Գլխավոր հանձնակատարն այցով գտնվում է Սիրիայում
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն աշխատանքային այցով գտնվում է Սիրիայի Արաբական Հանրապետությունում:
ՀՀ դեսպանությունում Գլխավոր հանձնակատարը հանդիպում է ունեցել Դամասկոսի հայ համայնքի հոգևոր և միութենական ղեկավարների հետ: Հանդիպմանը ներկա էին Սիրիայում ՀՀ դեսպան Տիգրան Գևորգյանը, Դամասկոսի հայ առաքելական ու կաթոլիկ եկեղեցական թեմերի առաջնորդների, ՀՅԴ, Ռամկավար ու Հնչակյան կուսակցությունների տեղական մարմինների ղեկավարները, ինչպես նաև Հայ Բարեգործական Ընդհանուր Միության (ՀԲԸՄ), Ջինիշյան հիշատակի հիմնադրամի, Սիրիայի Օգնության Խաչի ներկայացուցիչները։
Հանդիպման ընթացքում մանրամասնորեն քննարկվել են հայ համայնքի առջև ծառացած խնդիրները, դրանց հաղթահարման ուղիները՝ հատկապես փետրվարի 6-ի ավերիչ երկրաշարժից հետո: Համայնքի ներկայացուցիչները Զարեհ Սինանյանին են ներկայացրել ստեղծված իրավիճակը և դրանից դուրս գալու ուղղությամբ կատարվող աշխատանքների ընթացքը: Հանդիպման ժամանակ մանրամասնորեն քննարկվել են նաև Հայաստան-սփյուռք համագործակցությունը և դրա հետագա ընդլայնման և զարգացման հեռանկարները:
Գլխավոր հանձնակատարը ներկայացրել է նաև գրասենյակի ծրագրերը, ինչպես նաև հայրենադարձության ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքները:

Главный уполномоченный находится с визитом в Сирии
Главный уполномоченный по делам диаспоры РА Заре Синанян находится с рабочим визитом в Сирийской Арабской Республике.
В посольстве РА главный уполномоченный встретился с духовными и профсоюзными лидерами армянской общины Дамаска. Во встрече приняли участие посол РА в Сирии Тигран Геворгян, руководители Армянской Апостольской и Католической епархий Дамаска, руководители местных партий АРФ (Дашнакцутюн), «Рамкавар» и «Гнчак», а также представители Армянского благотворительного фонда (AGBU), Мемориального фонда «Джинишяна» и представители Сирийского креста помощи.
В ходе встречи подробно обсуждались проблемы, с которыми столкнулась армянская община, пути их преодоления, особенно после разрушительного землетрясения 6 февраля. Представители общины представили Заре Синаняну создавшуюся ситуацию и ход работ по выходу из нее. В ходе встречи также подробно обсуждалось сотрудничество Армения-Диаспора, его дальнейшее расширение и перспективы развития.
Главный уполномоченный также представил планы Офиса, а также работы, проводимые в направлении репатриации.