Գլխավոր հանձնակատարը մասնակցել է EU4IMPACT ծրագրի տարեկան ամփոփանը
Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը մասնակցել է միգրանտների, վերադարձած միգրանտների և նրանց ընտանիքների անդամների կողմից արդեն իսկ հիմնադրված կամ ստեղծվելիք բիզնեսների զարգացմանն աջակցելու նպատակով իրականացվող EU4IMPACT ծրագրի 2021-2022 թթ. փուլերի արդյունքների ամփոփմանը: Ծրագիրը իրականացվում է Միգրացիոն քաղաքականության մշակման միջազգային կենտրոնի հայաստանյան գրասենյակի կողմից:
Միջոցառմանը ներկա էին նաև Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, ԵՄ դեսպան Անդրեա Վիկտորինը, ՄՔՄՄԿ հայաստանյան թիմի ղեկավար Քարել Հոֆսթրան և այլք:
Դրամաշնորհ ստացած և Հայաստանի բոլոր մարզերը ներկայացնող 59 շահառուներ ստացան մասնակցության հավաստագրեր: Շահառուների կողմից առաջարկվող բիզնես գաղափարները բազմազան են և, մասնավորապես, իրականացվելու են ծառայությունների մատուցման, արտադրության և գյուղատնտեսության ոլորտներում:
«Յուրաքանչյուրս, անկախ նրանից, թե որտեղ ենք ապրում, ցանկանում ենք հայտնվել հայրենիքում, որպեսզի կարողանանք ի կատար ածել մեր ցանկությունները: Ես շնորհակալ եմ ծրագրի կազմակերպիչներին: Անհամբեր սպասում ենք նաև շոշափելի արդյունքներին»,-նշել է Զարեհ Սինանյանը:
Ծրագիրը շարունակվելու է մինչև 2024 թ-ի սեպտեմբեր: Հայտերի ընդունման վերջնաժամկետն է 2023 թ-ի հունվարի 31-ը:
Ծրագրին մասնակցելու համար հայտ ներկայացնելու միջոցով շահառուները կարող են ստանալ 2 000-ից մինչև 10 000 եվրո դրամաշնորհ, որը կհամալրվի շահառուի կողմից հատկացվող հավասար համաֆինանսավորմամբ: Շահառուների անհատական կարիքները հաշվի առնելով՝ ծրագրի գործընկեր «Իրիս բիզնես ինկուբատոր» հիմնադրամը կազմակերպում է բիզնեսի կառավարման դասընթաց, ինչպես նաև ընթացիկ խորհրդատվություն է տրամադրում շահառուներին։

High Commissioner participated in the annual review of the EU4IMPACT program
High Commissioner for Diaspora Affairs Zareh Sinanyan participated in the 2021-2022 EU4IMPACT program, which supports the establishment of new businesses and the growth of already established businesses by labor and returning migrants and their family members. The program is implemented by the International Center for Migration Policy Development in Armenia (ICMPD Armenia).
The Head of the EU Delegation to Armenia, EU Ambassador Andrea Victorin and the Head of the Office of the International Center for Migration Policy Development Carel Hofstra, also attended the event.
Fifty-nine beneficiaries from all regions of Armenia who received grants were given certificates of participation. The business ideas proposed by the beneficiaries are diverse and will be implemented in service provision, manufacturing, and agriculture.
"Each of us, regardless of where we live, wants to be in our homeland and fulfill our wishes. I am grateful to the organizers of the program and look forward to the program’s tangible results," said Zareh Sinanyan.
The project will continue until September 2024, and the deadline for the application is January 31st, 2023.
By applying for the program, beneficiaries will receive matching grants of 2,000 to 10,000 euros. Additionally, IRIS Business Incubator, an EU4IMPACT partner, will organize a business management course and provide ongoing business consultations to beneficiaries.