Օկսանա Արությունյանը Ուկրաինայի Կիև քաղաքից է։ Կյանքի մեծ մասն ապրել է Ուկրաինայում, իսկ վաղ մանկությունը անց է կացրել Դիլիջանում։ Ստացել է նախ կրտսեր մասնագետի, բակալավրի և ապա իրավագիտության լիարժեք մասնագետի աստիճան՝ դատաիրավական, քաղաքացիական-իրավական և ձեռնարկատիրական գործունեության անվտանգության իրավական ապահովման ոլորտներում։
Սկսել է աշխատանքային գործունեությունը առևտրային և բարեգործական ոլորտներում: Երկար տարիներ աշխատել է որպես պետական ծառայող՝ համակարգելով առողջապահության ոլորտում հակակոռուպցիոն օրենսդրության պահպանման հարցերը, մասնավորապես՝ սանիտարական և համաճարակաբանական բարեկեցության և Ուկրաինայի սոցիալական քաղաքականության ոլորտներում։
Ներկայումս, որպես կամավոր, ընդգրկված է «Սյունիք-Զարգացում» հասարակական կազմակերպության սոցիալական և ինտեգրացիոն ծրագրերի աշխատանքներում։
Ամենասիրելի արտահայտությունը Ջ.Ֆ․ Քենեդիի խոսքերից մեկն է․ «Մի հարցրեք, թե ի՞նչ կարող է անել ձեր երկիրը ձեզ համար, հարցրեք, թե ի՞նչ կարող եք անել դուք ձեր երկրի համար»։

Оксана Арутюнян из Украины, Киев. Большую часть жизни прожила в Украине, раннее детство провела в Дилижане. Получила степень младшего специалиста, бакалавра и специалиста правоведения по таким специализациям как судебно-правовая, гражданско-правовая, правовое обеспечение безопасности предпринимательской деятельности.
Начинала свою деятельность в коммерческой и благотворительной отрасли. Много лет работала государственным служащим, координируя вопросы по соблюдению антикоррупционного законодательства в сфере здравоохранения, а именно санитарно-эпидемиологического благополучия и в сфере социальной политики Украины.
Координатор социальных и интеграционных проектов общественной организации «Syunik-Development».
Одна из любимых цитат – это цитата Дж. Ф. Кеннеди «Не спрашивайте, что ваша страна может сделать для вас, спрашивайте, что вы можете сделать для своей страны».