Ես Մանուէլ Օհանեանն եմ, ծնած եմ Սուրիոյ Հալէպ քաղաքին մէջ:
Կրթութիւնս ստացած եմ Լազար Նաճարեան-Գալուստ Կիւլպէնկեան Կեդրոնական Վարժարանին մէջ, ուր եւ սորված եմ հայոց լեզու եւ մշակոյթ: Ուսումս կը շարունակեմ Հալէպի Քորտոպա Համալսարանին մէջ` հեռահաղորդակցութեան ճարտարագիտութիւն մասնագիտութեամբ:
Համայնքային գործունէութեամբ կը զբաղիմ որպէս Հայ Երիտասարդաց Ընկերակցութեան սկաուտներու առաջնորդ եւ ուսանողական համայնքի անդամ:
Ներկայիս ՀԲԸՄ անդամ եմ, կ՛աշխատիմ Մասնագիտական եւ երիտասարդական յանձնախումբին հետ:
Տեսնելով Սուրիոյ եւ Հայաստանի իրավիճակը` որոշեցի մասնակցիլ «Սփիւռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագիրին` իմ համայնքս աւելի մօտեցնելու հայրենիքին` յատկապէս երիտասարդներուն Հայաստանի մէջ իրականացուող տարբեր ծրագիրներուն մասնակցելու հնարաւորութիւններուն ծանօթացնելու համար:

My name is Manuel Ohanyan, I was born in Aleppo, Syria.
I received my education at Lazar Nacharean-Galust Kyulpenkean Kedronakan Academy, where I studied the Armenian language and culture. I continue my studies at Aleppo Kortopa University, majoring in telecommunications engineering.
I have been engaged in community activities as a scout leader of the Armenian Youth Association and a member of the student community.
Currently, I am a member of the AGBU and I am also working in the Professional and Youth Committee.
Seeing the situation in Syria and Armenia, I decided to participate in the «Diaspora Youth Ambassador» program to bring my community closer to the Motherland, especially to introduce young people to the opportunities to participate in various programs implemented in Armenia.