Կարեն Խաչատրյանը Ռուսաստանից է։ Ռոստովի պետական տնտեսական ակադեմիայի իրավաբանական ֆակուլտետը ավարտելուց հետո՝ սկսել է իր մասնագիտական գործունեությունը Դաշնային հակամենաշնորհային ծառայությունում և այնուհետև շարունակել Սակագների կարգավորման ծառայությունում։
2012թ.-ից ի վեր շարունակել է մասնագիտական գործունեությունը մասնավոր ոլորտում, մատուցելով խորհրդատվական ծառայություններ էներգետիկայի, ջրամատակարարման և այլ հանրային ծառայությունների ոլորտներում աշխատող կազմակերպություններին, իրականացնելով էներգաաուդիտ և խորհրդատվություն էներգաարդյունավետության հարցերով։ Գործունեության ուղղություններից է եղել նաև էլեկտրաէներգիայի փոխադրում իրականացնող մասնավոր ընկերությունների ստեղծումը և զարգացումը։
2020թ.-ից նաև ներկայացրել է մասնավոր ընկերությունների շահերը հարկային մարմիններում՝ ապահովել հարկ վճարող ընկերությունների իրավունքների դատական պաշտպանությունը։
Կարենը, ստանալով «իԳործ» ծրագրի հրավերը, տեղափոխվեց Հայաստան և ներգրավվեց ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության ռազմավարական քաղաքականության վարչության աշխատանքներում։
««iGorts» ծրագիրը տալիս է ինտեգրման և ադապտացիայի հնարավորություններ, բայց այն ունի ևս մի կարևոր հատկություն. երբ գիտակցում ես, որ ոչ միայն դու ունես հայրենիքիդ կարիքը, նաև հայրենիքը ունի քո կարիքը, վերադարձի որոշումը կայացվում է ինքնին»։

Karen Khachatryan is from Russia. After graduating from the Law Faculty of the Rostov State Economic Academy, he began his professional career in the Federal Antimonopoly Service and continued in the Regional Tariff Service.
Since 2012, he has continued his professional activity in the private sector, providing consulting services to enterprises, working in energy, water supply, and other regulated areas, carrying out energy audits, and consulting on energy efficiency issues. One of the activities was also the creation and development of private organizations engaged in electricity transmission.
Since 2020, he has also represented the interests of private companies in tax authorities and provided judicial protection for the rights of taxpayer organizations.
Karen moved to Armenia and started working in the Strategic Policy Department of the Ministry of Environment in September 2022.
«The program also provides opportunities for integration and adaptation, but it has another important aspect – when you realize that not only you need the Motherland, but the Motherland also needs you, the decision to return comes by itself.»