Ես Կամո Մամիկոնյանն եմ։ Ծնվել եմ Աբովյանում։ Աստրախան եմ տեղափոխվել 9 տարեկանում:
Ավարտել եմ Մոսկվայի պետական տնտեսագիտական, վիճակագրության և ինֆորմատիկայի համալսարանը՝ կազմակերպչական կառավարում – հակաճգնաժամային կառավարում մասնագիտությամբ: Համալսարանում ուսումնառության ողջ ընթացքում արդեն ակտիվ ներգրավվածություն եմ ունեցել հայ համայնքի կյանքում՝ մասնակցել տարբեր միջոցառումների կազմակերպման աշխատանքներին:
Համալսարանն ավարտելուց հետո զինվորական ծառայության եմ անցել Ռուսաստանի Դաշնության զինված ուժերում։ Բանակում ծառայելու ընթացքում գործընկերներիս մեջ նաև հայեր գտա, և մենք ստեղծեցինք հայկական փոքր համայնք:
2017 թ. ընդունվել եմ Սարատովի պետական ակադեմիայի իրավագիտության բաժինը։ Բակալավրի աստիճանով այն ավարտելուց հետո ընդունվել եմ Աստրախանի պետական համալսարանի մագիստրատուրան:
2020 թվականին վերսկսեցի ակտիվ գործունեությունս հայ համայնքում, ընտրվեցի Հայ մշակույթի «Արև» ընկերության խորհրդի անդամ։
Ընկերներիս հետ ստեղծեցինք Աստրախանի շրջանի հայ երիտասարդների ասոցիացիան. իրականացնում ենք տարբեր միջոցառումներ ու ակցիաներ՝ ի պաշտպանություն Հայաստանի և մեր հասարակության, իսկ քաղաքի ոչ հայերի համար (187 ազգություն) պարբերաբար կազմակերպում ենք հայկական մշակույթի երեկոներ։
Մենք ակտիվ մասնակցում ենք քաղաքապետարանի և երիտասարդական գործակալության կողմից կազմակերպվող միջոցառումներին, համագործակցում ենք նրանց և այլ երիտասարդական, ազգային կազմակերպությունների հետ:
Բացի համայնքային աշխատանքից՝ ներկայում արտաքին տնտեսական գործունեության և միջազգային լոգիստիկայի ոլորտում կազմակերպությունների գործունեությանն աջակցող ընկերության ղեկավար եմ։
Ես մասնակցում եմ «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրին, որպեսզի ավելի լավը դարձնեմ իմ քաղաքի հայ համայնքը, որ այն դառնա ամուր օղակ հայ համայնքների համաշխարհային շղթայում՝ ի շահ Հայաստանի և հայ ժողովրդի։

I am Kamo Mamikonyan from Abovyan. I moved to Astrakhan at the age of 9.
I graduated from the Moscow State University of Economics, Statistics and Informatics, majoring in Organizational Management - Anti-Crisis Management. At the university I was actively engaged in the life of Armenian community participating in the organization of different events.
After the graduation I entered the military service in the Armed Forces of the Russian Federation. During the service I got acquainted with other Armenians and we created a small Armenian community.
I entered the law faculty of the Saratov State Academy in 2017. After getting my BA, I received my master's degree at the Astrakhan State University.
In 2020, I resumed my active participation in the Armenian community, I was elected a member of the board of the Armenian culture company «Arev».
My friends and I created the Armenian Youth Association in the Astrakhan Region. We carry out various events and actions in defense of Armenia and our society. Apart from that we regularly organize evenings of Armenian culture for the non-Armenians of the city (187 nationalities).
We actively take part in the events organized by the municipality and the youth agency, we cooperate with them and other youth and national organizations.
In addition to community work, I am currently the head of a company supporting the activities of organizations in the field of foreign economic activity and international logistics.
I am participating in the «Diaspora Youth Ambassador» program in order to make the Armenian community of my city better, so that it can become a strong link in the global chain of Armenian communities for the benefit of Armenia and the Armenian people.