Անձնական գույքի տեղափոխում
Նախքան մշտական բնակության նպատակով ՀՀ տեղափոխվելը՝ կարևոր է տեղեկացված լինել Ձեր անձնական օգտագործման ապրանքների (գույքի, իրերի) ներմուծմանը վերաբերող որոշ առանձնահատկությունների մասին:
Նախևառաջ պետք է տեղյակ լինեք, որ մշտական բնակության նպատակով ՀՀ տեղափոխվելիս Ձեզ հետ բերված անձնական օգտագործման ապրանքների (գույքի, իրերի) ներմուծումը կարող է իրականացվել արտոնյալ պայմաններով, այսինքն՝ առանց մաքսային վճարների, հետևյալ դեպքերում՝
- եթե Դուք ՀՀ տարածքում չեք բնակվել վերջին 5 տարում,
- եթե Դուք ունեք ՀՀ քաղաքացիություն կամ ՀՀ հատուկ կամ մշտական (երկարաժամկետ) կացության կարգավիճակ,
- եթե Դուք մինչև վերոհիշյալ փաստաթուղթերի տրամադրումը նախորդող 1825 օր (5 տարի) ժամանակահատվածում առնվազն 915 օր բացակայել եք Հայաստանի Հանրապետությունից,
- եթե Դուք նախկինում չեք օգտվել նշված արտոնությունից, այսինքն՝ ՀՀ չեք ներմուծել անձնական օգտագործման ապրանքներ առանց մաքսային վճարների վճարման:
Որպեսզի կիրառվեն անձնական օգտագործման ապրանքների (գույքի, իրերի) ներմուծման մաքսային արտոնությունները, Ձեզ հետ կարող եք վերցնել առանց գործարանային փաթեթավորման և պիտակավորման անձնական օգտագործման, ինչպես նաև ընտանեկան, տնային ու այլ կարիքների համար նախատեսված ապրանքները, բացառությամբ՝ ձեռնարկատիրական գործունեության իրականացմանն առնչվող ապրանքների:
Առանց մաքսային վճարների ներմուծվող անձնական օգտագործման ապրանքների (գույքի, իրերի) ցանկը ներառում է.
- Էլեկտրական տեխնիկայի յուրաքանչյուր տեսակից առավելագույնը երեք օրինակ, որոնք եղել են անձնական կամ առօրյա օգտագործման, որն էլ արտաքուստ պետք է ունենա օգտագործման (մաշվածության) նշաններ,
- Կահույքի յուրաքանչյուր տեսակից մեկ հավաքածու միայն անձնական օգտագործման նպատակով,
- Անձնական օգտագործման մեկ ավտոտրանսպորտային միջոց (ավտոմեքենա, մոտոտրանսպորտային միջոցներ, ավտոտրանսպորտային և մոտոտրանսպորտային միջոցների կցորդներ), որը ձեռք է բերվել տեղափոխությունից առաջ և ՀՀ ներմուծելիս նախկին բնակության երկրում առնվազն վեց ամսվա ընթացքում հաշվառված (գրանցված) է եղել տվյալ անձի անունով, ու առկա է դա հաստատող փաստաթուղթ,
- Մյուս անձնական օգտագործման ապրանքները (հագուստ, տնային և անկողնային պարագաներ, գրքեր և այլն) կարող են ներմուծվել առանց սահմանաչափի:
Անհրաժեշտ փաստաթղթերի ցանկ
Փաստաթղթերի ցանկը, որոնք անհրաժեշտ են Ձեզ այս գործընթացը սկսելիս.
- Վերադաս մաքսային մարմնին դիմում (կցելով ներքոհիշյալ փաստաթղթերը),
- Մանրամասն գույքագրում՝ ապրանքների անվանման, քաշի, քանակի մասին՝ ներառյալ արժեքները (ապրանքների ցուցակ, հաշիվ-ապրանքագիր),
- Անձնագրի պատճենը կամ ՀՀ-ում մշտական բնակության իրավունքը հաստատող փաստաթուղթը (դիմումի վերաբերյալ տեղեկանքը),
- Օտարերկրյա պետությունում մշտական բնակության փաստը հաստատող փաստաթուղթը (անձնագիր, կացության քարտ, այլ փաստաթուղթ՝ միջազգային վավերացմամբ /ապոստիլ/, կամ ՀՀ հյուպատոսական վավերացմամբ),
- Գույքի տեղափոխության վճարման անդորրագրի բնօրինակը,
- Օտարերկրյա պետության լիազոր մարմնի կողմից տրամադրված՝ ավտոտրանսպորտային միջոցի (ավտոմեքենայի, մոտոտրանսպորտային միջոցների, ավտոտրանսպորտային և մոտոտրանսպորտային միջոցների կցորդների) Ձեր սեփականության ներքո գրանցված լինելու և գտնվելու փաստը հաստատող փաստաթուղթը,
- Օտարերկրյա պետությունների կողմից տրված փաստաթղթերը ներկայացվում են նոտարական կարգով վավերացմամբ կատարված թարգմանությամբ։
Ընտանի կենդանիների տեղափոխում
Ցանկացած տեսակի ԸՆՏԱՆԻ կենդանի ՀՀ տեղափոխելու համար պետք է ունենալ թույլտվություն և անասնաբույժի կողմից առողջության վկայական, որն ապացուցում է կենդանիների կատաղություն կամ այլ հիվանդություններ չունենալու փաստը:
Դիմել՝ Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմին (ՍԱՏՄ)
Անասնաբուժության վարչություն
Հեռ․՝ +374 12 40 40 40 /120/
Էլ․ հասցե: ssfs@ssfs.am
Հասցե՝ ՀՀ, ք․ Երևան, 0051, Կոմիտասի պող․ 49/2
Ցանկացած տեսակի ՎԱՅՐԻ կենդանի ՀՀ տեղափոխելու համար պետք է ունենալ թույլտվություն և անասնաբույժի կողմից առողջության վկայական, որն ապացուցում է կենդանիների կատաղություն կամ այլ հիվանդություններ չունենալու փաստը:

Moving Your Belongings
Before moving to the Republic of Armenia for permanent residency you should become familiar with the features and regulations on importing your personal belongings.
When moving to Armenia for permanent residency, the import of belongings brought with you for personal use can be carried out on preferential terms. You can bring your belongings without paying customs duties and fees in the following cases:
- if you have not lived in the territory of the Republic of Armenia for the last 5 years and you have RA citizenship or a special or permanent (long-term) residence permit in the Republic of Armenia
- if you were absent from the Republic of Armenia for at least 915 days from 1825 days (5 years) period prior to the issuance of the above documents
- if you have not previously used these privileges, which means you have not imported your belongings to the Republic of Armenia without paying customs duties and fees.
In order to receive customs privileges when importing your personal belongings, your belongings must be without factory packaging and labeling and must be for personal use. Items related to work/business activities cannot be imported without paying customs duties and fees.
You can import the following belongings (items) for personal use without customs duties:
- Electronic equipment for personal use (maximum 3 of each) which must be used and show some wear and tear, and not be in new/original packaging;
- One full set of each type of furniture for personal use only;
- One vehicle for personal use (cars, moto vehicles, trailers for vehicles), which was registered to your name at least 6 months prior to being imported to the Republic of Armenia, documents proving ownership at least 6 months prior must be present;
- Other personal items not mentioned above such as clothing, books, bedding, etc.
List of required documents
List of documents that you will need to move your belongings without customs fees.
- Application to the customs body with the following documents attached;
- A detailed inventory which includes the name, weight, quantity of each item, including their values (list of products, invoices);
- A copy of your passport or document certifying your right of permanent residence in the Republic of Armenia (reference of the application);
- A document certifying permanent residence in a foreign country (passport, residence card, another document with international ratification/apostille or RA consular ratification);
- The original receipts for payment of property transportation;
- Document certifying ownership of vehicle (cars, moto vehicles, trailers for vehicles) and confirming registration by an authorized body of a foreign state;
Please remember that all documents issued by foreign countries are submitted by a notarized translation.
Bringing your pets to Armenia
In order to transport any kind of PET to Armenia, you must have the permission and a health certificate from a veterinarian, which proves that the animal is cleared of rabies or other diseases.
Please apply to the food safety inspection body of the Republic of Armenia
Veterinary Department
Tel: +374 12 40 40 40 /120/
Email: ssfs@ssfs.am
Address: RA, Yerevan, 0051, 49/2 Komitas Ave.
In order to transport any kind of ANIMAL to Armenia, you must have the permission and a health certificate from a veterinarian, which proves that the animal is cleared of rabies or other diseases.