Անուշ Վարդանյանը սցենարիստ, գրող, դասախոս, նկարիչ է: Ծնվել է Լենինգրադում (այժմ՝ Սանկտ Պետերբուրգ) 1967 թվականին ճարտարապետի ընտանիքում։ 1977 թվականին հոր հետ տեղափոխվել է Երևան, որտեղ 1983 թվականին ավարտել է միջնակարգ դպրոցը։ Վերադառնալով Ռուսաստան՝ սովորել է Սանկտ Պետերբուրգի թատերական ակադեմիայում (թատրոնի պատմություն և տեսություն), ինչպես նաև Կինոյի և հեռուստատեսության համալսարանում (կինոյի ռեժիսուրա)։ 2011 թվականին սովորել է ԱՄՆ-ում՝ Նյու Յորքի կինոակադեմիայում։ Աշխատել է «Լենֆիլմ» («Ленфильм»), «Լենդոկ․ Բաց ստուդիա» («Лендок. Открытая студия») կինոսոտւդիաներում։
Անուշը «Փողոցային մրցարշավորդներ» («Стритрейсеры»), «Հակադարձ շարժում» («Обратное движение»), որն 2010 թվականին որպես լավագույն սցենար արժանացել է «Կինոտավր» մրցանակի, «Վասիլիսա», «72 ժամ» և 30 այլ ֆիլմերի սցենարիստ է։ Հեղինակել է մի քանի գրքերի, այդ թվում՝ «Մոմ» («Воск»), «Իմ հայրը կոշկակար է և Դոն Կորլեոնեն»(«Мой папа сапожник и дон Корлеоне»), «Թղթե շոյանքներ» (Бумажные ласки)։
Մասնակցում է արվեստի ցուցահանդեսների՝ որպես նկարիչ։
Նրա հեղինակային մեծ նախագծ-էքսպոզիցիան՝ «Վոլեյբոլ Սրետենկա փողոցում», Յուրի Վիզբորի համանուն երգի մոտիվներով, 2019 թվականի գարնանը և ամռանը Մոսկվայի Կինոյի թանգարանում ներկայացվել է հանդիսատեսին:

Anush Vardanyan is a screenwriter, writer, lecturer, and artist. She was born in Leningrad (now Saint Petersburg) in 1967 to a family of architects. In 1977, she moved with her father to Yerevan, where she graduated in 1983. After returning to Russia, she studied at the St. Petersburg Theater Academy (history and theory of theater) and the University of Cinema and Television (film directing). In 2011, she studied in the USA at NTFA (New York Film Academy). She worked at the film studios Lenfilm and Open Studio LenDok as a screenwriter of the films “Street Racers,” “Reverse Motion” (Kinotavr Prize for the best screenplay in 2010), “Vasilisa” 72 Hours” and 30 others. Author of several books, including “Wax” “My Dad is a Shoemaker” and “Don Corleone”’ and “Paper Weasels.”
As an artist, she participates in art exhibitions. A well-known author's project, the exposition “Volleyball for Candlemas,” based on the song of the same name by Yuri Vizbor, was presented to an audience in the spring and summer of 2019 in Moscow at the Cinema Museum.