Ստեֆանի Կարոյանը Ֆրանսիայի Փարիզ քաղաքից է: Ստեֆանին ավարտել է Փարիզի կառավարման IESEG բիզնես դպրոցը («Grande École» ծրագիր), ստանալով միջազգային բիզնեսի մագիստրոսի կոչում մարքեթինգի և հաղորդակցության ոլորտում:
Նա աշխատել է Air Liquide-ում որպես բիզնես ինտելեկտի վերլուծաբան, իսկ Maison Dalloyau-ում՝ որպես PR և թվային մարքեթինգի մասնագետ:
2020 թվականի պատերազմից հետո նոյեմբերին նա որոշել է տեղափոխվել Հայաստան՝ մարդասիրական օգնություն ցուցաբերելու համար։ Աշխատել է ՀԿ Frontline Therapists-ի թիմի հետ որպես ծրագրի ղեկավար և միացել է «իԳործ» ծրագրին:
«Երախտապարտ եմ ինձ ընձեռված հնարավորության համար, և անհամբեր սպասում եմ աշխարհին ներկայացնել մեր երկրի գեղեցկությունը և հայերի հյուրընկալությունը»:

Stéphanie Karoian is from Paris, France. She graduated from the IESEG business school of Management Paris, program Grande École, with a master's degree in international business and specialization in marketing and communication.
She worked for Air Liquide as a business intelligence analyst and at Maison Dalloyau as a PR and digital marketing specialist.
Stephanie moved to Armenia in November 2020, following the war to provide humanitarian aid. She worked with the NGO Frontline Therapists team as a project manager and joined the iGorts program.
«Now, I am working in the Tourism Committee as a marketing and communication specialist. I'm grateful for this role and am looking forward to sharing the beauty of our country and the hospitality of the Armenian people with the world.»