Մեկնարկում է սփյուռքահայ պատանիների «Քայլ դեպի տուն» ծրագիրը
ԵՐԵՎԱՆ, ՀԱՅԱՍՏԱՆ (մարտ 20, 2023) - ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը մեկնարկել է «Քայլ դեպի տուն» 2023 երկշաբաթյա ծրագրի հայտադիմումների ընդունումը: Ծրագիրը հնարավորություն է տալիս սփյուռքի 13-18 տարեկան պատանիներին ժամանել Հայաստան, բացահայտել իրենց հայրենիքը և ամրապնդել ազգային ինքնությունը: «Քայլ դեպի տուն»-ն այս տարի կընդունի 600 սփյուռքահայ պատանիների և կանցկացվի հունիսի 19-ից օգոստոսի 26-ը՝ 5 փուլով: Ծրագիրը ներառում է հայոց լեզվի (արևելահայերեն, արևմտահայերեն), հայրենագիտության, ազգային երգ ու պարի դասընթացներ, ճանաչողական այցելություններ Հայաստանի պատմամշակութային վայրեր, թանգարաններ, կրթական հաստատություններ, հանդիպումներ պետական, հասարակական, մշակույթի և արվեստի գործիչների հետ, մարզական և մշակութային միջոցառումներ:
Ծրագրի հայաստանյան մասի բոլոր ծախսերը հոգում է ՀՀ կառավարությունը: Ծրագրին մասնակցել կարող են սփյուռքահայ այն պատանիները, ովքեր նախորդ տարիներին չեն մասնակցել «Արի տուն» և «Քայլ դեպի տուն» ծրագրերին, ինքնուրույն կարող են հոգալ Հայաստան ժամանման և մեկնման տրանսպորտային ծախսերը և ձեռք բերել երկշաբաթյա տուրիստական ապահովագրություն:
Հայտադիմումները լրացնելու համար պետք է այցելել ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի պաշտոնական կայքէջ՝ http://diaspora.gov.am/hy/programs/24/qayl_depi_tun, և լրացնել հայտադիմումները մինչ մայիսի 10-ը:

«Step Toward Home» educational programme for youth Armenian from the Diaspora is launched
YEREVAN, ARMENIA (March 20, 2023) - The Office of the RA High Commissioner for Diaspora Affairs has begun accepting applications for the two-week «Step Toward Home» 2023 program. The program allows Diaspora Armenian youth aged 13-18 to come to Armenia, discover their homeland, and strengthen their national identity. This year, the «Step Toward Home» program will host 600 Diaspora Armenian youth from June 19 to August 26 and will be divided into five stages. The programme includes Armenian language (Eastern Armenian, Western Armenian), Armenian studies, national song and dance courses, visits to historical and cultural sites in Armenia, museums and educational institutions, meetings with state and public officials, artists and cultural figures, as well as sports and cultural events.
The RA Government covers all the costs related to the Armenian part of the project. Diaspora Armenian youth who have not participated in the «Ari Tun» and «Step Toward Home» programmes in previous years can participate; they can cover their own travel expenses for arrival and departure to Armenia and purchase a two-week travel insurance.
The applications must be submitted on the official website of the High Commissioner for Diaspora Affairs of the Republic of Armenia: http://diaspora.gov.am/hy/programs/24/qayl_depi_tun applications will be open until May 10.