Գլխավոր հանձնակատարն այցելել է Քեսաբ և Լաթաքիա
Սիրիա այցելության ընթացքում Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն այցելել է Քեսաբ և հանդիպել քաղաքապետ Վազգեն Չափարյանի հետ։ Այնուհետև նա շրջայց է կատարվել Հայ Առաքելական, Հայ կաթոլիկ ու Հայ ավետարանական համայնքներում, քննարկել երկրաշարժի հետևանքները։ Այս հատվածում զգալիորեն տուժել է Հայ առաքելական համայնքի Սբ. Աստվածածին եկեղեցին
Քեսաբից հետո Զարեհ Սինանյանն այցելել է Լաթաքիա, հանդիպել ավելի քան 500 հայ ընտանիք ունեցող Թաղական խորհրդի և տեղական կառույցների ներկայացուցիչների հետ։ Սբ. Աստվածածին եկեղեցում կայացած հանդիպմանը ներկա էր նաև Տարտուսի և Լաթաքիայի հոգևոր հովիվ Տեր Վազգէն քահանա Քեոշկերեանը։
Այնուհետև շրջայց է կատարվել 100-ամյա Ազգային Սրբոց Նահատակած վարժարանում, ուր ուսանում են 310 աշակերտներ։

Главный уполномоченный посетил Кесаб и Латакию
В ходе своего визита в Сирию главный уполномоченный Заре Синанян посетил Кесаб и встретился с мэром Вазгеном Чапаряном. Затем он посетил Армянскую Апостольскую, Армянскую Католическую и Армянскую Евангелическую общины и обсудил последствия землетрясения. В этой области значительно пострадала церковь Сурб Аствацацин.
После Кесаба Заре Синанян посетил Латакию, встретился с представителями районного совета и местных структур, в которых проживает более 500 армянских семей. На встрече, состоявшейся в церкви Сурб Аствацацин, присутствовал также духовный пастырь Тартуса и Латакии преподобный Вазген Кеошкерян.
После этого была проведена экскурсия в Национальном колледже святых мучеников, где обучается 310 учеников.