Ես Աննա Սիմոնյանն եմ, մեծացել եմ Բելգիայում, լիովին ինտեգրվել եմ բելգիական հասարակությանը, բայց ծնողներիս շնորհիվ հավատարիմ եմ մնացել իմ հայկական ինքնությանը: Նրանք են ինձ հայոց լեզու սովորեցրել, քանի որ իմ քաղաքին մոտ ոչ մի հայկական դպրոց կամ ակտիվ համայնք չկար և դեռ չկա: Ահա թե ինչու, հայ լինելուս իրական գիտակցությունը չեմ ունեցել, մինչև 15 տարեկանում առաջին անգամ Հայաստան գալս։
Կրթությունս ստացել եմ Բրյուսելի համալսարանում՝ քաղաքական գիտությունների, միջազգային հարաբերությունների և միջազգային մարդասիրական օգնության ուղղություններով։ Ուսանողական տարիներից ակտիվ ներգրավվածություն եմ ունեցել համալսարանի հայ ուսանողական միություններում, ժողովրդական պարի խմբերում և համայնքային կյանքում:
2021 թվականին ստեղծվեց Բելգիայի հայերի կոմիտեի երիտասարդական հանձնաժողովը։ Որպես խորհրդի անդամ՝ ես պատասխանատու եմ ամենօրյա խնդիրների լուծման համար, բացի դրանից՝ հայ երիտասարդների շրջանում կազմակերպում եմ մեր ազգային արմատների ճանաչողությանը, միմյանց հետ կապերի ամրապնդմանը, ինչպես նաև Հայաստանին և հայ ժողովրդին օգտակար լինելու նպատակ հետապնդող միջոցառումներ:
Ես, իսկապես, ուրախ եմ, որ Սփյուռքի երիտասարդ դեսպանների ընտանիքի մի մասնիկն եմ և իմ հայրենակիցների աջակցությամբ, հույս ունեմ, ավելի ամուր կամուրջներ կառուցել մեր հայրենիքի, Բելգիայի հայ երիտասարդության և աշխարհի մյուս հայ համայնքների միջև:

I am Anna Simonyan. I grew up in Belgium and have been fully integrated into Belgian society, but my parents did a lot for me to preserve my Armenian identity. Namely, they have taught me the language at home, as there was and still is no Armenian school, nor a significant community close to my town. That’s also why I had no real consciousness of “being Armenian” until the first time I came to Armenia, at the age of 15.
I have studied political sciences, international relations and international humanitarian aid. Since 2016, when I entered the university in Brussels, I have become actively involved in Armenian student associations, folk dance groups and started participating in community life.
In 2021 the Youth Commission of the Committee of Armenians in Belgium was founded. As a board member, I am in charge of daily tasks and organize different events in order to help the Armenian youth to fully embrace their roots, connect to each other but also to play their part for our country’s and nation’s best.
I am really happy to be a part of the Diaspora Youth Ambassador family. With the support of my compatriots, I hope to build stronger bridges with our homeland, between the Armenian Youth in Belgium and with other Armenian communities around the world.