Կարեն Խաչատրյանը Ռուսաստանից է։ Ռոստովի պետական տնտեսական ակադեմիայի իրավաբանական ֆակուլտետը ավարտելուց հետո՝ սկսել է իր մասնագիտական գործունեությունը Դաշնային հակամենաշնորհային ծառայությունում և այնուհետև շարունակել Սակագների կարգավորման ծառայությունում։
2012թ.-ից ի վեր շարունակել է մասնագիտական գործունեությունը մասնավոր ոլորտում, մատուցելով խորհրդատվական ծառայություններ էներգետիկայի, ջրամատակարարման և այլ հանրային ծառայությունների ոլորտներում աշխատող կազմակերպություններին, իրականացնելով էներգաաուդիտ և խորհրդատվություն էներգաարդյունավետության հարցերով։ Գործունեության ուղղություններից է եղել նաև էլեկտրաէներգիայի փոխադրում իրականացնող մասնավոր ընկերությունների ստեղծումը և զարգացումը։
2020թ.-ից նաև ներկայացրել է մասնավոր ընկերությունների շահերը հարկային մարմիններում՝ ապահովել հարկ վճարող ընկերությունների իրավունքների դատական պաշտպանությունը։
Կարենը, ստանալով «իԳործ» ծրագրի հրավերը, տեղափոխվեց Հայաստան և ներգրավվեց ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության ռազմավարական քաղաքականության վարչության աշխատանքներում։
««iGorts» ծրագիրը տալիս է ինտեգրման և ադապտացիայի հնարավորություններ, բայց այն ունի ևս մի կարևոր հատկություն. երբ գիտակցում ես, որ ոչ միայն դու ունես հայրենիքիդ կարիքը, նաև հայրենիքը ունի քո կարիքը, վերադարձի որոշումը կայացվում է ինքնին»։

Карен Хачатрян из России. После окончания юридического факультета Ростовской государственной экономической академии начал профессиональную деятельность в Федеральной антимонопольной службе, продолжил в Региональной службе по тарифам.
С 2012 года продолжил профессиональную деятельность в частной сфере, оказывая консалтинговые услуги предприятиям, работающим в сфере энергетики, водоснабжения и других регулируемых сферах, осуществлял энергоаудит и консультирование по вопросам энергоэффективности. Одним из направлений деятельности было также создание и развитие частных организаций, осуществляющих передачу электроэнергии.
С 2020 года также представлял интересы частных компаний в налоговых органах, обеспечивал судебную защиту прав организаций - налогоплательщиков.
Карен переехал в Армению и с сентября 2022 начал работу в Департаменте стратегической политики Министерства окружающей среды РА.
«Программа «iGorts» предоставляет возможности интеграции и адаптации, но у нее есть еще одно важное свойство – когда осознаешь, что не только ты нуждаешься в Родине, но и Родина нуждается в тебе, решение о возвращении приходит само по себе».