Ես Անուշ Գասպարյանն եմ։ Ծնվել եմ Երևանում, բայց արդեն 11 տարուց ավելի է ապրում եմ Հնդկաստանի մայրաքաղաք Դելիում։
Ուսումնառությանս տարիներին եղել եմ Հնդկաստանի Մարդու իրավունքների ազգային հանձնաժողովի, Հնդկաստանի ՄԱԿ-ի ուսումնասիրությունների ինստիտուտի մաս, նշանակվել եմ Դելիի համալսարանի կանանց միջազգային ուսանողական տան նախագահ, որտեղ ներկայացրել եմ Հայաստանը 100 տարբեր երկրների շարքում:
Իրավագիտության ոլորտում մագիստրոսի և դոկտորի կոչումներ եմ ստացել Դելիի համալսարանում, ունեմ Հայաստանի և Հնդկաստանի վերաբերյալ համեմատական իրավական հետազոտությունների 6 տարվա փորձառություն: Դասախոսություններ ու ելույթներ եմ ունեցել Հայաստանի օրենքների վերաբերյալ՝ հատուկ ուշադրություն դարձնելով կանանց իրավունքներին Հնդկաստանի և Հայաստանի կառավարական և ոչ կառավարական տարբեր հարթակներում:
Ներկայում ես Կանանց հնդկական առևտրաարդյունաբերական պալատի Հնդկաստան-Հայաստան գործարար խորհրդի նախագահն եմ և իմ գործունեությամբ փորձում եմ խթանել գործարար երկխոսությունը Հնդկաստանի և Հայաստանի միջև՝ ընդգծելով «She for He» and «He for She» հասկացությունները:
Ես նաև հանդիսանում եմ Հայաստանի նորարարության և ձեռներեցության ազգային կենտրոնի (ՆՁԱԿ) պաշտոնական ներկայացուցիչը Հնդկաստանում, որի արտոնությունն է նպաստել Հնդկաստանի և Հայաստանի միջև երկկողմ գործընկերության ձևավորմանը՝ տրամադրելով տեղեկատվություն Հայաստանի գիտական և ինովացիոն շուկաների ներուժի մասին:
Որպես Հնդկաստանում Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան՝ շարունակելու եմ հայապահպանությանն ուղղված իմ գործունեությունը՝ ստեղծելով երկարաժամկետ և համակարգված աշխատանքների իրականացման հարթակներ, վեր եմ հանելու համայնքի կարիքներն ու մեր հայրենակիցներին ներկայացնելու եմ համագործակցության բոլոր հնարավորությունները, որոնց մասին տեղեկացա ծրագրի շրջանակներում՝ օգնելու ամրապնդել կապերը Հայաստանի և Արցախի հետ:

I am Anush Gasparyan. I was born in Yerevan, but I have lived in Delhi, India for more than 11 years.
Through the years of my studies, I have been part of National Human Rights Commission of India, Institute of UN studies of India, I was appointed as President of International Students House for Women of Delhi University, where I represented Armenia amongst 100 different countries.
I obtained my master's as well as doctorate degrees in legal studies from the Faculty of Law University of Delhi. I have 6 years’ experience of doing comparative legal research on Armenia and India.
I have been conducting lectures and speeches on laws of Armenia with special focus on women's rights at different governmental and non-governmental platforms in India and in Armenia.
Currently, I am the president of India-Armenia Business Council of Women's Indian Chamber of Commerce and Industry, wherein, I try to promote business dialogue between India and Armenia by emphasising the concept of “She for He" and "He for She”.
Also, I am the official representative of National Centre for Innovation & Entrepreneurship (NCIE) of Armenia in India, privileged to promote bilateral partnership building amongst India and Armenia by providing information on Armenia’s scientific and innovation market potential.
As a Young Ambassador of Diaspora in India, I will continue my activities for preserving and promoting our Armenian identity oceans away from our Homeland by establishing long term and systematic platforms for the same. I will be helping the Armenian community in India to strengthen the links with Armenia and Artsakh by identifying community requirements and by introducing them all the possibilities of cooperation which we were taught during the initial phase of DYAP.