Ես Անուշ Գասպարյանն եմ։ Ծնվել եմ Երևանում, բայց արդեն 11 տարուց ավելի է ապրում եմ Հնդկաստանի մայրաքաղաք Դելիում։
Ուսումնառությանս տարիներին եղել եմ Հնդկաստանի Մարդու իրավունքների ազգային հանձնաժողովի, Հնդկաստանի ՄԱԿ-ի ուսումնասիրությունների ինստիտուտի մաս, նշանակվել եմ Դելիի համալսարանի կանանց միջազգային ուսանողական տան նախագահ, որտեղ ներկայացրել եմ Հայաստանը 100 տարբեր երկրների շարքում:
Իրավագիտության ոլորտում մագիստրոսի և դոկտորի կոչումներ եմ ստացել Դելիի համալսարանում, ունեմ Հայաստանի և Հնդկաստանի վերաբերյալ համեմատական իրավական հետազոտությունների 6 տարվա փորձառություն: Դասախոսություններ ու ելույթներ եմ ունեցել Հայաստանի օրենքների վերաբերյալ՝ հատուկ ուշադրություն դարձնելով կանանց իրավունքներին Հնդկաստանի և Հայաստանի կառավարական և ոչ կառավարական տարբեր հարթակներում:
Ներկայում ես Կանանց հնդկական առևտրաարդյունաբերական պալատի Հնդկաստան-Հայաստան գործարար խորհրդի նախագահն եմ և իմ գործունեությամբ փորձում եմ խթանել գործարար երկխոսությունը Հնդկաստանի և Հայաստանի միջև՝ ընդգծելով «She for He» and «He for She» հասկացությունները:
Ես նաև հանդիսանում եմ Հայաստանի նորարարության և ձեռներեցության ազգային կենտրոնի (ՆՁԱԿ) պաշտոնական ներկայացուցիչը Հնդկաստանում, որի արտոնությունն է նպաստել Հնդկաստանի և Հայաստանի միջև երկկողմ գործընկերության ձևավորմանը՝ տրամադրելով տեղեկատվություն Հայաստանի գիտական և ինովացիոն շուկաների ներուժի մասին:
Որպես Հնդկաստանում Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան՝ շարունակելու եմ հայապահպանությանն ուղղված իմ գործունեությունը՝ ստեղծելով երկարաժամկետ և համակարգված աշխատանքների իրականացման հարթակներ, վեր եմ հանելու համայնքի կարիքներն ու մեր հայրենակիցներին ներկայացնելու եմ համագործակցության բոլոր հնարավորությունները, որոնց մասին տեղեկացա ծրագրի շրջանակներում՝ օգնելու ամրապնդել կապերը Հայաստանի և Արցախի հետ:

Меня зовут Ануш Гаспарян. Я родилась в Ереване, но уже более 11 лет живу в столице Индии - Дели.
В годы учебы я входила в состав Национальной комиссии по правам человека Индии, Индийского института исследований ООН, была назначена президентом Международного женского студенческого дома Делийского университета, где представляла Армению среди 100 разных стран.
У меня есть степень магистра и доктора права Делийского университета, имею 6-летний опыт сравнительно-правовых исследований Армении и Индии. Я выступала с лекциями и выступлениями по законам Армении, уделяя особое внимание правам женщин на различных правительственных и неправительственных площадках в Индии и Армении.
В настоящее время я являюсь президентом Индийско-армянского делового совета Индийской женской торгово-промышленной палаты и своей деятельностью стараюсь способствовать бизнес-диалогу между Индией и Арменией, подчеркивая концепции «She for He» and «He for She»
Я также являюсь официальным представителем Национального центра инноваций и предпринимательства Армении в Индии, целью которого является содействие формированию двусторонних партнерских отношений между Индией и Арменией путем предоставления информации о потенциале научных и инновационных рынков Армении.
В качестве молодого посла диаспоры в Индии я продолжу свою деятельность, направленную на защиту армян, создавая платформы для осуществления долгосрочных и систематических работ, буду освещать потребности общины и представлять нашим соотечественникам все возможности сотрудничества, о которых я узнала в рамках программы, способствовать укреплению связей с Арменией и Арцахом.