Ես Հունան Ղուլյանն եմ։ Ծնվել եմ Հրազդանում: 4 տարեկանից ապրում եմ Ռուսաստանի Դաշնությունում։
Ավարտել եմ Նիժնի Նովգորոդի պետական բժշկական ակադեմիան` ատամնաբույժի մասնագիտությամբ։ Ունեմ արդեն 10 տարվա պրակտիկ աշխատանքային գործունեություն, բացի դրանից՝ օրթոպեդիկ ատամնաբուժություն եմ դասավանդում համալսարանում։ Երկրորդ բարձրագույն կրթությունս պետական և մունիցիպալ կառավարումն է:
Ինչքան ինձ հիշում եմ, մշտապես հետաքրքրվել եմ իմ Հայրենիքի պատմությամբ՝ փորձելով ճանաչել այն մեծ ճանապարհը, որով անցել է իմ ժողովուրդը։
Բայց 2016 թվականից ամեն ինչ փոխվեց։ Պարզ դարձավ, որ տեսությունից պետք է անցնել գործնականի։ Այդ ժամանակ մեզ հաջողվեց կազմակերպել առաջին հայկական սթրայքբոլի թիմերից մեկը։ 2 տարի անց մենք վերածվեցինք «Գեղարդ» հասարակական կազմակերպության, որն այսօր ունի հստակ կանոնադրություն և անդամավճար: Այն ուղղվում է սպորտի, կրթության, մշակույթի, կրոնի, լրատվամիջոցների ոլորտում համակարգչային նախագծերի իրականացմանը։
Հպարտություն են հաղորդում մեր կազմակերպության կողմից ի աջակացություն հայ ուսանողների իրականացվող «Կրթաթոշակի ծրագիրը» և մարտարվեստի դպրոցը, որտեղ դասընթացներն անցկացվում են ռուսերեն և հայերեն լեզուներով։
Այսօր ես Նիժնի Նովգորոդի հայ համայնքի և «Գեղարդ» հասարակական կազմակերպության խորհուրդների անդամ եմ։
«Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի շրջանակներում, հուսով եմ, որ հնարավոր կլինի կամուրջներ կառուցել Սփյուռքի և, ամենակարևորը, հայության էպիկենտրոնի` Հայաստանի հետ:

My name is Hunan Ghulyan. I was born in Hrazdan. Since I was 4 years old, I have been living in the Russian Federation.
I graduated from the Nizhny Novgorod State Medical Academy with the specialty of dentist. I have 10 years of work experience, besides I teach orthopaedic dentistry at the university. My second higher education is public and municipal administration.
For as long as I can remember, I have always been interested in the history of my Motherland, trying to recognize the great path that my nation has taken.
But everything has changed since 2016. It became clear that it is necessary to move from theory to practice. At that time, we managed to organize one of the first Armenian strikeball teams. 2 years later we turned into «Geghard» public organization, which today has a clear charter and membership fee directed to the implementation of computer projects in the field of sports, education, culture, religion, media.
The «Scholarship Program» and the martial arts school implemented by our organization in support of Armenian students are a source of pride. The courses in the school are held both in Russian and Armenian.
Today, I am a member of the councils of the Armenian community of Nizhny Novgorod and «Geghard» NGO.
Within the framework of the «Diaspora Youth Ambassador» program, I hope that it will be possible to build bridges with the Diaspora and, most importantly, with the epicentre of Armenians, Armenia.