- Ինչպե՞ս էր Խորհրդային Ադրբեջանը վերաբերվում Լեռնային Ղարաբաղին:
- Արդյո՞ք ճշմարիտ է, որ Հայաստանը չի կատարում ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի չորս բանաձևերը, որոնք ընդունվել են 1993 թվականին, ինչպես հաճախ պնդում է Ադրբեջանը:
- Ինչո՞վ է պայմանավորված հակամարտության սրումը 2016 թվականին (Ապրիլյան քառօրյա պատերազմ):
Որո՞նք են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության ակունքները:
Իր պատմության ընթացքում Արցախը գերակշիռ մեծամասնությամբ հայաբնակ տարածաշրջան է եղել: Ողջ միջնադարում Պարսից կայսրության ներքո այն պահպանել է ինքնավարությունը տեղի հայ ազնվականության շնորհիվ: 1800-ականների սկզբին Ռուսական կայսրությունը գրավեց տարածքը (այն ժամանակ հայտնի որպես Ղարաբաղի խանություն) և իրականացրեց որոշ վարչատարածքային բարեփոխումներ: 1860 թվականին Արցախն ընկավ Ելիզավետպոլի նահանգապետության տակ, որի կազմում էր նաև Հայաստանի Սյունիքի մարզը: Նահանգապետությունը ուներ խառը էթնիկական կազմ, որտեղ հայերն ու թաթարները երկու ամենամեծ խմբերն էին:
Երբ 1905-1906 թվականներին հայերի և թաթարների միջևտեղի ունեցան առաջին բախումները, ռուսական վարչակազմը դրանք օգտագործեց բնակչության ուշադրությունը հակաիմպերիալիստական տրամադրություններից շեղելու համար:
1917 թվականի աշնանը՝ Բոլշևիկների իշխանության գալուց և Ռուսաստանում քաղաքացիական պատերազմ սկսելուց հետո, Անդրկովկասը քաղաքականորեն կտրվեց ռուսական պետության մնացած տարածքներից: Այս պայմաններում Անդրկովկասի կոմիսարիատը վերահսկողություն հաստատեց Անդրկովկասի վրա: Այն 1918 թվականի փետրվարին գումարվեց Անդրկովկասի Սեյմը (խորհրդարան), որի նպատակն էր որոշել կառավարության կազմակերպումը և տարածաշրջանային իշխանությունների կազմումը: Սեյմը կարճ կյանք ունեցավ, և 1918 թվականի մայիսի 26-28-ը Վրաստանը, Ադրբեջանը և Հայաստանը հռչակեցին իրենց անկախությունը:
1918 թվականի Վրաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի անկախացումից հետո սահմանային խնդիրները լուծելու երկու հիմնական սկզբունք կար. ընդունել նախկին ռուսական վարչական բաժանմունքների սահմանները կամ նոր սահմաններ գծել՝ հաշվի առնելով տեղական ժողովրդագրությունները: Միայն հայկական կողմն էր էթնիկական սահմանազատման սկզբունքին կողմ, ինչը հետագայում բախումներ առաջացրեց հայաբնակ Լոռիում, Ջավախքում, Նախիջևանում, Զանգեզուրում և Ղարաբաղում, քանի որ վարվում է տարածաշրջանը հայաթափելու հստակ քաղաքականություն:
Ինչպիսի՞ն էր Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը 1918-1920 թվականներին:
1918 թվականին Ղարաբաղի հայերը ստեղծեցին Կոմիսարների խորհուրդը՝ տարածքի առաջին ժողովրդավարական կառավարությունը: 1918-1920 թվականներին Ղարաբաղն ուներ պետականության բոլոր տարրերը, ներառյալ բանակը և օրինական իշխանությունները: 1918 թվականին թուրքական հրամանատարությունը վերջնագիր ներկայացրեց Ղարաբաղի կառավարությանը՝ Ադրբեջանի ինքնիշխանությունն ընդունելու համար: Ղարաբաղի հայերի պահպանեցին իրենց դիմադրությունը և 1918 թվականի հոկտեմբերին դուրս էկան Առաջին համաշխարհային պատերազմից: Ավելի ուշ բրիտանական հրամանատարությունը եկավ գրավելու տարածքը: Բազմաթիվ փորձերից հետո նրանք ի վերջո համոզեցին Ղարաբաղի հայերին ընդունել Խոսրով բեյ Սուլթանովին որպես ժամանակավոր նահանգապետ, մինչև Փարիզի խաղաղության համաժողովը կհաստատեր վերջնական սահմանները: Որոշումը չեղյալ հայտարարվեց մի քանի օրվա ընթացքում, սակայն Սուլթանովի ժամանմանն անմիջապես հաջորդեցին հայերի ջարդերը:
Ղարաբաղի կառավարության գոյության երկու տարիների ընթացքում այն կազմակերպել է տասը համագումար, որոնք փորձել են լուծել Արցախի ժողովրդի առօրյային և ինքնապաշտպանությանը վերաբերող տարբեր հարցեր: 1918-1920 թվականներին տեղի ունեցած բոլոր համագումարները մերժեցին Արցախը Ադրբեջանի կազմ ընդգրկելու պահանջը, բացառությամբ յոթերորդ համագումարի, որը որոշում կայացրեց ժամանակավորապես ընդգրկել Արցախը Ադրբեջանի սահմաններում մինչև Փարիզի խաղաղության համաժողով: Որոշումը, այնուամենայնիվ, անվավեր է ճանաչվել Սուլթանովի ռազմական ներխուժման փորձի պատճառով: Կարևոր է, որ պատշաճորեն վավերագրված փաստերն անվիճելիորեն հաստատում են, որ Ղարաբաղի բնակչությունը չի ճանաչել ադրբեջանական պետության հեղինակությունը 1918-1920 թվականներին:
Սակայն 1920 թվականի ապրիլի 28-ին՝ Ադրբեջանի տարածքում սովետական կարգերի հաստատումից հետո, Կարմիր բանակը գրավեց Ղարաբաղը և հայտարարեց այն որպես վիճելի տարածք: 1920 թվականի նոյեմբերի 30-ին Խորհրդային Ադրբեջանի կառավարությունը հայտարարություն տարածեց, և Ադրբեջանի հեղափոխական կոմիտեի նախագահ (Ադհեղկոմ) Նարիման Նարիմանովը և Ադրբեջանի արտաքին գործերի ժողովրդական կոմիսար Միրզա Հուսեյնովը հայտարարեցին, որ Հայաստանի հետ տարածքային վեճերը վերացվում են: Արդյունքում՝ Լեռնային Ղարաբաղը, Զանգեզուրը և Նախիջևանը ճանաչվեցին Խորհրդային Հայաստանի բաղկացուցիչ մասեր:
Ինչպե՞ս Լեռնային Ղարաբաղը հայտնվեց Խորհրդային Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո:
1921 թվականի հունիսի 3-ին Ռուսաստանի Կոմունիստական կուսակցության Կովկասյան բյուրոն միաձայն որոշում ընդունեց «Հայաստանի կառավարության հայտարարագրում նշել, որ Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանինն է»: Նույն թվականի հունիսի 12-ին Հայկական ԽՍՀ կառավարության կողմից ընդունվեց հրամանագիր, որը հաստատեց տարածքների վերջնական իրավական կարգավիճակը Խորհրդային Հայաստանի կազմում: Լուրը տպագրվել է նաև Բաքվում, և Ադրբեջանի ժողովուրդն ու իշխանությունները հաստատել են Ղարաբաղի միավորումը Հայաստանին: Մեկ ամիս անց՝ հուլիսի 4-ին, Կովկասյան բյուրոյի (Կովբյուրո) լիագումար նիստում որոշում կայացվեց «Լեռնային Ղարաբաղը ներառել Խորհրդային Հայաստանում»:
Սակայն հաջորդ օրը, Ստալինի միջամտության պատճառով, Ղարաբաղը իր պատմական և աշխարհագրական սահմաններում հանձնվեց Խորհրդային Ադրբեջանին՝ ապահովելով «տարածաշրջանային լայն ինքնավարություն», Շուշին սահմանելով որպես նրա վարչական կենտրոն: Հայ համայնքի ներսում լարվածությունը թուլացնելու համար տարածքի լեռնային մասը հետագայում ստացավ Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզի (ԼՂԻՄ) կարգավիճակ:
Ինչպե՞ս առաջացան Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ 7 շրջանները:
Լեռնային Ղարաբաղը Ադրբեջան մտցնելու գործընթացն ավարտվեց 1924 թվականին: Այդ ժամանակահատվածում Ադրբեջանը նախաձեռնեց Ղարաբաղի մասնատման քաղաքականությունը: Ադրբեջանի իշխանությունները փորձեցին բուֆերային գոտի ստեղծել Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի միջև, այդ պատճառով նրանք ստեղծեցին ինքնավար վարչական միավոր, որը հայտնի էր որպես «Կարմիր Քուրդիստան»: Հետագայում քրդական առանձին ինքնավար մարզ ունենալու որոշումը չեղարկվեց: «Կարմիր Քուրդիստանը» մեկ ինքնավար միավորից վերակազմավորվեց մի քանի շրջանի, որոնք ընկնում էին ուղղակիորեն Ադրբեջանի ԽՍՀ իրավասության տակ և ոչ ԼՂԻՄ-ի մաս:
Հետագայում Հայաստանի և Ղարաբաղի միջև ստեղծվեցին Քելբաջարի (Քրվաչառ), Լաչինի (Բերձոր), Կուբաթլիի (Սանասար) և Զանգելանի (Կովսական) շրջանները: Ավելին, ստեղծվել են նաև Ջաբրայիլ (Ջրական), Ֆիզուլի (Վարանդա) և Աղդամ (Ակնա) շրջանները: Շահումյան թաղամասը Բաքվի կողմից վերահսկվող մեկ այլ շրջան էր. այն գտնվում էր ԼՂԻՄ–ից անմիջապես հյուսիս և հիմանակում հայ բնակչություն ուներ, բայց ընդգրկված չէր ԼՂԻՄ կազմում: Այնուամենայնիվ, նրա բնակչությունը նույնպես 1991 թվականին պատրաստակամություն հայտնեց միավորվել Հայաստանին Ղարաբաղի հետ միասին:
Ինչպե՞ս էր Խորհրդային Ադրբեջանը վերաբերվում Լեռնային Ղարաբաղին:
Խորհրդային շրջանում Ադրբեջանի իշխանությունների նպատակային քաղաքականության հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում հայ բնակչության տեսակարար կշիռը մի փոքր ավելացավ: 1926-1989 թվականները ԼՂԻՄ հայ բնակչությունը 111,700-ից հասել է 145,500-ի, իսկ Ադրբեջանի բնակչությունն աճել է երեք անգամ՝ 12,600-ից 40,000: Ժողովրդագրական փոփոխությունները, ընդհանուր առմամբ, արտացոլում էին սոցիալական, տնտեսական և մշակութային ոլորտներում տիրող իրավիճակը, ինչը շարունակությունն էր Ադրբեջանի իշխանությունների՝ հայ ժողովրդի շահերը ոտնահարելու և նրանց տարածաշրջանից «վտարելու» քաղաքականության:
Այնուամենայնիվ, հայերի զանգվածային գիտակցությանն առավելի սուր կերպով արձագանքեց ազգային և մշակութային ոլորտում տարանջատումները: ԼՂԻՄ տարածքում գտնվող բազմաթիվ հայկական եկեղեցիներից ոչ մեկին թույլատրված չէր գործել, մինչդեռ մզկիթները գործում էին ադրբեջանական բնակչության հոգևոր կարիքները բավարարելու համար: Հայերենը, որպես լեզու, գործնականում պաշտոնական օգտագործումից գրաքննության էր ենթարկվել: Տարեց տարի կրճատվում էր հայկական դպրոցների թիվը. հայերեն լեզվով դասագրքեր գրեթե չկային, քանի որ արգելված էր օգտագործել Հայաստանում հրատարակված դասագրքեր, պատմության, մասնավորապես՝ հայոց պատմության դասագրքերը, կազմված ադրբեջանցի հեղինակների կողմից պարունակել են խեղաթյուրված պատմություններ՝ վիրավորելով հայերի ազգային ինքնության զգացումները:
1965 թվականը Հայկական ԽՍՀ-ում համարվում է ազգային զարթոնքի տարի՝ Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ տաբուացված հարցեր հնչեցնելու առումով: Արցախում չնայած դրա ավելի մեղմ դրսևորումներին՝ զուգահեռ շարժում կար: Մասնավորապես, «Մենք ենք մեր սարերը» մշակութային հուշարձանը ստեղծվել է 1965 թվականին և շուտով դարձել ազգային ինքնության և միասնության խորհրդանիշ: Հաջորդ տարվա ընթացքում մի խումբ արցախցի կոմունիստներ նամակ ստորագրեցին՝ ուղղված Խորհրդային Միության ղեկավարությանը՝ ընդգծելով Ադրբեջանի ԽՍՀ կողմից իրականացվող խտրական տնտեսական քաղաքականությունը՝ միաժամանակ վկայակոչելով Արցախի դարավոր պատմությունը: Անցյալի և ներկայի միջև պատմական կամուրջներ հաստատելու նմանատիպ փորձեր եղել են նաև 1972 և 1975 թվականներին, սակայն ոչ մի փորձ ավարտի չի հասցվել խորհրդային քաղաքական գերակայությունների հետ համընկնում չունենալու պատճառով:
Ինչպե՞ս և ի՞նչ իրավական հիմքի վրա Լեռնային Ղարաբաղը ձեռք բերեց իր անկախությունը:
Ոգեշնչված Գորբաչովի պերեստրոյկայի (վերակառուցում) և գլասնոստի (թափանցիկության/բաց) քաղաքականությունից՝ 1988 թվականի փետրվարի 20-ին ԼՂԻՄ ժողովրդական պատգամավորների խորհրդի արտահերթ նստաշրջանը որոշում կայացրեց բողոք ներկայացնել Ադրբեջանի ԽՍՀ և ՀԽՍՀ Գերագույն խորհուրդներ: Որոշումը պնդում էր «ցույց տալ Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության նկրտումները խորը ըմբռնելու զգացողությունը և լուծել ԼՂԻՄ-ը Ադրբեջանի ԽՍՀ-ից Հայկական ԽՍՀ տեղափոխելու հարցը»: Ի պատասխան արցախահայության կողմից ժողովրդավարական կամարտահայտության՝ փետրվարի 27-29-ը Ադրբեջանի Սումգայիթ քաղաքում կազմակերպվել են հայ բնակչության կոտորածներ, որին հաջորդել են սպանություններ, բռնաբարություններ, ջարդեր և թալան: Սումգայիթից հետո ջարդերի ալիք անցավ Ադրբեջանի ամբողջ տարածքում, այդ թվում՝ Բաքվում և Կիրովաբադում (ներկայիս Գանձակ):
1991 թվականի օգոստոսի 30-ին Ադրբեջանի Գերագույն խորհուրդն ընդունեց հռչակագիր Ադրբեջանի Հանրապետության՝ որպես Ադրբեջանի ժողովրդավարական հանրապետության իրավահաջորդի պետական անկախության վերականգման մասին, որը գոյություն ուներ 1918-1920 թվականներին: 1991 թվականի սեպտեմբերի 2-ին հիմնվելով «ԽՍՀՄ-ից միության հանրապետությունների լուծման ընթացակարգերի մասին» ԽՍՀՄ օրենքի 3-րդ հոդվածի վրա՝ ԼՂԻՄ-ի և Շահումյանի շրջանի բոլոր մակարդակների պատգամավորների համատեղ նիստը հռչակեց Լեղնային Ղարաբաղի Հանրապետության (ԼՂՀ) անկախությունը: Մասնավորապես, հռչակագրում նշվում է «ժողովրդի կամքի արտահայտումը, որն արտահայտվել է փաստացի հանրաքվեով և ամրագրվել է ԼՂԻՄ իշխանությունների և Շահումյանի շրջանին 1988-1991 թվականների որոշումներում նրա ազատությունը, անկախությունը, հավասարությունը և բարիդրացիությունը»:
1991 թվականի դեկտեմբերի 26-ին Խորհրդային միության պաշտոնական փլուզումից մի քանի օր առաջ՝ դեկտեմբերի 10-ին, Լեռնային Ղարաբաղում անցկացվեց հանրաքվե, որին բնակչության ճնշող մեծամասնությունը (99,98%) քվեարկեց Ադրբեջանից լիակատար անկախության օգտին: Դեկտեմբերի 28-ին տեղի ունեցան ԼՂՀ խորհրդարանական ընտրությունները, որի արդյունքում այն ժամանակ կազմվեց առաջին կառավարությունը: ԼՂՀ ադրբեջանական բնակչությունը հրաժարվեց մասնակցել հանրաքվեին՝ փոխարենը սատարելով Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից Արցախի դեմ սանձազերծած ագրեսիային՝ դրան ակտիվորեն մասնակցելով:
Ինչպե՞ս ընթացավ և ավարտվեց Լեռնային Ղարաբաղի անկախության պատերազմը:
ԼՂՀ անկախ կառավարությունը շարունակեց իր աշխատանքը Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված տոտալ շրջափակման, պատերազմի և ագրեսիայի պայմաններում: Օգտագործելով ԽՍՀՄ 4-րդ բանակի զինամթերքը, որի կենտրոնակայանը գտնվում էր իր տարածքում, Ադրբեջանը լայնամասշտաբ ռազմական գործողություններ սկսեց Լեռնային Ղարաբաղի դեմ: Ինչպես հայտնի է, 1991 թվականի աշնանից մինչև 1994 թվականի մայիսը պատերազմը շարունակվում էր տարբեր հաջողություններով: Եղել են ժամանակներ, երբ գրավվել է Լեռնային Ղարաբաղի տարածքի գրեթե 50%–ը, մինչդեռ մայրաքաղաք Ստեփանակերտը և այլ բնակավայրեր ենթարկվել են օդային և հրետանային զանգվածային ռմբակոծությունների:
Ճեղքելով տարիների շրջափակումը՝ ԼՂՀ պաշտպանական ուժերը կարողացան 1992 թվականի մայիսին ազատագրել Շուշի քաղաքը և միջանցք բացել Լաչինի շրջանով՝ հնարավորություն ստեղծելով ԼՂՀ-ն վերամիավորել Հայաստանին: 1992 թվականի հունիս-հուլիս ամիսներին ադրբեջանական բանակը գրավեց ԼՂՀ-ի Շահումյանի շրջանն ամբողջությամբ և Մարտակերտի, Մարտունու և Հադրութի շրջանների որոշ հատվածներ: Ադրբեջանի ագրեսիային դիմակայելու համար ԼՂՀ-ում կյանքն ամբողջովին կենտրոնացած էր ռազմական ջանքերի վրա: 1992 թվականի օգոստոսի 14-ին ստեղծվեց ԼՂՀ պաշտպանության պետական կոմիտեն: Վերակազմավորվեցին առանձին պաշտպանական ջոկատներ՝ կազմելով Լեռնային Ղարաբաղի պաշտպանության բանակը՝ հիմք ընդունելով կարգապահության և կենտրոնական հրամանատարության սկզբունքները:
ԼՂՀ Պաշտպանության բանակին հաջողվեց Ադրբեջանից ազատագրել նախկինում գրավված տարածքները և ռազմական գործողությունների ընթացքում գրավել ԼՂՀ սահմանակից մի քանի շրջաններ, որոնք օգտագործվում էին որպես կրակագծեր: Անվտանգության այս գոտու ստեղծումը բացառեց ԼՂՀ խաղաղ բնակչության նկատմամբ անմիջական սպառնալիքը: Ռուսաստանի, Ղրղզստանի և ԱՊՀ միջխորհրդարանական խորհրդի միջնորդությամբ՝ Ադրբեջանը, Լեռնային Ղարաբաղը և Հայաստանը 1994 թվականի մայիսի 5-ին Ղրղզստանի մայրաքաղաքում ստորագրեցին Բիշքեկի արձանագրությունը: Ըստ այդ փաստաթղթի՝ հակամարտության կողմերը համաձայնեցին դադարեցնել կրակը 1994 թվականի մայիսի 12-ից:
Ո՞ր կազմակերպությունն ունի իրավական մանդատ խաղաղ գարծընթացին օժանդակելու համար:
1992 թվականի մարտին Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության խորհրդաժողովը (1995 թվականից հայտնի է որպես Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության կազմակերպություն, ԵԱՀԿ) միացավ հակամարտության կարգավորման գարծընթացին: 1997 թվականին ստեղծվեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի Ռուսաստանի, Ֆրանսիայի և ԱՄՆ-ի համանախագահության ինստիտուտը, որն այդ ժամանակվանից ի վեր միակ համաձայնեցված ձևաչափն էր ԵԱՀԿ-ի մանդատով և Ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման միջնորդական գործողություններ իրականացնելու համար:
Արդյո՞ք ճշմարիտ է, որ Հայաստանը չի կատարում ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի չորս բանաձևերը, որոնք ընդունվել են 1993 թվականին, ինչպես հաճախ պնդում է Ադրբեջանը:
Ո՛չ, դա փաստերը խեղաթյուրելու և ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի բանաձևերի բովանդակությունը շահարկելու վառ օրինակ է: Դա նաև ցույց է տալիս ՄԱԿ-ի և նրա անդամ պետությունների նկատմամբ անհարգալից վերաբերմունք: Ահա այդ բանաձևերի հիմնական քայլերը: 1993 թվականի ապրիլից նոյեմբեր ընկած ժամանակահատվածում ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհուրդը ընունեց չորս բանաձև (N. 822, 853, 874, 884), որոնք ուղղված էին Ղարաբաղում մարտերի դադարեցմանը և իրավիճակի ապաթեժացմանը: Բանաձևերը պարտադիր են, հետևաբար Ադրբեջանը, նախքան Հայաստանին մեղադրելը, ինքը պետք է դրանք կատարի: Ստորև բերված են որոշ կետեր, որոնք մնուն են անտեսված Ադրբեջանի կողմից:
- ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի առաջին բանաձևը (822) «պահանջում է անհապաղ դադարեցնել բոլոր ռազմական գործողությունները և թշնամական գործողությունները՝ տևական հրադադար հաստատելու նպատակով»: 1993 թվականի ապրիլից մինչև 1994 թվականի մայիս և 2008 թվականից ի վեր Ադրբեջանն անընդհատ խախտում է հրադադարի ռեժիմը՝ կանխելով հակամարտության կարգավորման գործընթացի հաստատվելն ու հետագա զարգացումը, ինչպես նաև վստահության ամրապնդման միջոցառումները:
- ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի բանաձևերը չեն վերաբերում ԼՂ հակամարտության մեջ հայկական բանակի ներգրավմանը, դրանք նշում են միայն «տեղական հայկական ուժերը», այսիքն՝ Լեռնային Ղարաբաղի պաշտպանության բանակը՝ հաստատելով, որ այս հակամարտությունը տեղի բնակչության պայքարն է:
- ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի 1993 թվականի հուլիսի N 853 բանաձևը Ղարաբաղի հայերին ճանաչում է որպես «կողմ»: Սա միջազգային հանրության կողմից պահանջ է Ադրբեջանին բանակցությունների սեղանի շուրջ նստել Ղարաբաղի հայերի հետ: Ադրբեջանը չի հետևում այս պարտադրող փաստաթղթին:
- Ուղղակի ներգրավվելով Ղարաբաղյան հակամարտության մեջ՝ Թուրքիան խախտում է ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի N 853 բանաձևի 10-րդ հոդվածը, որը պետություններին հորդորում է զերծ մնալ հակամարտող կողմերին զենք և զինամթերք մատակարարելուց:
- ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի N 874 բանաձևի 8-րդ հոդվածն աջակցում է ԵԱՀԿ դիտորդական առաքելության զարգացմանը: Ադրբեջանը չի կարողանում հավատարիմ մնալ իրավականորեն պարտադրվող բանաձևերին և անընդհատ հորդորում է փոխել բանակցությունների ձևաչափը՝ ներգրավելով Թուրքիան:
- Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի դեմ ադրբեջանական շրջափակումը շարունակվում է՝ ինչը խախտում է ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհդրի N 874 բանաձևի 5-րդ հոդվածը, որը կոչ է անում վերացնել կապի և փոխադրման բոլոր խոչընդոտները:
- ՄԱԿ-ի ԱԽ-ի N 874 բանաձևի 10-րդ հոդվածը և N 884 բանաձևի 6-րդ հոդվածը կոչ են անում «տարածաշրջանի բոլոր պետություններին զերծ մնալ թշնամական գործողություններից և ցանկացած միջամտությունից կամ միջամտությունից, որը կհանգեցնի հակամարտության ընդլայնմանը և կխաթարի տարածաշրջանի խաղաղությունն ու անվտանգությունը»:
Այսպիսով, Թուրքիայի անվերապահ և համապարփակ աջակցությունը Ադրբեջանին խստորեն խախտում է վերը նշված բանաձևերը:
Ինչո՞վ է պայմանավորված հակամարտության սրումը 2016 թվականին (Ապրիլյան քառօրյա պատերազմ):
2016 թվականի ապրիլի 1-ին Ադրբեջանը կտրուկ խախտեց հրադադարի ռեժիմը և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահողների հովանու ներքո Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման բանակցային գործընթացում ձեռնարկված ուժի չկիրառման պարտավորությունը: 1994 թվականի զինադադարից հետո սա Ադրբեջանի նախաձեռնած ռազմական գործողությունների ամենամեծ մասշտաբն էր: Ադրբեջանի զինված ուժերը լայնամասշտաբ ռազմական հարձակման դիմեցին Լեռնային Ղարաբաղի դեմ: Այս գործողություններն ուղեկցվեցին ինչպես զինծառայողների, այնպես էլ անմեղ քաղաքացիական անձանց նկատմամբ վայրագություններով: Ըստ էության՝ դա 1990-ականների սկզբին Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի դեմ իրականացրած ջարդերի և էթնիկական զտումների շարունակությունն էր:
Ադրբեջանի ռազմական գործողությունների վերլուծությունը ցույց էր տալիս նաև, որ նա որդեգրել էր բլիցկրիգի մարտավարություն և իր հարձակողական նպատակն էր արագ հաջողության հասնել: Չնայած երկու կողմերն էլ ունեցան կորուստներ, նախնական նպատակը ձախողվեց հայկական կողմի համապատասխան պաշտպանական ռազմական գործողությունների շնորհիվ: Ապրիլի 2-ին Հայաստանի 3-րդ նախագահ Սերժ Սարգսյանն անցկացրեց Ազգային անվտանգության խորհրդի նիստ և հայտարարեց հայկական կողմի կորուստների մասին: Ի տարբերություն ադրբեջանական կողմի ագրեսիային՝ Սերժ Սարգսյանը ԵԱՀԿ դեսպաններին ապրիլի 4-ին հրավիրեց ռազմական գործողությունների դադարեցման վերաբերյալ համատեղ պայմանավորվածության ձեռքբերման: Նա հայտարարեց, որ ռազմական գործողությունների հետագա ակտիվացումը կարող է հանգեցնել անկանխատեսելի և անդառնալի հետևանքների, այդ թվում՝ լայնամասշտաբ պատերազմի: Ապրիլի 5-ին Ռուսաստանի նախաձեռնությամբ Հայաստանի և Ադրբեջանի զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետերը Մոսկվայում բանավոր համաձայնության եկան՝ դադարեցնել մարտերը:

- How did Nagorno Karabakh acquire its independence and on what legal basis?
- Is it really the case that Armenia does not comply with four UNSC resolutions which were adopted in 1993, as Azerbaijan frequently claims?
- What caused the escalation of the conflict in 2016 (The Four-Day April War)?
What are the origins of the Nagorno-Karabakh conflict?
Throughout its history, Artsakh has been a predominantly Armenian-populated region. Throughout the Middle Ages, it maintained autonomy under local Armenian nobility while under the Persian Empire. In the early 1800s, the Russian Empire conquered the territory (at the time known as the Karabakh Khanate) and implemented several administrative-territorial reforms. In the 1860, Artsakh fell under the Yelizavetpol Governorate, which also included Armenia’s Syunik region. The Governorate as a whole had a mixed ethnic composition with Armenians and Tatars being the two largest groups.
When the first clashes occurred between Armenians and Tatars in 1905-1906, the Russian administration utilized them to deviate the attention of the population away from anti-imperialist sentiments.
In autumn 1917, after the rise of the Bolsheviks to power and the outbreak of civil war in Russia, Transcaucasia became politically cut off from the rest of the territories of the Russian state. Under these conditions, the Transcaucasian Commissariat took control of Transcaucasia. It convened the Transcaucasian Sejm (parliament) in February 1918, set out to determine the government’s organization and form the authorities of the region. The Sejm was short-lived, and between May 26-28, 1918, Georgia, Azerbaijan and Armenia declared their independence.
After the 1918 independence of Georgia, Azerbaijan and Armenia, there were two main principles to solve border issues: by adopting the borders of former Russian administrative divisions and by drawing new borders considering local demographics. Only the Armenian side was in favor of demarcation by the ethnic principle, which later caused conflicts in Armenian-populated Lori, Javakhk, Nakhichevan, Zangezur and Karabakh.
What was the status of Nagorno-Karabakh from 1918 to 1920?
In 1918, the Armenians of Karabakh established the Council of Commissioners, the first democratic government over the territory. In 1918-1920, Karabakh had all the elements of statehood, including an army and legitimate authorities. In 1918, the Turkish command issued an ultimatum to Karabakh՛s government to accept Azerbaijani sovereignty. The Armenians of Karabakh maintained their resistance until the Ottoman Empire surrendered to the Allied Powers and withdrew from the First World War in October 1918. Later, a British command came to occupy the area. After repeated attempts, they eventually convinced the Armenians of Karabakh to accept Khosrov bey Sultanov as a temporary governor until final boundaries could be finalized by the Paris Peace Conference. The decision was overturned within days, however, as massacres of Armenians immediately followed Sultanov’s arrival.
During the two years of the Karabakh government’s existence, it organized ten congresses which tried to solve various issues concerning the daily life and self-defense of Artsakh’s people. All the congresses held in 1918-1920 rejected the demand of including Artsakh in Azerbaijan except for the seventh congress, which decided to temporarily place Artsakh within the borders of Azerbaijan until the Paris Peace Conference. The decision, however, was later invalidated because of the attempt of Sultanov’s military invasion. Importantly, well-documented facts indisputably confirm that the population of Karabakh did not recognize the authority of the Azerbaijani state in the period of 1918-1920.
However, after establishing Soviet rule over Azerbaijan’s territory on April 28, 1920, the Red Army occupied Karabakh and declared it a disputed territory. On November 30, 1920, the government of Soviet Azerbaijan issued a statement, and the Chairman of the Azerbaijani Revolutionary Committee (Azrevkom) Nariman Narimanov, and the Azerbaijani People’s Commissar of Foreign Affairs Mirza Huseynov stated that territorial disputes with Armenia were abrogated. As a result, Nagorno Karabakh, Zangezur and Nakhichevan were recognized as integral parts of Soviet Armenia.
How did Nagorno-Karabakh fall under Soviet Azerbaijani rule?
On June 3, 1921, the Caucasus Bureau of the Russian Communist Party unanimously adopted a decision “to mention in the Armenian Government's declaration that Nagorno-Karabakh belongs to Armenia.” On June 12 of the same year, a decree affirming the final legal status of the territories as part of Soviet Armenia was issued by the government of the Armenian SSR. The news was also published in Baku, and the people and authorities of Azerbaijan confirmed the unification of Karabakh with Armenia. A month later, on July 4, the plenary session of the Caucasus Bureau (Kavburo) decided "to include Nagorno-Karabakh in Soviet Armenia."
However, the next day, because of Stalin’s intervention, Karabakh – within its historical and geographic borders – was handed over to Soviet Azerbaijan, providing a “broad regional autonomy” with Shushi as its administrative center. To ease the tension within the Armenian community, the mountainous portion of the territory was later granted the status of the Nagorno-Karabakh Autonomous Oblast (NKAO).
How did the 7 districts across Nagorno-Karabakh emerge?
The process of the insertion of Nagorno-Karabakh into Azerbaijan was completed in 1924. During that period, Azerbaijan initiated Karabakh’s partition policy. Azerbaijani authorities tried to create a buffer zone between Armenia and Mountainous Karabakh; therefore, they established an autonomous administrative unit, known as “Red Kurdistan.” Later on, the decision to have a separate Kurdish autonomous region was reversed. “Red Kurdistan” was reorganized from one autonomous unit into several districts that fell directly under the jurisdiction of the Azerbaijani SSR - not part of the NKAO.
Later on, the districts of Kelbajar (Karvachar), Lachin (Berdzor), Kubatli (Sanasar) and Zangelan (Kovsakan) were established between Armenia and Karabakh. Furthermore, Jabrayil (Jrakan), Fizuli (Varanda) and Agdam (Akna) districts were also created. The Shahumyan district was another directly Baku-controlled district; it was directly north of the NKAO and had a predominantly Armenian population but was not included in the NKAO. Nevertheless, its population also expressed the will to unite with Armenia in tandem with Karabakh in 1991.
How did Soviet Azerbaijan treat Nagorno Karabakh?
In the Soviet era, due to the targeted policy of the Azerbaijani authorities, the proportion of the Armenian population in Nagorno-Karabakh increased only slightly. From 1926 to 1989, the NKAO’s Armenian population increased from 111,700 to 145,500, while the Azerbaijani population increased three times: from 12,600 to 40,000. The demographic changes, in general, reflected the situation in the social, economic and cultural spheres, which was a continuation of the policy of the Azerbaijani authorities of infringing on the interests of the Armenian people and "ousting" them from the region.
However, it was the segregation in the national and cultural sphere that most acutely echoed in the mass consciousness of Armenians. Out of the numerous Armenian churches on the territory of the NKAO, none were permitted to function, whereas mosques operated to meet the spiritual needs of the Azerbaijani population. Armenian, as a language, had practically been censored from official use. The number of Armenian schools was reduced yearly; there were almost no textbooks in Armenian since it was forbidden to use textbooks published in Armenia. History textbooks–particularly of Armenian history–compiled by Azerbaijani authors contained distorted narratives offending the feelings of the national identity of Armenians.
1965 was considered a year of national awakening in the Armenian SSR, in terms of voicing tabooed questions on the Armenian Genocide. In Artsakh, there was a parallel movement, despite its milder manifestations. In particular, the cultural monument “We are our mountains” was created in 1965 and soon became the symbol of national identity and unity. In the following year, a group of Artsakh Communists signed a letter to the Soviet leadership, underlining the discriminatory economic policies carried out by the Azerbaijani SSR, meanwhile referring to the centuries-long history of Artsakh. Similar attempts to establish historical bridges between the past and present occurred in 1972 and 1975 as well; however, no endeavor came to its conclusion as they did not align with Soviet political priorities.
How did Nagorno Karabakh acquire its independence and on what legal basis?
Inspired by Gorbachev’s policies of perestroika (restructuring) and glasnost (transparency/openness), on February 20, 1988, a special session of the NKAO Council of People's Deputies passed a decision to appeal to the Supreme Councils of the Azerbaijani SSR and Armenian SSR. The decision claimed “to demonstrate a sense of deep understanding of the aspirations of the Armenian population of Nagorno-Karabakh and resolve the question of transferring NKAO from the Azerbaijani SSR to the Armenian SSR.” In response to the democratic expression of will by the Artsakh Armenians, on February 27-29, massacres of the Armenian population were organized in the Azerbaijani city of Sumgait, which was followed by killings, rapes, pogroms and looting. After Sumgait, a wave of pogroms swept across the whole territory of Azerbaijan, including Baku and Kirovabad (modern-day Gandzak).
On August 30, 1991, the Supreme Council of Azerbaijan adopted a declaration on the restoration of state independence of the Azerbaijani Republic as a successor of the Azerbaijan Democratic Republic, which existed from 1918 to 1920. On September 2, 1991, based on Article 3 of the USSR Law on “the procedures of the resolution of problems on the Secession of a Union Republic from the USSR," a joint session of deputies of all levels of the NKAO and the Shahumyan region proclaimed the independence of the Nagorno-Karabakh Republic (NKR). In particular, the declaration notes the expression of the "will of the people, manifested by the actual referendum and enshrined in the decisions of the NKAO authorities and the Shahumyan region in 1988-1991, its desire for freedom, independence, equality and good-neighbourliness."
Just a few days before the official collapse of the Soviet Union on December 26, 1991, on December 10, a referendum was held in Nagorno-Karabakh with the overwhelming majority of the population (99.98%) voting in favor of full independence from Azerbaijan. Parliamentary elections in NKR were held on December 28, which then formed the first government. The NKR’s Azerbaijani population refused to participate in the referendum, instead supporting the aggression unleashed by the Azerbaijani authorities against Artsakh by taking an active part in it.
How did the Nagorno-Karabakh War of Independence proceed and end?
The independent NKR government went on to work under the conditions of total blockade, war and aggression unleashed by Azerbaijan. Utilizing the USSR's 4th Army’s weaponry headquartered in its territory, Azerbaijan engaged in wide-scale military operations against Nagorno-Karabakh. As it is well known, the war continued with varying success from the fall of 1991 until May 1994. There were times when almost 50% of the territory of Nagorno-Karabakh was captured, while the capital city of Stepanakert and other residential areas were relentlessly subjected to massive air and artillery bombardment.
The NKR’s defense forces were able to liberate the city of Shushi in May 1992 and open a corridor into the Lachin region, creating an opportunity to reconnect the NKR to Armenia, breaking through the years-long blockade. In June-July 1992, the Azerbaijani army captured the NKR's entire Shahumyan region, and portions of the Martakert, Martuni and Hadrut regions. To resist Azerbaijani aggression, life in the NKR completely focused on the military effort. The NKR State Defense Committee was formed on August 14, 1992. Separate defense detachments were reconfigured, forming the Nagorno-Karabakh Defense Army, based on the principles of discipline and central command chain.
The NKR Defense Army succeeded in liberating previously occupied territories from Azerbaijan and, during military engagements, took over a few regions bordering the NKR that had been used as firing lines. The creation of this security zone precluded the immediate threat facing the peaceful population of the NKR. With the mediation of Russia, Kyrgyzstan and the CIS Interparliamentary Council, Azerbaijan, Nagorno-Karabakh and Armenia signed the Bishkek Protocol in the capital city of Kyrgyzstan on May 5, 1994. According to that document, parties to the conflict agreed to a cease-fire, effective from May 12, 1994 onward.
Which organization has the legal mandate to facilitate the peace process?
In March 1992, the Conference on Security and Cooperation in Europe (since 1995 known as the Organization for Security and Cooperation in Europe, OSCE) joined the settlement process of the conflict. In 1997, the institute of co-chairmanship of Russia, France and the U.S. of the OSCE Minsk Group was created, which since then has been the only agreed format, with the mandate from the OSCE, to conduct mediating activities for the peaceful settlement of the Karabakh conflict. The Minsk Group, consisting of the U.S., Russia, France, Belarus, Germany, Italy, Sweden, Finland, Turkey, Armenia and Azerbaijan, remains the leading negotiating platform.
Is it really the case that Armenia does not comply with four UNSC resolutions which were adopted in 1993, as Azerbaijan frequently claims?
No, it is a clear example of distorting the facts and manipulating the content of the UNSC resolutions. It is also an indication of disrespect to the United Nations and its member countries. Here are the key takeaways from these resolutions. From April to November 1993, the UNSC adopted four resolutions (N. 822, 853, 874, 884), aimed at stopping the fighting in Karabakh and de-escalating the situation. The resolutions are binding; therefore, before Azerbaijan accuses the Armenian sides of not following the resolutions, Azerbaijan should comply with them. Below are some of the points which remain neglected by Azerbaijan.
- The first UNSC resolution (822) “demands the immediate cessation of all hostilities and hostile acts with a view to establishing a durable ceasefire.” From April 1993 to May 1994, and since 2008, Azerbaijan has constantly violated the ceasefire regime preventing the emergence and further development of the conflict resolution process as well as confidence-building measures.
- UNSC resolutions do not refer to the involvement of the Armenian army in the NK conflict; they mention only “local Armenian forces,” i.e. the Nagorno-Karabakh Defense Army, affirming that this is a conflict of a local population.
- UNSC Resolution N. 853 of July 1993 recognizes the Armenians of Karabakh as a “party.” It is a requirement from the international community to Azerbaijan to sit down with Karabakh Armenians. Azerbaijan has not adhered to this binding document.
- By direct involvement in the Karabakh conflict, Turkey violates UNSC article 10 of resolution N. 853, which urges states to refrain from supplying weapons and munitions to conflicting parties.
- UNSC resolution N. 874 article 8 supports the development of the OSCE monitoring mission. Azerbaijan fails to adhere to the legally-binding resolutions and constantly urges to change the negotiation format by engaging Turkey.
- The Azerbaijani blockade against Armenia and Nagorno-Karabakh still remains in force, thus violating Article 5 of the UNSC resolution N. 874, which calls for removing all obstacles to communications and transportation.
- Article 10 of UNSC N. 874 and article 6 of UNSC N. 884 urge “all states in the region to refrain from any hostile acts and from any interference or intervention that would lead to the widening of the conflict and undermine peace and security in the region.”
Thus, the unconditional and comprehensive support of Turkey to Azerbaijan severely violates the resolutions mentioned above.
What caused the escalation of the conflict in 2016 (The Four-Day April War)?
On April 1, 2016, Azerbaijan flagrantly violated the ceasefire and its commitment to the non-use of force undertaken within the Nagorno-Karabakh peace process under the auspices of the OSCE Minsk Group Co-Chairs. After the ceasefire of 1994, the scale of the military actions initiated by Azerbaijan was the largest. The Azerbaijani Armed Forces resorted to a large-scale military offensive against Nagorno-Karabakh. These actions were accompanied by atrocities against both military servicemen and innocent civilians. Basically, it was the continuation of the massacres and ethnic cleansing that Azerbaijan committed against the Armenians of Nagorno-Karabakh in the early 1990s.
The analysis of Azerbaijan’s military actions also shows that it adopted blitzkrieg tactics and with its offensive aimed to reach quick success. Although both sides had losses, the initial aim failed because of the appropriate defensive military actions of the Armenian side. On April 2, then-President of Armenia Serzh Sargsyan held a National Security Council session and announced the losses of the Armenian side. In contrast to the aggression of the Azerbaijani side, Serzh Sargsyan invited OSCE ambassadors on April 4 to reach a joint agreement on ceasing the military actions. He announced that further intensification of military operations could lead to unpredictable and irreversible consequences, including a large-scale war. On April 5, with Russia’s initiative, the Armenian and Azerbaijani Heads of Army’s General Staff came to a verbal agreement in Moscow to cease the fighting.
Compiled by: AUA MPSIA Class of '21 | Originally published by the EVN Report, the full article can be accessed here.