Զարեհ Սինանյանը հանդիպումներ է ունեցել Հալեպում
Սիրիա կատարած աշխատանքային այցի շրջանակներում Հալեպում Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը մի շարք հանդիպումներ է ունեցել Սիրիայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Տիգրան Գևորգյանի ուղեկցությամբ:
Գլխավոր հանձնակատարը հանդիպել է Հալեպի նահանգապետ Հուսեյն Դիյաբի հետ և զորակցությունն ու համերաշխությունը հայտնեց ավերիչ երկրաշարժից տուժած Սիրիայի բարեկամ ժողովրդին՝ հույս հայտնելով, որ հնարավորինս սեղմ ժամկետներում կվերացվեն աղետի հետևանքները:
Ողջունելով հյուրերին՝ նահանգապետ Հ. Դիյաբը նշել է, որ Հայաստանն առաջիններից էր, որ մարդասիրական օգնություն առաքեց և Հալեպ գործուղեց հայ փրկարարներին, ովքեր որոնողափրկարարական մեծ ծավալի աշխատանքներ իրականացրեցին ալ-Շաար վարչական շրջանում:
Զարեհ Սինանյանը հանդիպումից հետո ճանաչողական և քաղաքավարական այցեր է կատարել Բերիո Հայոց Թեմի, Բերիո Կաթողիկե Հայոց Թեմի առաջնորդարաններ և Սիրիայի Հայ ավետարանական համայնքի գրասենյակ:
Հալեպում ՀՀ գլխավոր հյուպատոսությունում կայացել է նաև ընդլայնված կազմով հանդիպում՝ մասնակցությամբ հալեպահայ համայնքապետերի, ավանդական երեք կուսակցությունների (ՀՅԴ, ՌԱԿ, ՍԴՀԿ) ղեկավար կազմի, Սիրիայի ՀԲԸՄ ատենապետի, «Ջինիշյան» հիշատակի ձեռնարկի տնօրինուհու և Ս.Օ Խաչի շրջանային վարչության ատենապետուհու:
Հանդիպման ընթացքում Գլխավոր հանձնակատարը ծանոթացել է երկրաշարժից հետո Հալեպի հայ համայնքի առջև ծառացած հիմնախնդիրներին և մտքեր փոխանակել հայրենիք-սփյուռք կապերի ամրապնդման և համագործակցության հեռանկարների վերաբերյալ:

Заре Синанян провел встречи в Алеппо
В рамках рабочего визита в Сирию главный уполномоченный Заре Синанян провел ряд встреч в Алеппо в сопровождении Чрезвычайного и Полномочного Посла РА в Сирии Тиграна Геворкяна.
Главный уполномоченный встретился с губернатором Алеппо Хусейном Диябом и выразил поддержку и солидарность дружественному народу Сирии, пострадавшему от разрушительного землетрясения, выразив надежду на то, что последствия стихии будут устранены в кратчайшие сроки.
Приветствуя гостей, губернатор Х. Дияб отметил, что Армения одной из первых доставила гуманитарную помощь и направила в Алеппо армянских спасателей, которые провели широкомасштабные поисково-спасательные работы в административном районе аль-Шаар.
После встречи Заре Синанян совершил ознакомительные визиты в Армянскую епархию и Армянскую католическую епархию Берио и офис Сирийско-армянской евангелической общины.
В Генеральном консульстве РА в Алеппо также состоялась расширенная встреча с участием глав армянской общины Алеппо, лидеров трех традиционных партий АРФ (Дашнакцутюн), «Рамкавар» и «Гнчак», председателя AGBU Сирии, директора Мемориального фонда «Джинишян» и председателя Сирийского креста помощи.
В ходе встречи главный уполномоченный ознакомился с проблемами, с которыми столкнулась армянская община Алеппо после землетрясения, и обменялся мнениями об укреплении связей Родина-Диаспора и перспективах сотрудничества.