Լէօնարտօ Մօմճեան հեռահաղորդակցության ոլորտում գիտությունների կոչում ունի, նա միազգային վերլուծությունների ոլորտի լրագրող է:
Ծնվել է Արգենտինայի Բուենոս Այրես քաղաքում, սովորել է Խրիմյան հայկական վարժարանում, հայկական համայնքում տարբեր միջոցառումներ է ծրագրել և իրականացրել։
Նրա վերջին առավել ակտուալ աշխատանքը եղել է 2020 թվականի Լեռնային Ղարաբաղի 44-օրյա պատերազմի լուսաբանումը՝ որպես ռազմական թղթակից։
Նա ֆեյսբուքյան հարթակում 55 օր ուղիղ հեռարձակումներ է իրականացրել Հարավային Կովկասում տեղի ունեցող իրադարձությունների վերաբերյալ՝ ռեպորտաժներ պատրաստելով «Հայկական թերթի» և Արգենտինայի «Սարդարապատ» շաբաթաթերթի համար։
2016 թվականին Լէօնարտօն ճամփորդել է Telefe Noticias-ի (Արգենտինայի ամենաբարձր վարկանիշ ունեցող լրատվական ալիքը) թիմի հետ՝ հեռուստատեսությամբ լուսաբանելով Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսի շրջագայությունը Հայաստանում և քառօրյա պատերազմը։ Պատերազմի մասին այս հաղորդման արդյունքում Լէօնարտօն ընդգրկվեց Ադրբեջանի Արտաքին գործերի նախարարության կազմած սև ցուցակում՝ Արցախում տեղի ունեցած իրադարձությունները լուսաբանելու համար։
Նա լուսաբանել է բազմաթիվ այլ միջազգային իրադարձություններ ԱՄՆ-ում, Մադրիդում, Հավանայում, Կարթագենա դե Ինդիասում, Երևանում, Ստամբուլում, Սանկտ Պետերբուրգում և Մոսկվայում: Նա նաև այցելել է Հունաստանի Ռիցոնա փախստականների ճամբարներ և լուսաբանել է եվրոպական միգրացիոն ճգնաժամի ընթացքում տիրող ծանր իրավիճակը։
Այժմ նա արգենտինական ռադիոյի «Այրես դե Արմենիա» ռադիոհաղորդաշարի տնօրենն ու վարողն է, որը վերջերս է նշել է իր 10-ամյակը։ Վերջին հինգ տարիների ընթացքում նա նաև վարում և ղեկավարում է «Weekend» կոչվող հեռուստատեսային հաղորդումը ևս չորս հայ մասնագետների հետ։
Լէօնարտօն նաև դասավանդել է Հաղորդակցություն և Ռադիո առարկաները Արգենտինայի Սուրբ Գրիգոր Լուսավորչի անվան ավագ դպրոցում։

Родился в Буэнос-Айресе, Аргентина, учился в Армянском колледже Джримиан и развивал различные виды деятельности в армянской общине.
Леонардо Мумджян имеет степень в области коммуникационных наук, он журналист, специализирующийся на международном анализе.
Среди его последних наиболее актуальных работ освещение военного конфликта в Нагорном Карабахе в 2020 году, во время 44-дневной войны в качестве военного корреспондента. В течение 55 дней вел прямые эфиры на платформе Facebook о событиях, происходящих на Южном Кавказе, готовил репортажи для газеты «Айкакан» и аргентинского еженедельника «Сардарапат».
В 2016 году Леонардо отправился с командой Telefe Noticias (самый рейтинговый новостной канал в Аргентине), чтобы транслировать турне Папы Франциска по Армении и 4-дневную войну. Это военное сообщение привело к тому, что он был включен в черный список, составленный Министерством иностранных дел Азербайджана за разоблачение того, что произошло в Арцахе.
Он освещал многие другие международные мероприятия в США, Мадриде, Гаване, Картахене, Ереване, Стамбуле, Санкт-Петербурге и Москве. Он также посетил и рассказал о тяжелой ситуации в лагерях беженцев Ритсона в Греции в разгар европейского миграционного кризиса.
В настоящее время он является директором и ведущим радиопрограммы «Ayres de Armenia», отметившей свое 10-летие на аргентинском радио. Он также был ведущим и режиссером телевизионной программы под названием «Weekend» в течение последних 5 лет, в которой участвовали 4 армянских профессионала.
Он работал учителем по таким предметам, как связь и радио, в средней школе Сан-Грегорио-эль-Иллюминатор в Аргентине.