Զարեհ Սինանյանն աշխատանքային այցով Ռուսաստանում է
Նիժնի Նովգորոդ այցի ընթացքում Գլխավոր հանձնակատարը հանդիպել է մարզի արտաքին կապերի դեպարտամենտի ղեկավար Օլգա Գուսևայի հետ, որի ընթացքում քննարկվել են տեղի հայ համայնքին առնչվող հարցեր: Զարեհ Սինանյանը կարևորել է Ռուսաստանի հայ համայնքի դերը Հայաստան-սփյուռք հարաբերությունների զարգացման գործում: «Նիժնի Նովգորոդի հայ համայնքը մարզի զարգացման համար ներդնում է իր լավագույն որակները, գիտելիքներն ու տաղանդը: Մենք հետաքրքրված ենք կապերի զարգացմամբ և պատրաստ ենք աջակցել նոր նախաձեռնությունների իրականացմանը»,-նշել է դեպարտամենտի ղեկավարը:
Այնուհետ Զարեհ Սինանյանը հանդիպել է Նիժնի Նովգորոդի հայկական համայնքում ներգրավված երիտասարդների հետ, ներկայացրել գրասենյակի գործունեությունն ու ծրագրերը, շեշտադրել հատկապես այս տարվա օգոստոս ամսին նախատեսված երիտասարդական համաժողովը` կարևորելով երիտասարդների մասնակցությունը նաև համաժողովի օրակարգի նախապատրաստման գործում։
Երիտասարդների հարցերը հանձնակատարին վերաբերում էին Հայաստան-սփյուռք գործակցությանը, հայրենիքի անվտանգությանը, Հայաստանում Ռուսաստանի քաղաքացիների ինտերգրմանը, գրասենյակի ծրագրերին մասնակցելու հնարավորություններին և այլն։
Պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց, որ երիտասարդները համաժողովի նախագծային տարբերակին ծանոթանալուց հետո կներկայացնեն իրենց առաջարկությունները Նիժնի Նովգորոդում Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան Հունան Ղուլյանի միջոցով։
Այցի ընթացքում Գլխավոր հանձնակատարն եղել է նաև Հայ Առաքելական Սուրբ Ուղղափառ եկեղեցու Ս.Ամենափրկիչ տաճարում, այնուհետ այցելել «Ռուսաստան` իմ պատմություն» թանգարան։

Zareh Sinanyan's working visit to Russia
During his visit to Nizhny Novgorod, the High Commissioner met with the Head of the Foreign Relations Department of the Government of Nizhny Novgorod Region, Olga Guseva, and discussed issues related to the local Armenian community. He stressed the role of the Armenian community in Russia regarding the development of Armenia-Diaspora relations «The Armenian community of Nizhny Novgorod invests its best qualities, knowledge and talent in the region's development. We are interested in developing relations and are ready to support the implementation of new initiatives.»
The visit was followed by Zareh Sinanyan's meeting with the youth of the Armenian community of Nizhny Novgorod. He presented the activities and programs of the Office, particularly the youth summit planned for August this year, and stressed the participation of the youth in the preparation of the agenda of the summit.
The questions asked by the youth to the High commissioner covered a wide variety of topics, from the Armenia-Diaspora cooperation, national security, integration of Russian citizens in Armenia, opportunities to participate in the Office's programmes, etc.
The youth of the Armenian community of Nizhny Novgorod agreed that after familiarizing themselves with the forum project, they would present their proposals through the young Diaspora Ambassador in Nizhny Novgorod, Unan Ghulyan.
During his visit, Zareh Sinanyan also visited the Sourb Amenaprkich Armenian Apostolic Church and the Museum «Russia: My History.»