Ես Անի Բայաթյանն եմ, ծնվել եմ Երևանում: Ավարտել եմ Երևանի պետական մանկավարժական համալսարանը, Բարսելոնայի «OSTELEA» տուրիզմի կառավարման դպրոցը և «EAE» բիզնես դպրոցը: Ունեմ մագիստրոսի երկու կոչում։
Արդեն 8 տարի է` բնակվում եմ Բարսելոնայում: Վերջին 5 տարիների ընթացքում զբաղվում եմ համայնքային աշխատանքով, «Հայ աղջիկները Կատալոնիայում ասոցիացիայի նախագահն եմ, «AGBU YP Barcelona»-ի փոխնախագահը:
Իմ գործունեության նպատակներն են՝ համախմբել Իսպանիայում ապրող բոլոր հայուհիներին, օգտակար լինել հայ համայնքին և ակտիվացնել տեղի մշակութային կյանքը:
Իմ նախաձեռնությամբ Բարսելոնայում առաջին անգամ կազմակերպվել են ամանորյա թատերական ներկայացում, հայ կինոյի և դեսֆիլեի ցուցադրություն Իսպանիայի հայ դիզայներների մասնակցությամբ, ֆեյսբուքում ստեղծվել է առաջին հարթակը, որի միջոցով մեր հայրենակիցները փորձի փոխանակման և աշխատանք գտնելու հնարավորություն ունեն և այլն:
Պատվով կրում եմ Իսպանիայում Սփյուռքի երիտասարդ դեսպանի կոչումը և պատրաստ եմ իրականացնել ծրագրի առջև դրված նպատակները։

My name is Ani Bayatyan, I was born in Yerevan. I graduated from Yerevan State Pedagogical University, then I studied in Barcelona «OSTELEA» school of Tourism Management and «EAE» Business School. I have two master's degrees.
I have been living in Barcelona for 8 years, for the past 5 years I have been engaged in community work. I am the president of «Armenian girls in Catalonia» association, the vice president of «AGBU YP Barcelona».
The goals of my activity are to unite all Armenian women living in Spain, to be useful to the Armenian community and to activate the local cultural life. On my own initiative, for the first time in Barcelona, a New Year's theater performance, an Armenian cinema and a fashion show with the participation of Armenian designers from Spain were organized, and the first Facebook platform was created, through which our compatriots have the opportunity to exchange experience and find work, etc.
I proudly hold the title of the Diaspora Youth Ambassador in Spain and I am ready to implement the goals of the program.