Ես Հունան Ղուլյանն եմ։ Ծնվել եմ Հրազդանում: 4 տարեկանից ապրում եմ Ռուսաստանի Դաշնությունում։
Ավարտել եմ Նիժնի Նովգորոդի պետական բժշկական ակադեմիան` ատամնաբույժի մասնագիտությամբ։ Ունեմ արդեն 10 տարվա պրակտիկ աշխատանքային գործունեություն, բացի դրանից՝ օրթոպեդիկ ատամնաբուժություն եմ դասավանդում համալսարանում։ Երկրորդ բարձրագույն կրթությունս պետական և մունիցիպալ կառավարումն է:
Ինչքան ինձ հիշում եմ, մշտապես հետաքրքրվել եմ իմ Հայրենիքի պատմությամբ՝ փորձելով ճանաչել այն մեծ ճանապարհը, որով անցել է իմ ժողովուրդը։
Բայց 2016 թվականից ամեն ինչ փոխվեց։ Պարզ դարձավ, որ տեսությունից պետք է անցնել գործնականի։ Այդ ժամանակ մեզ հաջողվեց կազմակերպել առաջին հայկական սթրայքբոլի թիմերից մեկը։ 2 տարի անց մենք վերածվեցինք «Գեղարդ» հասարակական կազմակերպության, որն այսօր ունի հստակ կանոնադրություն և անդամավճար: Այն ուղղվում է սպորտի, կրթության, մշակույթի, կրոնի, լրատվամիջոցների ոլորտում համակարգչային նախագծերի իրականացմանը։
Հպարտություն են հաղորդում մեր կազմակերպության կողմից ի աջակացություն հայ ուսանողների իրականացվող «Կրթաթոշակի ծրագիրը» և մարտարվեստի դպրոցը, որտեղ դասընթացներն անցկացվում են ռուսերեն և հայերեն լեզուներով։
Այսօր ես Նիժնի Նովգորոդի հայ համայնքի և «Գեղարդ» հասարակական կազմակերպության խորհուրդների անդամ եմ։
«Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի շրջանակներում, հուսով եմ, որ հնարավոր կլինի կամուրջներ կառուցել Սփյուռքի և, ամենակարևորը, հայության էպիկենտրոնի` Հայաստանի հետ:

Я Унан Гулян. Я родился в городе Раздан. Живу в России с 4 лет.
Окончил Нижегородскую Государственную Медицинскую Академию, специальность стоматология. Уже более 10 лет веду прием, а так же преподаю ортопедическую стоматологию в стенах университета. Второе высшее образование – государственное и муниципальное управление.
Сколько себя помню интересовался историей своей Родины, старался познать тот великий путь, который прошел мой народ. Но с 2016 года все поменялось. Стало ясно что от теории нужно переходить к делу. И тогда нам удалось организовать одну из первых армянских страйкбольных команд. Через 2 года мы переросли в общественную организацию «Гехард», которая на сегодняшний день имеет четко регламентированный устав и членские взносы, которые мы направляем на системные проекты в области: спорта, образования, культуры, религии, СМИ.
Одними из предметов гордости являются «Стипендиальная программа» для армянских студентов и школа единоборств, где тренировки проводятся на русском и армянском языках.
На сегодняшний день я являюсь членом Совета «Нижегородской армянской общины» и членом правления общественной организации «Гехард».
В рамках программы Молодой посол диаспоры рассчитываю, что удастся построить мосты между диаспорой по всему миру и самое главное с эпицентром армянства – Арменией.