Մարիամ Հովհաննիսյանը ծնվել է Երևանում, բայց կյանքի մեծ մասն ապրել է Ռուսաստանում։ Ավարտել է Երևանի թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտը, մասնագիտությամբ դրամատիկական թատրոնի և կինոյի դերասանուհի է Վահե Շահվերդյանի արհեստանոցում։
Իր կարիերան սկսել է Երևանում՝ նկարահանվելով ֆիլմերում, աշխատելով հայկական թատրոնի տարբեր բեմադրություններում։ 2012 թվականին ստեղծեց իր առաջին ռեժիսորական աշխատանքը։ 2013 թվականին մեկնելով Հայաստանից՝ շարունակել է ուսումը և աշխատել Մոսկվայի տարբեր թատրոններում, շարունակել է նկարահանվել արտասահմանյան արտադրության ֆիլմերում և հեռուստասերիալներում։
Ավարտել է տեսախցիկի հետ աշխատելու կուրսեր, զբաղվել է վոկալով, խաղացել էլ մյուզիքլներում, դասավանդել։ Չնայած երկարատև բացակայությանը՝ պարբերաբար վերադարձել է հայրենիք։ Իր կյանքի գլխավոր նպատակն է համարում Հայաստանում արվեստի զարգացումը՝ փորձի փոխանակման և փոխազդեցության միջոցներով։ 2019 թվականին Դիլիջանում կազմակերպել է մեծ միջազգային կինոլաբորատորիա՝ 16 երկրների արտիստների և ռեժիսորների մասնակցությամբ։ «Ես միշտ հավատացել եմ, որ էքսպերիմենտներն ու համատեղ նախագծերը կարող են փոխել մեր իրականությունը»։
2020 թվականի ճակատագրական պատերազմը փոխեց բոլոր ծրագրերը, և նա մնաց այստեղ՝ մեծ հավատով և փոփոխություններ իրականացնելու պատասխանատվությամբ։
Մարիամը «իԳործ» ծրագիրը համարում է բացառիկ հնարավորություն՝ երկրի համար այս դժվարին պահին հայրենադարձ մասնագետների մեծ թիմի կազմում հայրենիքի համար հնարավորինս օգտակար լինելու համար։

Родилась в Ереване, но большую часть жизни прожила в России. Окончила Ереванский государственный институт театра и кино, по профессии актриса драмтеатра и кино в мастерской Ваге Шахвердяна.
Начала свою карьеру в Ереване снимаясь в кино, работая в различных постановках Армянского театра. В 2012 году сделала свою первую режиссерскую постановку. В 2013 года выехала за пределы Армении продолжая учиться и работать в различных театрах в Москве, продолжая сниматься в кино и сериалах иностранного производства. Окончила курсы по работе с камерой, занималась вокалом, играла в мюзиклах, и преподавала Несмотря на долгое отсутствие периодически возвращалась на родину, и считала главной задачей в жизни развитие искусства в Армении, путем обмена опыта и взаимодействия. В 2019 году организовала большую международную кинолабораторию в Дилиджане с артистами и режиссерами из 16 стран. «Всегда считала что эксперименты и совместные проекты могут изменить нашу реальность»․
В 2020 году судьбоносная война изменила все планы, и она осталась здесь с большой верой и ответственностью к переменам.
Считает программу «iGorts» исключительной возможностью быть максимально полезной стране, внутри большой команды профессионалов репатриантов, в это сложное для страны время.