Երևանում կանցկացվի Ազգային երիտասարդական համաժողով
2023 թվականի օգոստոսի 1-3-ը Հայաստանի մայրաքաղաք Երևանում կանցկացվի Ազգային երիտասարդական առաջին համաժողովը, որին նախատեսվում է 450 մասնակցի ներկայություն սփյուռքից, Հայաստանից և Արցախից: Համաժողովը կազմակերպվում է ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի կողմից` նպատակ ունենալով համախմբել սփյուռքի երիտասարդական ներուժը և ստեղծել իստիտուցիոնալ հիմքեր հետագա համագործակցության համար: Հավաքը Հայաստանին և սփյուռքին հնարավորություն կտա բացահայտել երկկողմ առաջնահերթությունները, համադրել օրակարգերը և մշակել ռազմավարական մոտեցումներ:
Համաժողովին մասնակցելու համար հրավիրվելու են սփյուռքյան երիտասարդական, համայնքային, ուսանողական, կրթամշակութային, մասնագիտական կառույցների և ոլորտների այն ներկայացուցիչները, որոնք 18-35 տարեկան են, ակտիվ են Հայաստան-սփյուռք հարաբերությունների տարբեր շրջանակներում, նպատակ ունեն զարգացնել իրենց գործունեությունը և ստեղծել նոր կապեր Հայաստանի, Արցախի և սփյուռքի այլ համայնքների հետ:
«Սփյուռքի երիտասարդության հետ գործակցությունը պետք է զարգանա փոխադարձ ճանաչողության, թափանցիկության, աջակցության և վստահության հիման վրա:
Հավաքը կանցկացվի դինամիկ և աշխույժ ձևաչափով՝ հնարավորություն ընձեռելով երիտասարդներին կատարելագործել իրենց փափուկ հմտությունները և ինքնառաջադրելու սեփական լուծումները, համախմբել սփյուռքի երիտասարդական ներուժը, միաժամանակ ձևավորել համագործակցության հիմքեր Հայաստանի և Արցախի երիտասարդների հետ, առաջարկել անհրաժեշտ մեխանիզմներ ու գործիքներ»,-ընդգծել է Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը: Նա նաև կարևորել է այս ձևաչափում գործընկեր և դաշնակից սփյուռքների երիտասարդական կառույցների հետ գործակցության հաստատումը և համատեղ ծրագրերի իրականացումը, աջակցությունը սփյուռքի երիտասարդական առաջնորդությանը և նախաձեռնություններին, Հայաստանում աշխատելու, սովորելու և հայրենադարձության խրախուսումը:
Նախատեսվում է համաժողովի ընթացքում ունենալ պանելային և ազատ ձևաչափի քննարկումներ, աշխատաժողովներ, պրեզենտացիաներ, էքսպոներ, հանդիպումներ, ինչպես նաև մշակութային ծրագրեր:
Համաժողովի բովանդակային քննարկումները և առաջարկները հիմք կհանդիսանան Հայաստան-սփյուռք երիտասարդական գործակցության ռազմավարության, ծրագրերի և նախաձեռնությունների մշակման համար:

Армянский молодежный форум пройдет в Ереване
1-3 августа 2023 года в столице Армении - Ереване пройдет первый Армянский молодежный форум, в котором ожидается участие 450 человек из диаспоры, Армении и Арцаха. Форум организуется Аппаратом главного уполномоченного по делам диаспоры РА с целью консолидации молодежного потенциала диаспоры и создания институциональной основы для дальнейшего сотрудничества. Форум даст Армении и диаспоре возможность выявить двусторонние приоритеты, сопоставить повестки и разработать стратегические подходы.
К участию будут приглашены представители молодежных организаций и молодые специалисты, от 18 до 35 лет, активно работающие в своих армянских общинах, вовлеченные в отношения Диаспора-Армения и желающие реализовывать проекты, представляющие общий интерес.
«Сотрудничество с молодежью диаспоры должно развиваться на основе взаимного признания, открытости, поддержки и доверия. Форум пройдет в динамичном и живом формате, дав возможность молодым людям улучшить свои soft skills и предложить собственные решения, консолидировать молодежный потенциал диаспоры, в то же время сформировать основу сотрудничества молодежи Армении и Арцаха, выявить необходимые механизмы и инструменты», - подчеркнул Главный уполномоченный Заре Синанян. Он также отметил, что в форум будет включены форматы налаживания сотрудничества с молодежными структурами партнерских и союзных диаспор и реализации совместных программ, поддержки молодежного лидерства и инициатив диаспоры, поощрения к работе, учебе и репатриации в Армении.
В рамках форума планируется проведение панельных дискуссий и круглых столов, мастер-классов, презентаций, выставок, встреч, а также культурных программ.
Предметные обсуждения и предложения форума послужат основой для разработки стратегии, программ и инициатив молодежного сотрудничества Армения-Диаспора.