Զարեհ Սինանյանն աշխատանքային այցով Ռուսաստանում է
Նիժնի Նովգորոդ այցի ընթացքում Գլխավոր հանձնակատարը հանդիպել է մարզի արտաքին կապերի դեպարտամենտի ղեկավար Օլգա Գուսևայի հետ, որի ընթացքում քննարկվել են տեղի հայ համայնքին առնչվող հարցեր: Զարեհ Սինանյանը կարևորել է Ռուսաստանի հայ համայնքի դերը Հայաստան-սփյուռք հարաբերությունների զարգացման գործում: «Նիժնի Նովգորոդի հայ համայնքը մարզի զարգացման համար ներդնում է իր լավագույն որակները, գիտելիքներն ու տաղանդը: Մենք հետաքրքրված ենք կապերի զարգացմամբ և պատրաստ ենք աջակցել նոր նախաձեռնությունների իրականացմանը»,-նշել է դեպարտամենտի ղեկավարը:
Այնուհետ Զարեհ Սինանյանը հանդիպել է Նիժնի Նովգորոդի հայկական համայնքում ներգրավված երիտասարդների հետ, ներկայացրել գրասենյակի գործունեությունն ու ծրագրերը, շեշտադրել հատկապես այս տարվա օգոստոս ամսին նախատեսված երիտասարդական համաժողովը` կարևորելով երիտասարդների մասնակցությունը նաև համաժողովի օրակարգի նախապատրաստման գործում։
Երիտասարդների հարցերը հանձնակատարին վերաբերում էին Հայաստան-սփյուռք գործակցությանը, հայրենիքի անվտանգությանը, Հայաստանում Ռուսաստանի քաղաքացիների ինտերգրմանը, գրասենյակի ծրագրերին մասնակցելու հնարավորություններին և այլն։
Պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց, որ երիտասարդները համաժողովի նախագծային տարբերակին ծանոթանալուց հետո կներկայացնեն իրենց առաջարկությունները Նիժնի Նովգորոդում Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան Հունան Ղուլյանի միջոցով։
Այցի ընթացքում Գլխավոր հանձնակատարն եղել է նաև Հայ Առաքելական Սուրբ Ուղղափառ եկեղեցու Ս.Ամենափրկիչ տաճարում, այնուհետ այցելել «Ռուսաստան` իմ պատմություն» թանգարան։

Заре Синанян находится с рабочим визитом в России
В ходе визита в Нижний Новгород Уполномоченный встретился руководителем департамента внешних связей правительства Нижегородской области Ольгой Гусевой, в ходе встречи были обсуждены вопросы, касающиеся местной армянской общины. Заре Синанян подчеркнул роль армянской общины России в развитии отношений Армения-Диаспора. «Армянская община Нижнего Новгорода вкладывает свои лучшие качества, знания и талант в развитие региона. Мы заинтересованы в развитии отношений и готовы поддержать реализацию новых инициатив», — сказала глава ведомства.
После этого Заре Синанян встретился с молодежью армянской общины Нижнего Новгорода, представил деятельность и программы Офиса, особо отметил запланированный на август этого года молодежный форум, подчеркнув участие молодежи в подготовке повестки форума.
Вопросы молодежи к уполномоченному касались сотрудничества Армения-Диаспора, национальной безопасности, интеграции граждан России в Армении, возможности участия в программах Офиса и т.д.
Достигнута договоренность, что после ознакомления с проектом форума идеи молодежи будут собраны и переданы Офису с помощью молодого посла диаспоры в Нижнем Новгороде Унана Гуляна.
В ходе визита главный уполномоченный также посетил ААЦ «Сурб Аменапркич», а затем музей «Россия: моя история».