Այլին Բերդուդ Մերինո Մելքոմյանս
Ծնվել և մեծացել եմ Գերմանիայում՝ իրանահայ արմատներով ընտանիքում։ Ավագ դպրոցն ավարտելուց հետո սովորել եմ բիզնեսի կառավարում` կենտրոնանալով կորպորատիվ իրավունքի վրա և Քյոլնում աշխատելով հայրիկիս լոգիստիկ ընկերությունում որպես համակառավարիչ: Միևնույն ժամանակ միացա նաև Քյոլնում գործող գերմանահայ կանանց միության խորհրդի աշխատանքներին սկզբում որպես հաշվապահ, իսկ 2017-2020 թվականներին որպես նախագահ:
Գերմանիայում սփյուռքահայ միությունում իմ երկարամյա աշխատանքը ինձ բազմաթիվ կապեր հաստատելու հնարավորություն է տվել Եվրոպայում և ամբողջ աշխարհում: Նախկինում բազմաթիվ անգամներ այցելել եմ Հայաստան: 2020 թվականի հոկտեմբերից սկսած ամեն ամիս գալիս էի աստեղ՝ աջակցելու և մեղմելու 2020 թվականի պատերազմի հանգամանքները:
2021 թվականի փետրվարին վերջապես որոշեցի չորս երեխաներիս հետ տեղափոխվել Երևան, նրանց կրթությունը շարունակել Հայաստանում և առաջարկել իմ աշխատուժը որպես հպարտ, բայց հայրենիքի համար մտահոգ հայուհի:
Իմանալով սփյուռքի կյանքի առավելություններն ու թերությունները, օգտագործելով Գերմանիայի և Մեծ Բրիտանիայի բիզնես ոլորտներում իմ ավելի քան 20 տարվա աշխատանքային փորձը՝ ես ցանկացա իմ աշխատանքով և իմ հետարքրություններով աջակցել հայ համայնքների և հայ մասնագետների ամուր ցանցին:
Ներկայումս Հայաստանի Հանրապետության սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի սփյուռքի բարեգործության համակարգողն եմ և շատ ուրախ եմ «իԳործ» ծրագրի մաս լինելու համար:

Ailin Berdud Merino Melkomians
I was born and raised in Germany with Armenian roots from Iran. After graduating high school, I studied Business Administration with focus on Corporate Law and to work within my father’s logistic company in Cologne, Germany as co-managing director. In the meantime, I also took over the board work of a German-Armenian women's association in Cologne, initially as an accountant, later as Chairwoman from 2017 until the end of 2020.
My long-term work within a Diaspora Armenian association in Germany has brought me many contacts across Europe and around the world. Since October 2020, I have visited Armenia numerous times each month to support and mitigate the circumstances of the war in 2020. In February 2021, I finally decided to move to Yerevan with my four children to educate them about our country and offer my work experience as a proud, but concerned Armenian woman.
Being familiar with the advantages and disadvantages of Diaspora life and using my 20 years of international work experience in the economic business field, I wanted to connect my career with my passion to support a strong network of Armenian communities and professionals all over the world on behalf of the Republic of Armenia.
I am currently the Diaspora Philanthropy Coordinator at the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs of the Republic of Armenia and am very happy to be part of the iGorts program.