Սփյուռքի երիտասարդ դեսպանները հյուրընկալվել էին Եվրոպական քոլեջում
Մեր գրասենյակի «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի 2021-2022 թթ. մասնակիցներ Լուսինե Ուստյանը (Ռուսաստան), Լիլիթ Բեգլարյանը (Ուկրաինա), Կարեն Մուրադյանը (Բելառուս) և ծրագրի 2022-2023 թթ. շրջափուլի մասնակից Մհեր Սարիբեկյանը (ԱՄՆ) հյուրընկալվել էին Հայաստանի Եվրոպական քոլեջում:
Ուսումնական գործընթացի մեջ կարևորելով տարբեր ոլորտների ներկայացուցիչների հետ ուսանողների անմիջական հաղորդակցումը՝ քոլեջը պարբերաբար նման հանդիպումներ է կազմակերպում: Սփյուռքի երիտասարդ դեսպաններն այս հանդիպման հրավերը ստացել էին քոլեջի արտաքին կապերի գծով փոխտնօրեն Սյուզաննա Խաչատրյանից:
Սփյուռքահայ երիտասարդները ներկայացրին «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագիրը, որը նպատակ ունի հնարավորություն ընձեռել սփյուռքահայ երիտասարդներին ընդլայնել իրենց պատկերացումները Հայաստանի քաղաքական, սոցիալական, տնտեսական և այլ խնդիրների մասին, աջակցել համայնքային կյանքում նրանց առավել ներգրավմանը՝ նոր գիտելիքների և հմտությունների փոխանցման ճանապարհով, նպաստել սփյուռքի տարբեր համայնքները ներկայացնող երիտասարդների, նաև Հայաստանի և Արցախի երիտասարդների միջև կապերի ստեղծմանը: Նրանք կիսվեցին նաև սփյուռքի կազմակերպություններում աշխատելու իրենց փորձով՝ դրանով իսկ նպաստելով սփյուռքի մասին ուսանողների պատկերացումների ընդլայնմանը:
Հանդիպման ընթացքում նրանք խոսեցին նաև Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի ընթացիկ ծրագրերի մասին, ինչպես նաև երկխոսության ձևաչափի մեջ պատասխանեցին փոխանակման ծրագրերի շրջանակներում արտերկրում սովորելու հնարավորություններին, տարբեր երկրների հայկական համայնքների առանձնահատկություններին, Հայաստան-սփյուռք գործակցության ամրապնդմանն ուղղված ծրագրերին, հայրենադարձությանը վերաբերող մի շարք հարցերի։
Երիտասարդ դեսպաններն իրենց խոսքում ընդգծեցին միասնական լինելու կարևորությունը և պատրաստակամություն հայտնեցին ամեն կերպ աջակցել ուսանողական հետաքրքիր նախաձեռնություններին։

Молодых послов диаспоры приняли в Европейском колледже
Участники программы нашего Офиса «Молодой посол диаспоры» 2021-2022 гг. Лусине Устян (Россия), Лилит Бегларян (Украина), Карен Мурадян (Беларусь) и участник программы 2022-2023 гг. Мгер Сарибекян (США) были приняты в Европейском колледже Армении.
Подчеркивая важность непосредственного общения студентов в образовательном процессе с представителями различных сфер, колледж регулярно организует такие встречи. Приглашение на эту встречу молодые послы диаспоры получили от заместителя директора колледжа по внешним связям Сюзанны Хачатрян.
Участники представили программу «Молодой посол диаспоры», которая направлена на создание возможностей для молодых людей из армянской диаспоры в расширении своих взглядов на политические, социальные, экономические и другие вопросы Армении и Арцаха, а также поддержки их более активного участия в общественной жизни посредством передачи новых знаний и идей, содействию создания новых связей молодежи из разных общин диаспоры, а также из Армении и Арцаха. Они также поделились своим опытом работы в диаспоральных организациях, тем самым расширили предаставления студентов о Диаспоре.
В ходе встречи они рассказали о текущих программах Офиса главного уполномоченного по делам диаспоры, а также ответили на ряд вопросов, касающихся возможностей обучения за рубежом в рамках программ обмена, особенностей армянских общин в разных странах, программ, направленных на укрепление сотрудничества Армения-Диаспора и репатриации.
В своем выступлении молодые послы подчеркнули важность единства и выразили готовность всячески поддерживать интересные студенческие инициативы.