Անձնական գույքի տեղափոխում
Նախքան մշտական բնակության նպատակով ՀՀ տեղափոխվելը՝ կարևոր է տեղեկացված լինել Ձեր անձնական օգտագործման ապրանքների (գույքի, իրերի) ներմուծմանը վերաբերող որոշ առանձնահատկությունների մասին:
Նախևառաջ պետք է տեղյակ լինեք, որ մշտական բնակության նպատակով ՀՀ տեղափոխվելիս Ձեզ հետ բերված անձնական օգտագործման ապրանքների (գույքի, իրերի) ներմուծումը կարող է իրականացվել արտոնյալ պայմաններով, այսինքն՝ առանց մաքսային վճարների, հետևյալ դեպքերում՝
- եթե Դուք ՀՀ տարածքում չեք բնակվել վերջին 5 տարում,
- եթե Դուք ունեք ՀՀ քաղաքացիություն կամ ՀՀ հատուկ կամ մշտական (երկարաժամկետ) կացության կարգավիճակ,
- եթե Դուք մինչև վերոհիշյալ փաստաթուղթերի տրամադրումը նախորդող 1825 օր (5 տարի) ժամանակահատվածում առնվազն 915 օր բացակայել եք Հայաստանի Հանրապետությունից,
- եթե Դուք նախկինում չեք օգտվել նշված արտոնությունից, այսինքն՝ ՀՀ չեք ներմուծել անձնական օգտագործման ապրանքներ առանց մաքսային վճարների վճարման:
Որպեսզի կիրառվեն անձնական օգտագործման ապրանքների (գույքի, իրերի) ներմուծման մաքսային արտոնությունները, Ձեզ հետ կարող եք վերցնել առանց գործարանային փաթեթավորման և պիտակավորման անձնական օգտագործման, ինչպես նաև ընտանեկան, տնային ու այլ կարիքների համար նախատեսված ապրանքները, բացառությամբ՝ ձեռնարկատիրական գործունեության իրականացմանն առնչվող ապրանքների:
Առանց մաքսային վճարների ներմուծվող անձնական օգտագործման ապրանքների (գույքի, իրերի) ցանկը ներառում է.
- Էլեկտրական տեխնիկայի յուրաքանչյուր տեսակից առավելագույնը երեք օրինակ, որոնք եղել են անձնական կամ առօրյա օգտագործման, որն էլ արտաքուստ պետք է ունենա օգտագործման (մաշվածության) նշաններ,
- Կահույքի յուրաքանչյուր տեսակից մեկ հավաքածու միայն անձնական օգտագործման նպատակով,
- Անձնական օգտագործման մեկ ավտոտրանսպորտային միջոց (ավտոմեքենա, մոտոտրանսպորտային միջոցներ, ավտոտրանսպորտային և մոտոտրանսպորտային միջոցների կցորդներ), որը ձեռք է բերվել տեղափոխությունից առաջ և ՀՀ ներմուծելիս նախկին բնակության երկրում առնվազն վեց ամսվա ընթացքում հաշվառված (գրանցված) է եղել տվյալ անձի անունով, ու առկա է դա հաստատող փաստաթուղթ,
- Մյուս անձնական օգտագործման ապրանքները (հագուստ, տնային և անկողնային պարագաներ, գրքեր և այլն) կարող են ներմուծվել առանց սահմանաչափի:
Անհրաժեշտ փաստաթղթերի ցանկ
Փաստաթղթերի ցանկը, որոնք անհրաժեշտ են Ձեզ այս գործընթացը սկսելիս.
- Վերադաս մաքսային մարմնին դիմում (կցելով ներքոհիշյալ փաստաթղթերը),
- Մանրամասն գույքագրում՝ ապրանքների անվանման, քաշի, քանակի մասին՝ ներառյալ արժեքները (ապրանքների ցուցակ, հաշիվ-ապրանքագիր),
- Անձնագրի պատճենը կամ ՀՀ-ում մշտական բնակության իրավունքը հաստատող փաստաթուղթը (դիմումի վերաբերյալ տեղեկանքը),
- Օտարերկրյա պետությունում մշտական բնակության փաստը հաստատող փաստաթուղթը (անձնագիր, կացության քարտ, այլ փաստաթուղթ՝ միջազգային վավերացմամբ /ապոստիլ/, կամ ՀՀ հյուպատոսական վավերացմամբ),
- Գույքի տեղափոխության վճարման անդորրագրի բնօրինակը,
- Օտարերկրյա պետության լիազոր մարմնի կողմից տրամադրված՝ ավտոտրանսպորտային միջոցի (ավտոմեքենայի, մոտոտրանսպորտային միջոցների, ավտոտրանսպորտային և մոտոտրանսպորտային միջոցների կցորդների) Ձեր սեփականության ներքո գրանցված լինելու և գտնվելու փաստը հաստատող փաստաթուղթը,
- Օտարերկրյա պետությունների կողմից տրված փաստաթղթերը ներկայացվում են նոտարական կարգով վավերացմամբ կատարված թարգմանությամբ։
Ընտանի կենդանիների տեղափոխում
Ցանկացած տեսակի ԸՆՏԱՆԻ կենդանի ՀՀ տեղափոխելու համար պետք է ունենալ թույլտվություն և անասնաբույժի կողմից առողջության վկայական, որն ապացուցում է կենդանիների կատաղություն կամ այլ հիվանդություններ չունենալու փաստը:
Դիմել՝ Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմին (ՍԱՏՄ)
Անասնաբուժության վարչություն
Հեռ․՝ +374 12 40 40 40 /120/
Էլ․ հասցե: ssfs@ssfs.am
Հասցե՝ ՀՀ, ք․ Երևան, 0051, Կոմիտասի պող․ 49/2
Ցանկացած տեսակի ՎԱՅՐԻ կենդանի ՀՀ տեղափոխելու համար պետք է ունենալ թույլտվություն և անասնաբույժի կողմից առողջության վկայական, որն ապացուցում է կենդանիների կատաղություն կամ այլ հիվանդություններ չունենալու փաստը:

Перевозка личного имущества
До Вашего переезда в Республику Армения на постоянное место жительства, важно знать о некоторых особенностях ввоза предметов личного использования (имущества, вещей).
Прежде всего нужно знать, что при переезде в РА на постоянное место жительства, предметы личного использования (имущества, вещи) ввозятся на льготных условиях, то есть, без оплаты таможенной пошлины если:
- Вы не проживали на территории Республики Армения в течение последних 5 лет. У вас есть гражданство Республики Армения или специальный или постоянный (долгосрочный) вид на жительство в Республике Армения;
- Вы отсутствовали в Республике Армения не менее 915 дней в течение 1825 дней (5 лет) до получения вышеуказанных документов;
- Вы ранее не пользовались этой льготой, то есть, не ввозили предметы личного пользования в РА без уплаты таможенных пошлин.
Для действия таможенных льгот необходимо также, чтобы ввозимые Вами предметы личного пользования (имущество, вещи), а также для семейных, домашних и других нужд, за исключением предпринимательской деятельности, были без заводской упаковки и маркировки.
В перечень предметов личного пользования (имущество, вещи), ввозимых без таможенных пошлин, входят:
- максимум три типа электрического оборудования, которое используется для личного или повседневного пользования, на которых должны быть внешние признаки использования (износ),
- по одному комплекту мебели каждого типа, только для личного пользования
- один вид автотранспорта личного использования (автомобиль, мототранспортное средство, прицепы к автотранспортному и мототранспортному средствам), который был приобретен до переезда и был зарегистрирован в стране проживания на имя владельца, как минимум в течении 6 месяцев до ввоза в Республику Армения, на который есть подтверждающий документ;
- другие предметы личного использования (одежда, домашние и постельные принадлежности, книги и т. д.), могут быть перевезены без ограничений.
Список документов
Список документов, необходимых для начала этого процесса:
- Заявление в высший таможенный орган (с приложением следующих документов),
- Детальная опись по наименованию, весу, количеству товара, включая стоимость (перечень товаров, счет-фактура),
- Копия паспорта или документа, подтверждающего право гражданина на постоянное проживание в Республике Армения (ссылка на заявление),
- Документ, подтверждающий факт постоянного проживания гражданина в другой стране (паспорт, вид на жительство, другой документ с международной ратификацией / апостилем или консульской ратификацией РА),
- Оригинал квитанции об оплате перевозки имущества,
- Документ, о регистрации права собственности на автотранспортное средство (автомобиль, мототранспортное средство, прицепы к автотранспортному и мототранспортному средствам), предоставленный уполномоченным органом иностранного государства,
- Документы, выданные зарубежными странами, представляются нотариально заверенным переводом.
Перевозка домашних животных
Если Вы собираетесь перевозить с собой домашних животных, то следует знать, что для перевозки в РА любого вида домашних или диких животных, Вы должны иметь разрешение Министерства окружающей среды РА и справку от ветеринара о здоровье Вашего питомца, подтверждающую, что у животного нет бешенства или других заболеваний.