Սոֆի Հակոբյանը Ռուսաստանի Դաշնության Մոսկվա քաղաքից է։
Իր ակադեմիական կարիերան սկսվել է Մոսկվայի Մ. Վ. Լոմոնոսովի անվան պետական համալսարանում, որտեղ ստացել է իրավագիտության բակալավրի և մագիստրոսի գիտական աստիճան։
Գիտական գործունեության շրջանակներում մի քանի տարի շարունակ ակտիվորեն զբաղվել է նախագծահետազոտական աշխատանքներով միջազգային կազմակերպությունների և եվրոպական մի շարք համալսարանների պրոֆեսորադասախոսական կազմի հետ համատեղ, այդ թվում, երկար տարիներ սերտ համագործակցել է Ավստրիայում գտնվող Լինցի Յոհան Քեմփլերի անվան համալսարանի հետ:
Ունի աշխատանքային մեծ փորձ պետական և մասնավոր սեկտորներում, ինչպես նաև միջազգային ընկերություններում։
«իԳործ» ծրագրի շրջանակներում աշխատավայր՝ Հայաստանի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակ:

Софи Акобян из России, Москва. Её академическая карьера началась в стенах Московского государственного университета имени М.В. Ломоносова, где получила степень бакалавра и магистра юриспруденции.
В рамках научной деятельности на протяжении нескольких лет активно занималась проектно-исследовательскими работами совместно с международными организациями и профессорско-преподавательским составом ряда европейских университетов, в том числе многолетнее тесное сотрудничество с Линцским университетом имени Иоганна Кемплера (Австрия).
Имеет большой опыт работы по специальности в государственном и частном секторах, а также в международных компаниях.