Գլխավոր հանձնակատարը մասնակցել է EU4IMPACT ծրագրի տարեկան ամփոփանը
Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը մասնակցել է միգրանտների, վերադարձած միգրանտների և նրանց ընտանիքների անդամների կողմից արդեն իսկ հիմնադրված կամ ստեղծվելիք բիզնեսների զարգացմանն աջակցելու նպատակով իրականացվող EU4IMPACT ծրագրի 2021-2022 թթ. փուլերի արդյունքների ամփոփմանը: Ծրագիրը իրականացվում է Միգրացիոն քաղաքականության մշակման միջազգային կենտրոնի հայաստանյան գրասենյակի կողմից:
Միջոցառմանը ներկա էին նաև Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, ԵՄ դեսպան Անդրեա Վիկտորինը, ՄՔՄՄԿ հայաստանյան թիմի ղեկավար Քարել Հոֆսթրան և այլք:
Դրամաշնորհ ստացած և Հայաստանի բոլոր մարզերը ներկայացնող 59 շահառուներ ստացան մասնակցության հավաստագրեր: Շահառուների կողմից առաջարկվող բիզնես գաղափարները բազմազան են և, մասնավորապես, իրականացվելու են ծառայությունների մատուցման, արտադրության և գյուղատնտեսության ոլորտներում:
«Յուրաքանչյուրս, անկախ նրանից, թե որտեղ ենք ապրում, ցանկանում ենք հայտնվել հայրենիքում, որպեսզի կարողանանք ի կատար ածել մեր ցանկությունները: Ես շնորհակալ եմ ծրագրի կազմակերպիչներին: Անհամբեր սպասում ենք նաև շոշափելի արդյունքներին»,-նշել է Զարեհ Սինանյանը:
Ծրագիրը շարունակվելու է մինչև 2024 թ-ի սեպտեմբեր: Հայտերի ընդունման վերջնաժամկետն է 2023 թ-ի հունվարի 31-ը:
Ծրագրին մասնակցելու համար հայտ ներկայացնելու միջոցով շահառուները կարող են ստանալ 2 000-ից մինչև 10 000 եվրո դրամաշնորհ, որը կհամալրվի շահառուի կողմից հատկացվող հավասար համաֆինանսավորմամբ: Շահառուների անհատական կարիքները հաշվի առնելով՝ ծրագրի գործընկեր «Իրիս բիզնես ինկուբատոր» հիմնադրամը կազմակերպում է բիզնեսի կառավարման դասընթաց, ինչպես նաև ընթացիկ խորհրդատվություն է տրամադրում շահառուներին։

Главный уполномоченный принял участие в ежегодном подведении итогов проекта EU4IMPACT
Главный уполномоченный Заре Синанян принял участие в подведении итогов проекта EU4IMPACT на 2021-2022 годы по поддержке развитию бизнеса, уже созданного или создаваемого мигрантами и членами их семей. Программа реализуется армянским офисом Международного центра развития миграционной политики.
В мероприятии также приняли участие глава Представительства ЕС в Армении, посол ЕС Андреа Викторин, руководитель офиса Международного центра развития миграционной политики Карел Хофстра и другие.
Получившие гранты 59 бенефициаров, представлявшие все регионы Армении, получили сертификаты об участии. Бизнес-идеи, предложенные участниками, разнообразны и будут реализованы, в частности, в сфере предоставления услуг, производства и сельского хозяйства.
«Каждый из нас, независимо от того, где мы живем, хочет быть на своей родине, чтобы исполнять свои желания. Выражаю благодарность организаторам программы. С нетерпением ждем ощутимых результатов», - сказал Заре Синанян.
Проект продлится до сентября 2024 года. Крайний срок подачи заявок – 31 января 2023 года.
Подав заявку на участие в программе, бенефициары могут получить грант в размере от 2 000 до 10 000 евро, который будет дополнен равным софинансированием, предоставленным им. Принимая во внимание индивидуальные потребности участников, партнер программы Фонд «Бизнес-инкубатор Ирис» организует курс по управлению бизнесом, а также предоставляет текущие консультации.