Օկսանա Արությունյանը Ուկրաինայի Կիև քաղաքից է։ Կյանքի մեծ մասն ապրել է Ուկրաինայում, իսկ վաղ մանկությունը անց է կացրել Դիլիջանում։ Ստացել է նախ կրտսեր մասնագետի, բակալավրի և ապա իրավագիտության լիարժեք մասնագետի աստիճան՝ դատաիրավական, քաղաքացիական-իրավական և ձեռնարկատիրական գործունեության անվտանգության իրավական ապահովման ոլորտներում։
Սկսել է աշխատանքային գործունեությունը առևտրային և բարեգործական ոլորտներում: Երկար տարիներ աշխատել է որպես պետական ծառայող՝ համակարգելով առողջապահության ոլորտում հակակոռուպցիոն օրենսդրության պահպանման հարցերը, մասնավորապես՝ սանիտարական և համաճարակաբանական բարեկեցության և Ուկրաինայի սոցիալական քաղաքականության ոլորտներում։
Ներկայումս, որպես կամավոր, ընդգրկված է «Սյունիք-Զարգացում» հասարակական կազմակերպության սոցիալական և ինտեգրացիոն ծրագրերի աշխատանքներում։
Ամենասիրելի արտահայտությունը Ջ.Ֆ․ Քենեդիի խոսքերից մեկն է․ «Մի հարցրեք, թե ի՞նչ կարող է անել ձեր երկիրը ձեզ համար, հարցրեք, թե ի՞նչ կարող եք անել դուք ձեր երկրի համար»։

Oksana Аrutiunian is from Kiev, Ukraine. Although she has lived most of her life in Ukraine, she spent her early childhood in Dilijan. She obtained a junior specialist/bachelor's degree and later a certified law specialist degree in judicial jurisdiction, civil jurisdiction, and legal security of entrepreneurial activity.
She started her professional career in the commercial and charitable sphere. For many years she worked as a public servant. She coordinated the issues of compliance with anti-corruption legislation in healthcare, especially in public healthcare and epidemiological welfare and in the general social policy of Ukraine. She actively enrolls in social and integrational projects of the non-governmental organization «Syunik-Development.»
Her favorite quotation is by J.F. Kennedy – «Ask not what your country can do for you — ask what you can do for your country.»