Ես Մարի Գազազյանն եմ։ Ասել, որ ես Բուլղարիայից եմ, ճիշտ չի լինի, այդուհանդերձ, 3 տարեկան էի, երբ մենք Երևանից տեղափոխվեցինք այնտեղ։
Դեռահասության տարիքում արտերկրում սովորելու ցանկություն էի զգում, և այսպես սկսվեց տարբեր մշակույթներ բացահայտելու իմ ճանապարհը: Ես ապրել եմ Անգլիայում, Ֆրանսիայում և Չինաստանում։ Սովորել եմ գիշերօթիկ դպրոցում, այնուհետև ԱՄՆ-ի և Մեծ Բրիտանիայի բարձրագույն կրթական հաստատություններում: Ունեմ բակալավրի կոչում միջազգային բիզնեսի և տնտեսագիտության ոլորտում, մագիստրոսի կոչում՝ քաղաքային և տարածաշրջանային պլանավորման ոլորտում: Այս ընթացքում բացահայտեցի այլ մշակույթներ և մտքի գանձարաններ, սակայն սեփական մշակույթիս հետ կապը հեռու էր երազածիցս:
Սոֆիայի հայ համայնքը համեմատաբար փոքր էր։ Ես հայկական դպրոց չեմ հաճախել, երբեք մտերիմ հայ ընկերներ չեմ ունեցել։ Այնուամենայնիվ, միշտ ձգտել եմ հայ մնալ և լինել հայության մեջ։ Եղել եմ ՀՄԸՄ սկաուտների, Փարիզում ՀԲԸՄ-ի երիտասարդական համայնքի, ինչպես նաև Սուրբ Հովհաննես Մկրտչի տաճարի ակտիվ անդամ ու մասնակից:
«Քովիդ-19»-նն ինձ վերադարձրեց Բուլղարիա: Ես ակտիվորեն նպաստեցի ՀԲԸՄ-ի գործունեությանը Սոֆիայում՝ ի վերջո դառնալով վարչության անդամ: Ես նաև Բուլղարիայի առաջնորդների և ձեռնարկատերերի ասոցիացիայի անդամ եմ: Քոփիռայթինգի և բրենդինգի գործակալության հիմնադիր եմ, ակտիվ մասնակցություն ունեմ մենթորական ծրագրերում:
Չնայած իմ բոլոր ջանքերին՝ հասկացա, որ գիտելիքների պակաս ունեմ Սոֆիայի հայ համայնքը հզորացնելու համար և, երբ իմացա «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի մասին, որոշեցի բաց չթողնել դրան մասնակցելու հնարավորությունը:
Մի բան վստահ գիտեմ՝ եթե անգամ ապրում ես Լոս Անջելեսի ամենահայկական թաղամասում, ամեն օր լավաշ ես ուտում ու Կոմիտաս լսում, միևնույնն է, միայն Հայաստանում է, որ իսկապես քեզ պատկանելի ես զգում քո արմատներին և ժառանգությանը: Հայաստան ու նաև Արցախ իմ այցելություններով ես ուժավորված վերադարձա համայնք, որ ակտիվացնեմ այն ու իմ գործունեությամբ նպաստեմ Հայաստանի ու Արցախի հետ կապերի ամրապնդմանը:

Меня зовут Мари Газазян. Было бы неправильно сказать, что я из Болгарии, однако мне было 3 года, когда мы переехали туда из Еревана.
Подростком я почувствовал желание учиться за границей, и так началось мое путешествие, чтобы открыть для себя разные культуры. Я жила в Англии, Франции и Китае. Училась в школе-интернате, затем в высших учебных заведениях США и Великобритании. Имею степень бакалавра в области международного бизнеса и экономики, степень магистра в области городского и регионального планирования. За это время я открыла для себя другие культуры и сокровища мысли, но связь с собственной культурой была далека от того, о чем я мечтала.
Армянская община Софии была относительно небольшой. Я никогда не ходила в армянскую школу, у меня никогда не было близких армянских друзей. Однако я всегда стремилась оставаться армянкой и быть среди армян. Я была активным членом и участником Скаутов АВБС, молодежного сообщества АВБС в Париже, а также собора Святого Иоанна Крестителя.
«Ковид-19» вернул меня в Болгарию. Я принимала активное участие в деятельности AGBU в Софии и со временем стала членом правления. Я также являюсь членом Болгарской ассоциации лидеров и предпринимателей. Я основатель агентства копирайтинга и брендинга, активно участвую в программах наставничества.
Несмотря на все свои усилия, я поняла, что мне не хватает знаний для расширения возможностей армянской общины Софии, и когда узнала о программе «Молодой посол диаспоры», решила не упускать возможности поучаствовать в ней.
Одно я знаю точно: даже если ты живешь в самом армянском районе Лос-Анджелеса, каждый день ешь лаваш и слушаешь Комитаса, только в Армении ты по-настоящему чувствуешь свою принадлежность к своим корням и наследию. Посетив Армению и Арцах я с новыми силами вернулась в общину, чтобы активизировать ее и своей деятельностью внести вклад в укрепление отношений с Арменией и Арцахом.