Ես Մարիա Ոսկանյանն եմ, ծնվել և մեծացել եմ Սանկտ Պետերբուրգում։
Ավարտել եմ Ազգային հետազոտական համալսարանի տնտեսագիտության բարձրագույն դպրոցը, որտեղ ստացել եմ քաղաքագիտության մագիստրոսի կոչում։
Ես մասնագիտացած եմ եվրասիական տարածաշրջանի քաղաքականության, ինչպես նաև հանրային դիվանագիտության և Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին քաղաքականության մեջ:
2018 թվականին միացել եմ հայկական եկեղեցուն կից «Նոր Սերունդ» հայ երիտասարդական կազմակերպությանը, որտեղ ղեկավարել եմ մշակութային և կրթական ծրագրեր։ 2020 թվականին կազմակերպությունն ընդլայնեց իր գործունեությունը` դառնալով առանձին կառուցվածքային միավոր և ստացավ նոր անվանում՝ Սանկտ Պետերբուրգի հայկական տարածաշրջանային երիտասարդական ասոցիացիա («АРМА»): 2021 թվականից զբաղեցնում եմ մեդիա կենտրոնի ղեկավարի պաշտոնը։ Մեկ տարի անց ընտրվել եմ ասոցիացիայի համակարգող խորհրդի անդամ։
Պրակտիկ աշխատանքային փորձառություն եմ ձեռք բերել Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարարության Սանկտ Պետերբուրգի ներկայացուցչությունում և ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովում:
Այսօր աշխատում եմ Սանկտ Պետերբուրգի կառավարության՝ քաղաքի մշակութային քաղաքականության համար պատասխանատու կառուցվածքային ստորաբաժանման մեջ։
Ավելի քան չորս տարի զբաղվել եմ հասարակական գործունեությամբ՝ համագործակցելով Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարարության կողմից ստեղծված հիմնադրամների և այլ կառույցների հետ՝ Ռուսաստանի Դաշնության և Հայաստանի Հանրապետության ժողովուրդների միջև հարաբերությունների զարգացման և ամրապնդման նպատակով։
2022 թվականին Սանկտ Պետերբուրգի կառավարության կողմից Սանկտ Պետերբուրգի և Հայաստանի Հանրապետության միջև համագործակցության զարգացման գործում ցուցաբերած աջակցության համար պարգևատրվել եմ շնորհակալագրով։

I am Maria Voskanian, I was born and raised in Saint Petersburg.
I specialize in the politics of the Eurasian region, as well as public diplomacy and the foreign policy of the Russian Federation.
In 2018, I joined the «Nor Serund» Armenian youth organization affiliated with the Armenian church, where I managed the cultural and educational programs. In 2020, the organization expanded its activities, becoming a separate structural unit and received a new name: St. Petersburg Armenian Regional Youth Association («ARMA»). Since 2021, I have held the position of the head of the media center there. A year later, I was elected a member of the coordinating council of the Association.
I did an internship at the St. Petersburg Representative Office of the Ministry of Foreign Affairs of the Russian Federation and the CIS Inter-Parliamentary assembly.
Today, I work in a structure of the Government of St. Petersburg, which is responsible for the cultural policy of the city.
For more than four years, I have been engaged in public activities, cooperating with foundations and other structures established by the Ministry of Foreign Affairs of the Russian Federation in order to develop and strengthen relations between the peoples of the Russian Federation and the Republic of Armenia.
In 2022, I was gratefully awarded by the government of St. Petersburg for my support in the development of cooperation between St. Petersburg and the Republic of Armenia.