Զարեհ Սինանյանն ամփոփել է այցը Ռուսաստան
Ռուսաստան աշխատանքային այցի շրջանակներում Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը Լենինգրադի շրջանի Վսեվոլոժսկ քաղաքում էր։
Գլխավոր հանձնակատարն այցելել է տեղի Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Աստվածամայր եկեղեցի, ինչպես նաև Եղիշե Չարենցի անվան հայկական կիրակնօրյա նորաբաց դպրոց, որտեղ զրույց է ընթացել ուսուցչակազմի և աշակերտների ծնողների հետ, քննարկվել են ուսումնական գործընթացների կազմակերպմանն ու Հայաստանի կողմից ուսումնական գրականության տրամադրմանը վերաբերող հարցեր:
Զարեհ Սինանյանը հանդիպել է նաև Վսեվոլոժսկի և հարակից (Լենինգրադի մարզի այլ շրջաններ) հայկական համայնքների ակտիվ ներկայացուցիչների հետ: Նա ներկայացրել է գրասենյակի գործունեությունը, որից հետո քննարկվել են սփյուռքի հետ աշխատանքի տարբեր ուղղություններին վերաբերող, մասնավորապես` համայնքների կրթամշակութային աջակցությանը վերաբերող հարցեր:
Հանդիպումից հետո համայնքի ներկայացուցիչների ուղեկցությամբ Զարեհ Սինանյանն այցելել է «Կյանքի ճանապարհ» հուշահամալիր, ապա հյուրընկալվել «Զարթոնք» պարային համույթում: Հիշեցնենք, որ Զարեհ Սինանյանը Ռուսաստան այցի շրջանակներում նախորդիվ հանդիպումներ էր ունեցել նաև Նիժնի Նովգորոդ և Մոսկվա քաղաքներում: Այցի բոլոր հանդիպումների կազմակերպիչների և մասնակիցների հետ կպահպանվի հետադարձ կապը` պայմանավածությունների շուրջ աշխատելու և հետագա համագործակցությունների համար:

Заре Синанян подвел итоги своего визита в Россию
В рамках рабочего визита в Россию  Главный уполномоченный Заре Синанян находился в городе Всеволожске Ленинградской области.
Главный уполномоченный посетил местную Армянскую Апостольскую церковь Пресвятой Богородицы, а также недавно открывшуюся Армянскую воскресную школу имени Егише Чаренца, где провел беседу с педагогическим коллективом и родителями учащихся, обсудил вопросы, связанные с организацией образовательных процессов и обеспечение Армении учебной литературой.
Заре Синанян также встретился с активными представителями армянских общин Всеволожска и близлежащих районов Ленинградской области. Он представил деятельность Офиса, после чего были обсуждены вопросы, касающиеся различных направлений работы с диаспорой, в частности, вопросы, связанные с образовательной и культурной поддержкой общин.
После встречи совместно с представителями общины Заре Синанян посетил мемориальный комплекс «Дорога жизни» и был принят танцевальным ансамблем «Зартонк». Напомним, что Заре Синанян в рамках своего визита в Россию ранее имел встречи в городах Нижний Новгород и Москва. С организаторами и участниками всех встреч визита будет поддерживаться обратная связь для дальнейшего сотрудничества.