Ես Անի Բայաթյանն եմ, ծնվել եմ Երևանում: Ավարտել եմ Երևանի պետական մանկավարժական համալսարանը, Բարսելոնայի «OSTELEA» տուրիզմի կառավարման դպրոցը և «EAE» բիզնես դպրոցը: Ունեմ մագիստրոսի երկու կոչում։
Արդեն 8 տարի է` բնակվում եմ Բարսելոնայում: Վերջին 5 տարիների ընթացքում զբաղվում եմ համայնքային աշխատանքով, «Հայ աղջիկները Կատալոնիայում ասոցիացիայի նախագահն եմ, «AGBU YP Barcelona»-ի փոխնախագահը:
Իմ գործունեության նպատակներն են՝ համախմբել Իսպանիայում ապրող բոլոր հայուհիներին, օգտակար լինել հայ համայնքին և ակտիվացնել տեղի մշակութային կյանքը:
Իմ նախաձեռնությամբ Բարսելոնայում առաջին անգամ կազմակերպվել են ամանորյա թատերական ներկայացում, հայ կինոյի և դեսֆիլեի ցուցադրություն Իսպանիայի հայ դիզայներների մասնակցությամբ, ֆեյսբուքում ստեղծվել է առաջին հարթակը, որի միջոցով մեր հայրենակիցները փորձի փոխանակման և աշխատանք գտնելու հնարավորություն ունեն և այլն:
Պատվով կրում եմ Իսպանիայում Սփյուռքի երիտասարդ դեսպանի կոչումը և պատրաստ եմ իրականացնել ծրագրի առջև դրված նպատակները։

Меня зовут Ани Баятян, я родилась в Ереване. Окончила Ереванский Государственный Педагогический Университет, Школу Туристического Менеджмента «OSTELEA» в Барселоне и Школу Бизнеса «EAE». У меня две степени магистра.
Уже 8 лет я живу в Барселоне. Последние 5 лет занимаюсь общественной работой, являюсь президентом ассоциации «Армянские девушки Каталонии», вице-президентом «AGBU YP Barcelona».
Цель моей деятельности – объединить всех проживающих в Испании армянок, быть полезной в армянской общине и активизировать местную культурную жизнь.
По моей инициативе впервые в Барселоне организовано новогоднее театрализованное представление, армянское кино и показ мод с участием армянских дизайнеров из Испании, создана первая площадка в Facebook, через которую наши соотечественники имеют возможность обменяться опытом, найти работу и т.д.