի Հանրապետության հարատևությունը:
Թող 2023-ը լինի խաղաղության, վերելքի ու զարգացման տարի Հայաստանում, Արցախում և սփյուռքի բոլոր հայ համայնքներում: Թող հարատևի մեր միակ հայրենիքը՝ իր անկախությամբ և ինքնիշխանությամբ:

Поздравление главного уполномоченного по делам диаспоры Республики Армения Заре Синаняна
2022 год подошел к своему концу. В этом году наша Родина столкнулась и продолжает сталкиваться с серьезными вызовами безопасности, оставаясь на пути развития верной своей независимости и демократии. И сегодня, когда мир празднует Новый год, 120 000 мирных армян в Арцахе уже 3 недели находятся в азербайджанской блокаде перед угрозой этнической чистки.
2022 год был вызовом и для всего мира. Новые геополитические реалии неизбежно отразились и на жизни армянских общин, став для некоторых судьбоносными. Они также существенно повлияли на различные этапы процесса репатриации, установив беспрецедентную веху получения гражданства РА в истории независимой Армении.
В этих трудных условиях Офис главного уполномоченного по делам диаспоры неуклонно продолжил все свои программы, масштабную работу по репатриации, предоставление содействия нашим соотечественникам из кризисных общин в сотрудничестве с партнерскими структурами, инвестиционные консультации и т. д. 2022 год для нас также ознаменовался проведением Всемирного армянского саммита, который своим форматом, логикой, инклюзивностью и содержанием стал новой страницей в истории мероприятий и съездов, проводимых для диаспоры. Это была открытая платформа для всех, от государственных чиновников до представителей различных общественных секторов, партнеров и частного сектора.
Наша Родина продолжает идти решающими шагами, крепко держа и сохраняя тысячелетнюю мечту армянина - жить в своем свободном и независимом государстве и быть его достойным гражданином. Этот путь невозможно преодолеть в одиночку, и мы нуждаемся в общеармянском единении. Единство в диаспоре, расширение инициатив, направленных на защиту армянских интересов, и здоровый диалог - важные составляющие, дающие силу и продвигающие вперед армянский народ. Мы в Армении и Арцахе действительно нуждаемся в ощущении силы и энергии диаспоры. Давайте же двигаться вперед, следуя нашему постоянному курсу, где высшая ценность - Республика Армения.
Пусть 2023 год станет годом мира, роста и развития в Армении, Арцахе и во всех армянских общинах диаспоры. Пусть вечна наша единственная Родина со своей независимостью и суверенитетом.