Սոֆի Հակոբյանը Ռուսաստանի Դաշնության Մոսկվա քաղաքից է։
Իր ակադեմիական կարիերան սկսվել է Մոսկվայի Մ. Վ. Լոմոնոսովի անվան պետական համալսարանում, որտեղ ստացել է իրավագիտության բակալավրի և մագիստրոսի գիտական աստիճան։
Գիտական գործունեության շրջանակներում մի քանի տարի շարունակ ակտիվորեն զբաղվել է նախագծահետազոտական աշխատանքներով միջազգային կազմակերպությունների և եվրոպական մի շարք համալսարանների պրոֆեսորադասախոսական կազմի հետ համատեղ, այդ թվում, երկար տարիներ սերտ համագործակցել է Ավստրիայում գտնվող Լինցի Յոհան Քեմփլերի անվան համալսարանի հետ:
Ունի աշխատանքային մեծ փորձ պետական և մասնավոր սեկտորներում, ինչպես նաև միջազգային ընկերություններում։
«իԳործ» ծրագրի շրջանակներում աշխատավայր՝ Հայաստանի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակ:

Sophie Hakobian is from Moscow, Russia. Her academic career began at the Lomonosov Moscow State University, graduating with Bachelor's and Master's degrees in Jurisprudence.
As part of her scientific activities, for several years, she has been doing design research works with international organizations and the faculty of several universities in Europe, including many years of cooperation with Johannes Kepler University of Linz (Austria).
Moreover, she has extensive professional experience in the public and private sectors, including international companies.