Ես Աննա Սիմոնյանն եմ, մեծացել եմ Բելգիայում, լիովին ինտեգրվել եմ բելգիական հասարակությանը, բայց ծնողներիս շնորհիվ հավատարիմ եմ մնացել իմ հայկական ինքնությանը: Նրանք են ինձ հայոց լեզու սովորեցրել, քանի որ իմ քաղաքին մոտ ոչ մի հայկական դպրոց կամ ակտիվ համայնք չկար և դեռ չկա: Ահա թե ինչու, հայ լինելուս իրական գիտակցությունը չեմ ունեցել, մինչև 15 տարեկանում առաջին անգամ Հայաստան գալս։
Կրթությունս ստացել եմ Բրյուսելի համալսարանում՝ քաղաքական գիտությունների, միջազգային հարաբերությունների և միջազգային մարդասիրական օգնության ուղղություններով։ Ուսանողական տարիներից ակտիվ ներգրավվածություն եմ ունեցել համալսարանի հայ ուսանողական միություններում, ժողովրդական պարի խմբերում և համայնքային կյանքում:
2021 թվականին ստեղծվեց Բելգիայի հայերի կոմիտեի երիտասարդական հանձնաժողովը։ Որպես խորհրդի անդամ՝ ես պատասխանատու եմ ամենօրյա խնդիրների լուծման համար, բացի դրանից՝ հայ երիտասարդների շրջանում կազմակերպում եմ մեր ազգային արմատների ճանաչողությանը, միմյանց հետ կապերի ամրապնդմանը, ինչպես նաև Հայաստանին և հայ ժողովրդին օգտակար լինելու նպատակ հետապնդող միջոցառումներ:
Ես, իսկապես, ուրախ եմ, որ Սփյուռքի երիտասարդ դեսպանների ընտանիքի մի մասնիկն եմ և իմ հայրենակիցների աջակցությամբ, հույս ունեմ, ավելի ամուր կամուրջներ կառուցել մեր հայրենիքի, Բելգիայի հայ երիտասարդության և աշխարհի մյուս հայ համայնքների միջև:

Меня зовут Анна Симонян, я выросла в Бельгии, полностью интегрировалась в бельгийское общество, но благодаря родителям осталась верна своей армянской идентичности. Они научили меня армянскому языку, потому что рядом с моим городом не было и до настоящего времени нет армянской школы и активной общины. Поэтому у меня не было реального осознания того, что я армянка, пока в возрасте 15 лет я впервые не приехала в Армению
Я получила образование в Брюссельском университете в области политологии, международных отношений и международной гуманитарной помощи.
Со студенческих лет принимала активное участие в университетских армянских студенческих союзах, коллективах народного танца и общественной жизни.
В 2021 году был создано молодежное крыло Комитета армян Бельгии. Как член совета я отвечаю за решение повседневных проблем, кроме того, организую мероприятия на тему признания наших национальных корней, укрепление связей друг с другом, а также на благо Армении и армянского народа среди армянской молодежи.
Я очень счастлива быть частью семьи молодых послов Диаспоры и при поддержке моих соотечественников надеюсь построить более прочные мосты между нашей родиной, армянской молодежью Бельгии и другими армянскими общинами мира.