Հովհաննեսը Հայաստան է տեղափոխվել Ռուսաստանից։ Գերազանցությամբ ավարտել է RUDN-ը՝ Համաշխարհային քաղաքականության բակալավրի աստիճանով և նաև ավարտել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության դիվանագիտական ակադեմիայի մագիստրատուրան միջազգային հարաբերությունների ուղվածությամբ: Բակալավրիատում եղել է RUDN-ի հայ համայնքի պատասխանատուն։ Սովորել է Իսպանիայում՝ Բալեարյան կղզիների համալսարանում և բազմիցս հանդես է եկել Հայաստանի արտաքին քաղաքականության վերաբերյալ զեկույցներով։ Նա մասնագիտական հաղորդակցության (իսպաներեն, անգլերեն) թարգմանիչ է։ Աշխատել է Ռուսաստանի Դաշնությունում Հայաստանի դեսպանատանը նաև ՌԴ Իսպանիայի հյուպատոսությունում։
2019 թվականին ավարտել է ասպիրանտուրան և որոշել ծառայել Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերում, ծառայությունը անցել է Քարվաճառում։ Սեպտեմբերի 27-ի 44-օրյա պատերազմի սկզբում եղել է սերժանտ և ջոկատի հրամանատար, իսկ պատերազմական գործողույթյունների ընթացքում դարձել է լեյտենանտ և դասակի հրամանատար։ Պատերազմից հետո պարգևատրվել է Սուրբ Ներսես Շնորհալի բարձր շքանշանով։
2021 թվականի օգոստոսին ավարտել է զինծառայությունը և վերադարձել Ռուսաստան, կրկին ընդունվել ՌԴ ԱԳՆ դիվանագիտական ակադեմիայի ասպիրանտուրան, բայց Մոսկվայի ասպիրանտ լինելով զգացել է, որ կարող է ավելի օգտակար լինել Հայաստանի համար։

Ованнес Геворгян переехал в Армению из России. Имеет степень бакалавра РУДН с отличием в области Мировой политики. Окончил магистратуру Дипломатической Академии МИД России по направлению Международные Отношения. За годы учебы в бакалавриате РУДН возглавлял Армянское Сообщество РУДН. Обучался в Испании в Университете Балеарских Островов. В Испании многократно выступал с докладами на тему внешней политики Армении. Является переводчиком в сфере профессиональной коммуникации (испанский язык, английский язык). Работал в Посольстве Армении в РФ, также в Консульстве Испании в РФ.
В 2019 году оставил учебу в аспирантуре и решил пройти срочную службу в Вооруженных Силах РА. Служил в Карвачаре. 27 сентября во время начала 44-дневной войны был сержантом и командиром отряда. Во время боевых действий стал лейтенантом и командиром взвода. После войны был награжден высоким орденом святого «Нерсеса Шнорали».
«В августе 2021 года окончил срочную службу и вернулся в Россию, снова поступил в аспирантуру Дипломатической академии МИД России, но будучи аспирантом в Москве я чувствовал, что мог бы быть более полезным Армении».