Ես Մանուէլ Օհանեանն եմ, ծնած եմ Սուրիոյ Հալէպ քաղաքին մէջ:
Կրթութիւնս ստացած եմ Լազար Նաճարեան-Գալուստ Կիւլպէնկեան Կեդրոնական Վարժարանին մէջ, ուր եւ սորված եմ հայոց լեզու եւ մշակոյթ: Ուսումս կը շարունակեմ Հալէպի Քորտոպա Համալսարանին մէջ` հեռահաղորդակցութեան ճարտարագիտութիւն մասնագիտութեամբ:
Համայնքային գործունէութեամբ կը զբաղիմ որպէս Հայ Երիտասարդաց Ընկերակցութեան սկաուտներու առաջնորդ եւ ուսանողական համայնքի անդամ:
Ներկայիս ՀԲԸՄ անդամ եմ, կ՛աշխատիմ Մասնագիտական եւ երիտասարդական յանձնախումբին հետ:
Տեսնելով Սուրիոյ եւ Հայաստանի իրավիճակը` որոշեցի մասնակցիլ «Սփիւռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագիրին` իմ համայնքս աւելի մօտեցնելու հայրենիքին` յատկապէս երիտասարդներուն Հայաստանի մէջ իրականացուող տարբեր ծրագիրներուն մասնակցելու հնարաւորութիւններուն ծանօթացնելու համար:

Меня зовут Мануэль Оганян, я родился в Алеппо, Сирия.
Я получил образование в Центральной школе им. Лазаря Наджаряна и Галуста Гюльбенкяна, где изучал армянский язык и культуру. Я продолжаю учебу в Университете Кортопа в Алеппо по специальности инженер телекоммуникаций.
Занимаюсь общественной деятельностью как лидер скаутов Армянской молодежной ассоциации и член студенческого сообщества.
В настоящее время я являюсь членом AGBU, работаю с профессиональным и молодежным комитетом.
Увидев ситуацию в Сирии и Армении, я решил принять участие в программе «Молодой посол диаспоры», чтобы сблизить мою общину с родиной, особенно познакомить молодежь с возможностями участия в различных программах, реализуемых в Армении.