Այլին Բերդուդ Մերինո Մելքոմյանս
Ծնվել և մեծացել եմ Գերմանիայում՝ իրանահայ արմատներով ընտանիքում։ Ավագ դպրոցն ավարտելուց հետո սովորել եմ բիզնեսի կառավարում` կենտրոնանալով կորպորատիվ իրավունքի վրա և Քյոլնում աշխատելով հայրիկիս լոգիստիկ ընկերությունում որպես համակառավարիչ: Միևնույն ժամանակ միացա նաև Քյոլնում գործող գերմանահայ կանանց միության խորհրդի աշխատանքներին սկզբում որպես հաշվապահ, իսկ 2017-2020 թվականներին որպես նախագահ:
Գերմանիայում սփյուռքահայ միությունում իմ երկարամյա աշխատանքը ինձ բազմաթիվ կապեր հաստատելու հնարավորություն է տվել Եվրոպայում և ամբողջ աշխարհում: Նախկինում բազմաթիվ անգամներ այցելել եմ Հայաստան: 2020 թվականի հոկտեմբերից սկսած ամեն ամիս գալիս էի աստեղ՝ աջակցելու և մեղմելու 2020 թվականի պատերազմի հանգամանքները:
2021 թվականի փետրվարին վերջապես որոշեցի չորս երեխաներիս հետ տեղափոխվել Երևան, նրանց կրթությունը շարունակել Հայաստանում և առաջարկել իմ աշխատուժը որպես հպարտ, բայց հայրենիքի համար մտահոգ հայուհի:
Իմանալով սփյուռքի կյանքի առավելություններն ու թերությունները, օգտագործելով Գերմանիայի և Մեծ Բրիտանիայի բիզնես ոլորտներում իմ ավելի քան 20 տարվա աշխատանքային փորձը՝ ես ցանկացա իմ աշխատանքով և իմ հետարքրություններով աջակցել հայ համայնքների և հայ մասնագետների ամուր ցանցին:
Ներկայումս Հայաստանի Հանրապետության սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի սփյուռքի բարեգործության համակարգողն եմ և շատ ուրախ եմ «իԳործ» ծրագրի մաս լինելու համար:

Айлин Бердуд Мерино Мелкумян
Я родилась и выросла в Германии, имея армянские корни из Ирана. После окончания средней школы я изучала бизнес-администрирование с уклоном на корпоративное право и работала в логистической компании моего отца в Кельне (Германия) в качестве соуправляющего. Также я возглавила правление немецко-армянской женской ассоциации в Кельне во втором поколении, сначала в качестве бухгалтера, а затем в качестве председателя с 2017 года до конца 2020 года.
Моя многолетняя работа в ассоциации армян диаспоры в Германии принесла мне множество контактов в Европе и по всему миру. В прошлом я посещала Армению несколько раз, начиная с октября 2020 года каждый месяц, чтобы поддержать и смягчить обстоятельства войны в 2020 году. В феврале 2021 года я наконец-то решилась вместе с четырьмя детьми переехать в Ереван, продолжить образование в Армении и предложить свою рабочую силу как гордую, но озабоченную за Родину армянку.
Зная преимущества и недостатки жизни в диаспоре, используя свой более чем 20-летний опыт работы в сфере экономического бизнеса Германии и Великобритании, я хотела соединить свою работу и свою страсть - поддерживать прочную связь с армянскими общинами и профессионалами по всему миру от имени Республики Армения.
В настоящее время я являюсь координатором по благотворительности диаспоры в Офисе главного уполномоченного по делам диаспоры Республики Армения и очень рада быть частью программы “iGorts”.