«իԳործ» ծրագրի վերաբերյալ տեղեկատվական հանդիպում
ՀՀ կառավարման համակարգում սփյուռքահայ մասնագետների «իԳործ» ծրագրի վերաբերյալ այս անգամ տեղեկատվական քննարկում էր «Մտքարան» կրթական հարթակում:
Ծրագրի 2021-2022 թթ. շրջափուլի ռուսաստանահայ մասնակիցներ Լուսինե Ուստյանը (Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակ), Լիանա Մինասյանը (Հեռուստատեսության և ռադիոյի հանձնաժողով), Մարիամ Հովհաննիսյանը (Երևանի ռուսական դրամատիկական թատրոն) և Լևոն Անանյանը (ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարություն) ներկայացրին ծրագրին մասնակցության իրենց փորձը և պատասխանեցին ներկաների հարցերին: Դրանք հիմնականում վերաբերում էին մասնակցության չափորոշիչներին, հայտի փուլում փաստաթղթերի պատրաստմանը, ինչպես նաև մասնակիցների ընտրության գործընթացին և հարցազրույցի փուլին:
Դիմորդները պետք է ունենան բակալավրի աստիճան և առնվազն 5 տարվա աշխատանքային փորձ կամ մագիստրոսի աստիճան (կամ համարժեք, կամ ավելի բարձր) և 3 տարվա մասնագիտական աշխատանքային փորձ: Ծրագիրը նպատակ ունի սփյուռքահայ մասնագետների փորձն ու հմտությունները կիրառել Հայաստանի պետական կառավարման մարմիններում, ինչը հնարավորություն կտա խթանել մասնագիտական հայրենադարձությունը և աջակցել պետական կառավարման համակարգի կատարելագործման գործընթացներին։
«իԳործ»-ի վերաբերյալ տեղեկատվական հանդիպումներ են իրականացվում նաև առցանց: Իսպանախոս մեր հետևորդներն այսօր՝ երևանյան ժամանակով 19:00-ին, մեր ֆեյսբուքյան էջում կարող են դիտել ծրագրի մասին ուղիղ միացումը, ռուսախոս հետևորդներին առաջարկում ենք մարտի 23-ին՝ ժամը 20:00-ին, միանալ Հայրենադարձության տելեգրամյան ալիքին (alwaysarmenian), իսկ անգլախոսները և ֆրանսախոսներն արդեն իսկ անցկացված միացումների ձայնագրությունները կարող են գտնել մեր էջի «Տեսանյութեր» բաժնում:

Информационная встреча по программе «iGORTS»
В рамках информационных сессий программы «iGORTS» на площадке образовательной платформы «Mtqaran» состоялась очная встреча с действующими российско-армянскими участниками.
Лусине Устян (Аппарат главного уполномоченного по делам диаспоры), Лиана Минасян (Комиссия по телевидению и радио), Мариам Оганнисян (Ереванский русский драматический театр) и Левон Ананян (Министерство экономики РА) поделились личным опытом участия в программе и ответили на вопросы присутствующих. В основном они касались критериев участия, подготовки документов на этапе подачи заявки, а также процесса отбора участников и этапа собеседования.
Кандидаты должны иметь степень бакалавра и не менее 5 лет опыта работы или степень магистра (или эквивалент или выше) и 3 года профессионального опыта работы. Проект направлен на применение опыта и навыков специалистов армянской диаспоры в органах государственного управления Армении, что даст возможность способствовать профессиональной репатриации и поддержать процессы совершенствования системы государственного управления.
Информационные встречи об «iGORTS» также проходят онлайн. Сегодня, в 19:00 по ереванскому времени, наши испаноязычные подписчики могут посмотреть прямую трансляцию программы на нашей странице в Facebook, русскоязычным подписчикам предлагаем присоединиться к телеграм-каналу «Репатриация» (alwaysarmenian) 23 марта, в 20:00, а англоговорящие и франкоговорящие подписчики могут найти записи уже проведенных эфиров в разделе «Видео» на нашей странице.
Чтобы подать заявку на участие в программе, перейдите по следующей ссылке: http://diaspora.gov.am/ru/programs/25/fellowship