Ես Մարի Գազազյանն եմ։ Ասել, որ ես Բուլղարիայից եմ, ճիշտ չի լինի, այդուհանդերձ, 3 տարեկան էի, երբ մենք Երևանից տեղափոխվեցինք այնտեղ։
Դեռահասության տարիքում արտերկրում սովորելու ցանկություն էի զգում, և այսպես սկսվեց տարբեր մշակույթներ բացահայտելու իմ ճանապարհը: Ես ապրել եմ Անգլիայում, Ֆրանսիայում և Չինաստանում։ Սովորել եմ գիշերօթիկ դպրոցում, այնուհետև ԱՄՆ-ի և Մեծ Բրիտանիայի բարձրագույն կրթական հաստատություններում: Ունեմ բակալավրի կոչում միջազգային բիզնեսի և տնտեսագիտության ոլորտում, մագիստրոսի կոչում՝ քաղաքային և տարածաշրջանային պլանավորման ոլորտում: Այս ընթացքում բացահայտեցի այլ մշակույթներ և մտքի գանձարաններ, սակայն սեփական մշակույթիս հետ կապը հեռու էր երազածիցս:
Սոֆիայի հայ համայնքը համեմատաբար փոքր էր։ Ես հայկական դպրոց չեմ հաճախել, երբեք մտերիմ հայ ընկերներ չեմ ունեցել։ Այնուամենայնիվ, միշտ ձգտել եմ հայ մնալ և լինել հայության մեջ։ Եղել եմ ՀՄԸՄ սկաուտների, Փարիզում ՀԲԸՄ-ի երիտասարդական համայնքի, ինչպես նաև Սուրբ Հովհաննես Մկրտչի տաճարի ակտիվ անդամ ու մասնակից:
«Քովիդ-19»-նն ինձ վերադարձրեց Բուլղարիա: Ես ակտիվորեն նպաստեցի ՀԲԸՄ-ի գործունեությանը Սոֆիայում՝ ի վերջո դառնալով վարչության անդամ: Ես նաև Բուլղարիայի առաջնորդների և ձեռնարկատերերի ասոցիացիայի անդամ եմ: Քոփիռայթինգի և բրենդինգի գործակալության հիմնադիր եմ, ակտիվ մասնակցություն ունեմ մենթորական ծրագրերում:
Չնայած իմ բոլոր ջանքերին՝ հասկացա, որ գիտելիքների պակաս ունեմ Սոֆիայի հայ համայնքը հզորացնելու համար և, երբ իմացա «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի մասին, որոշեցի բաց չթողնել դրան մասնակցելու հնարավորությունը:
Մի բան վստահ գիտեմ՝ եթե անգամ ապրում ես Լոս Անջելեսի ամենահայկական թաղամասում, ամեն օր լավաշ ես ուտում ու Կոմիտաս լսում, միևնույնն է, միայն Հայաստանում է, որ իսկապես քեզ պատկանելի ես զգում քո արմատներին և ժառանգությանը: Հայաստան ու նաև Արցախ իմ այցելություններով ես ուժավորված վերադարձա համայնք, որ ակտիվացնեմ այն ու իմ գործունեությամբ նպաստեմ Հայաստանի ու Արցախի հետ կապերի ամրապնդմանը:

My name is Mari Gazazyan. It would not be accurate to say that I come from Bulgaria, and nevertheless, that is where I was taken to from Yerevan, at the age of 3.
As a teenager, I felt the desire to study abroad, and so my journey of discovering different cultures began. I lived in England, France and China. I went to a boarding school, then through the US and UK higher educational systems. There, I received a Bachelor’s degree in International Business & Economics, and a Master’s degree in Urban and Regional Planning. I did discover other cultures and schools of thought. Yet, the connection with my own culture was far from what I desired it to be.
The Armenian community in Sofia, Bulgaria was small compared to other places. I did not go to an Armenian school, I never had close Armenian friends. However, I always put effort into being an Armenian and among Armenians. I was an active member of the church and Homentments scouts. In Paris, I was part of AGBU's Youth community, as well as an active participant of the Armenian Cathedral Saint-Jean-Baptiste.
Covid-19 brought me back to Bulgaria. There, I actively contributed to AGBU's activities in Sofia, eventually becoming a member of the board.
Apart from being a member of AGBU, I am also a member of The Bulgarian Association of Leaders and Entrepreneurs. I write for a living, and am a founder of a copywriting and branding agency. I actively contribute to mentorship programs.
In spite of my efforts, I realized that I do lack knowledge to strengthen the Armenian community in Sofia. Finding out about the DYAP was an opportunity I could not miss.
Last but not least, I believe that no matter if we live in the most Armenian neighborhood in LA, eat lavash and listen to Komitas every day - it is only in Armenia that we will feel truly connected with our roots and heritage. Visits to Armenia and Artsakh made me stronger to actively work in my community and to strengthen the bonds with Armenia and Artsakh.