Ռուպինա Քարհիլին հանրային առողջապահության մասնագետ է Լիբանանից: Նա ունի հանրային առողջապահության մագիստրոսի կոչում՝ առողջապահության կառավարման և առողջապահական քաղաքականության առավել խորը մասնագիտացմամբ, նաև կենսաբանության բակալավրի աստիճան Բեյրութի Ամերիկյան Համալսարանում:
Ռուպինան իր մասնագիտական գործունեության ընթացքում մասնակցել է տարբեր վարչարարական և համայնքային գործունեությունների: Եղել է դասախոս, տնօրենի օգնական և բակալավրիատի/մագիստրատուրայի պրակտիկայի համակարգող՝ (2012-2022) Լիբանանի Բալամանդ համալսարանի Առողջապահական գիտությունների ֆակուլտետի (FHS) Հանրային առողջության ամբիոնում: Նա աշխատել է Լիբանանի առաջնային առողջապահության հայկական մի քանի կենտրոնների հետ՝ պատրաստելով նրանց հավատարմագրումը Accreditation Canada International-ի կողմից: 2011 թվականաին Քաթարում նա նաև աշխատել է որպես հետազոտող օգնական՝ Համադ Բժշկական կորպորացիայի «Ծխելու դադարեցման ծրագրի» շրջանակներում։
Լիբանանում տիրող ծանր տնտեսական ճգնաժամի պատճառով Ռուպինան հայրենադարձվել է Հայաստան՝ միանալով iGorts ծրագրին։ Նա մեծ հետաքրքրություն ունի առողջապահական համակարգերի և դրանց կառավարման, առաջնային առողջապահության որակի հսկողության հավատարմագրման, առողջապահական կրթության և դրա խթանման նկատմամբ։ Նա հուսով է, որ իր կենսագրությունը և փորձը հավելյալ օգուտ կբերեն Հայաստանի առողջապահական համակարգին՝ առաջ մղելով այդքան անհրաժեշտ առողջապահական բարեփոխումները:

Рубина Кархилли — специалист в области общественного здравоохранения из Ливана. Она имеет степень магистра общественного здравоохранения со специализацией в области управления здравоохранением и политики в области здравоохранения, а также степень бакалавра наук в области биологии Американского университета в Бейруте.
Рубина участвовала в различных административных и общественных мероприятиях в течение своей профессиональной карьеры. Она был лектором, заместителем директора и координатором стажировок студентов и выпускников (2012-2022) на кафедре общественного здравоохранения факультета медицинских наук (FHS) Университета Баламанд, Ливан. Работала с несколькими армянскими центрами первичной медико-санитарной помощи в Ливане, чтобы подготовить их к аккредитации Международной аккредитацией Канады. Также работала научным сотрудником в программе отказа от курения Hamad Medical Corporation, Катар, 2011 г.
Из-за тяжелого экономического кризиса в Ливане Рубина репатриировалась в Армению. В настоящее время работает в качестве специалиста программы «iGorts» в Министерстве здравоохранения РА. Она проявляет большой интерес к системам здравоохранения и их управлению, аккредитации контроля качества первичной медико-санитарной помощи, санитарному просвещению и его продвижению.
Она надеется, что ее образование и опыт помогут повысить ценность системы здравоохранения Армении, продвигая столь необходимые реформы здравоохранения.