Մեկնարկում է սփյուռքահայ պատանիների «Քայլ դեպի տուն» ծրագիրը
ԵՐԵՎԱՆ, ՀԱՅԱՍՏԱՆ (մարտ 20, 2023) - ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը մեկնարկել է «Քայլ դեպի տուն» 2023 երկշաբաթյա ծրագրի հայտադիմումների ընդունումը: Ծրագիրը հնարավորություն է տալիս սփյուռքի 13-18 տարեկան պատանիներին ժամանել Հայաստան, բացահայտել իրենց հայրենիքը և ամրապնդել ազգային ինքնությունը: «Քայլ դեպի տուն»-ն այս տարի կընդունի 600 սփյուռքահայ պատանիների և կանցկացվի հունիսի 19-ից օգոստոսի 26-ը՝ 5 փուլով: Ծրագիրը ներառում է հայոց լեզվի (արևելահայերեն, արևմտահայերեն), հայրենագիտության, ազգային երգ ու պարի դասընթացներ, ճանաչողական այցելություններ Հայաստանի պատմամշակութային վայրեր, թանգարաններ, կրթական հաստատություններ, հանդիպումներ պետական, հասարակական, մշակույթի և արվեստի գործիչների հետ, մարզական և մշակութային միջոցառումներ:
Ծրագրի հայաստանյան մասի բոլոր ծախսերը հոգում է ՀՀ կառավարությունը: Ծրագրին մասնակցել կարող են սփյուռքահայ այն պատանիները, ովքեր նախորդ տարիներին չեն մասնակցել «Արի տուն» և «Քայլ դեպի տուն» ծրագրերին, ինքնուրույն կարող են հոգալ Հայաստան ժամանման և մեկնման տրանսպորտային ծախսերը և ձեռք բերել երկշաբաթյա տուրիստական ապահովագրություն:
Հայտադիմումները լրացնելու համար պետք է այցելել ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի պաշտոնական կայքէջ՝ http://diaspora.gov.am/hy/programs/24/qayl_depi_tun, և լրացնել հայտադիմումները մինչ մայիսի 10-ը:

Стартует программа «Шаг к дому» для армянской молодежи Диаспоры
ЕРЕВАН, АРМЕНИЯ (20 марта 2023 г.) – Аппарат Главного уполномоченного РА по делам диаспоры начал прием заявок на двухнедельную программу «Шаг к дому» 2023 года. Программа дает возможность молодым людям диаспоры в возрасте 13-18 лет приехать в Армению, открыть для себя свою родину и укрепить свою национальную идентичность. «Шаг к дому» в этом году примет 600 молодых армян Диаспоры и пройдет с 19 июня по 26 августа в 5 этапов. В программе: армянский язык (восточноармянский, западноармянский), арменоведение, курсы национальной песни и танца, ознакомительные посещения исторических и культурных мест Армении, музеев, учебных заведений, встречи с государственными, общественными деятелями, деятелями культуры и искусства, спортивные и культурные мероприятия.
Все расходы по армянской части проекта покрывает правительство РА. В программе может принять участие армянская молодежь диаспоры, не участвовавшая в программах «Ари тун» и «Шаг к дому» в предыдущие годы, они могут самостоятельно покрыть транспортные расходы по приезду и отъезду в Армению и приобрести двухнедельное туристическое страхование.
Для заполнения заявок необходимо посетить официальный сайт Главного уполномоченного по делам диаспоры РА: http://diaspora.gov.am/hy/programs/24/qayl_depi_tun и заполнить заявки до 10 мая.
В случае возникновения вопросов необходимо обращаться по следующим контактным данным: тел.: +374 10 515-517, +374 10 515-514, +374 99 811 083 (WhatsApp, Viber), электронная почта Электронная почта: qayldepitun@gov.