Գլխավոր հանձնակատարն աշխատանքային այցով ԱՄՆ-ում է
Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը ԱՄՆ կատարած աշխատանքային այցի ընթացքում այցելել է Տեխաս նահանգի Դալլաս քաղաք և հանդիպել տեղի հայ համայնքի հետ։ ԹՈՒՄՈ-ի համահիմնադիր Սեմ Սիմոնյանի, Սուրբ Սարգիս Հայ Ուղղափառ Եկեղեցու հովանավոր Էլի Ակիլյանի և Տեր Ղևոնդ քահանա Աճամեանի հետ հանդիպման ընթացքում քննարկվել են հայ համայնքին, Հայաստան-սփյուռք գործակցությանը և հայրենիքի զարգացմանը վերաբերող հարցեր:
Գլխավոր հանձնակատարը շրջայց է կատարել համայնքի հայկական եկեղեցում, որը կառուցվել է 7-րդ դարի հայկական Սուրբ Հռիփսիմե եկեղեցու օրինակով: Այն նվիրված է Ցեղասպանության զոհերի հիշատակին հայկական «կյանքի ծառի» պատկերով, որը բաղկացած է ուղիղ 1,5 միլիոն շրջանաձև եզակի պատկերակներից և հնագույն ճարտարապետական ձևերը զուգակցում է ժամանակակից տեխնոլոգիաների հետ: Ի դեպ, եկեղեցին հաղթող է ճանաչվել ԱՄՆ-ի 2022 թ.-ի «Տարվա կառույց» անվանակարգում:
Համայնքային հանդիպման ժամանակ Զարեհ Սինանյանը ողջունել է Դալլասի հայ համայնքի անդամներին, ներկայացրեց գրասենյակի աշխատանքը և սփյուռքի համար նախատեսված ծրագրերը: Քննարկվել են սփյուռքում հայկական ինքնության պահպանման կարևորությունը և հայ եկեղեցու դերակատարումը։

Главный уполномоченный находится с рабочим визитом в США
В ходе рабочего визита в США главный уполномоченный Заре Синанян посетил город Даллас, штат Техас, и встретился с местной армянской общиной.
На встрече с соучредителем ТУМО Сэмом Симоняном, спонсором Армянской церкви Св. Саркиса Эли Акиляном и преподобным отцом Гевондом Ачемяном были обсуждены вопросы, связанные с армянской общиной, взаимодействия Армения-Диаспора и развитием родины. Главный уполномоченный побывал в Армянской церкви Св. Саркиса, построенной по образцу армянской церкви Святой Рипсиме 7 века. Она посвящена памяти жертв Геноцида с изображением армянского «древа жизни», состоящего ровно из 1,5 миллиона уникальных круглых икон и сочетающего в себе древние архитектурные формы с современными технологиями. Церковь была признана победителем в категории «Здание года» США 2022 года.
На собрании общины Заре Синанян поприветствовал членов армянской общины Далласа, представил работу Офиса и программы, реализуемые для армян диаспоры. Они обсудили важность сохранения армянской идентичности в Диаспоре и роль Армянской церкви.