Ես Մարիա Ոսկանյանն եմ, ծնվել և մեծացել եմ Սանկտ Պետերբուրգում։
Ավարտել եմ Ազգային հետազոտական համալսարանի տնտեսագիտության բարձրագույն դպրոցը, որտեղ ստացել եմ քաղաքագիտության մագիստրոսի կոչում։
Ես մասնագիտացած եմ եվրասիական տարածաշրջանի քաղաքականության, ինչպես նաև հանրային դիվանագիտության և Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին քաղաքականության մեջ:
2018 թվականին միացել եմ հայկական եկեղեցուն կից «Նոր Սերունդ» հայ երիտասարդական կազմակերպությանը, որտեղ ղեկավարել եմ մշակութային և կրթական ծրագրեր։ 2020 թվականին կազմակերպությունն ընդլայնեց իր գործունեությունը` դառնալով առանձին կառուցվածքային միավոր և ստացավ նոր անվանում՝ Սանկտ Պետերբուրգի հայկական տարածաշրջանային երիտասարդական ասոցիացիա («АРМА»): 2021 թվականից զբաղեցնում եմ մեդիա կենտրոնի ղեկավարի պաշտոնը։ Մեկ տարի անց ընտրվել եմ ասոցիացիայի համակարգող խորհրդի անդամ։
Պրակտիկ աշխատանքային փորձառություն եմ ձեռք բերել Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարարության Սանկտ Պետերբուրգի ներկայացուցչությունում և ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովում:
Այսօր աշխատում եմ Սանկտ Պետերբուրգի կառավարության՝ քաղաքի մշակութային քաղաքականության համար պատասխանատու կառուցվածքային ստորաբաժանման մեջ։
Ավելի քան չորս տարի զբաղվել եմ հասարակական գործունեությամբ՝ համագործակցելով Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարարության կողմից ստեղծված հիմնադրամների և այլ կառույցների հետ՝ Ռուսաստանի Դաշնության և Հայաստանի Հանրապետության ժողովուրդների միջև հարաբերությունների զարգացման և ամրապնդման նպատակով։
2022 թվականին Սանկտ Պետերբուրգի կառավարության կողմից Սանկտ Պետերբուրգի և Հայաստանի Հանրապետության միջև համագործակցության զարգացման գործում ցուցաբերած աջակցության համար պարգևատրվել եմ շնորհակալագրով։

Я Мария Восканян. Я родилась и выросла в Санкт-Петербурге. Окончила Национальный исследовательский университет «Высшая школа экономики», где получила степень магистра политологии. Специализируюсь на политике Евразийского региона, а также публичной дипломатии и внешней политике Российской Федерации.
В 2018 году я вступила в армянскую молодежную прицерковную организацию «Нор Серунд», где курировала культурные и образовательные проекты. В 2020 году организация расширила свою деятельность, став отдельной структурной единицей, и получила новое название — Армянская Региональная Молодежная Ассоциация Санкт-Петербурга («АРМА»). С 2021 года занимаю там должность руководителя медиацентра. Спустя год была избрана членом Координационного Совета ассоциации.
Я проходила стажировки в Представительстве Министерства иностранных дел Российской Федерации в Санкт-Петербурге и в Межпарламентской Ассамблее СНГ.
Сегодня работаю в структуре Правительства Санкт-Петербурга, отвечающей за культурную политику города.
Более четырех лет занимаюсь общественной деятельностью, сотрудничаю с учрежденными Министерством иностранных дел Российской Федерации фондами и иными структурами с целью развить и укрепить отношения между народами Российской Федерации и Республики Армения.
В 2022 году Правительством Санкт-Петербурга была награждена благодарностью за содействие в развитии сотрудничества между Санкт-Петербургом и Республикой Армения.