Հռիփսիմե Մովսիսյանը ՌԴ Դոնի Ռոստով քաղաքից է, ծնվել է Հայաստանում՝ Գյումրի քաղաքում և 4 ամիս անց ընտանիքով տեղափոխվել է ՌԴ: Մասնագիտությամբ տնտեսագետ է և ունի 13 տարվա աշխատանքային փորձ: Աշխատել է բանկային համակարգում, վիզաների և անձնագրային վարչությունում, ՌԴ Կադաստրի կոմիտեում և նոտարական գրասենյակում:
Ողջ գիտակցական կյանքում ապրելով Հայաստանից դուրս՝ մշտապես ամուր կապ է պահել Հայրենիքի հետ, արձակուրդները մշտապես անց է կացրել Հայաստանում։ Մասնակցել է Սփյուռքի նախարարության կողմից կազմակերպած Սփյուռքի ամառային դպրոց ծրագրին:
Միշտ ցանկություն է ունեցել հայրենադարձվելու և իր գիտելիքն ու փորձը ծառայեցնելու ի շահ հայրենիքի: Տեղեկանալով ՀՀ Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի «iGorts» ծրագրի մասին՝ որոշել է դիմել ծրագրին՝ երազանքը իրականացնելու նպատակով։

Рипсиме Мовсисян из города Ростова-на-Дону, родилась в Армении в городе Гюмри. Когда ей было 4 месяца ее семья переехала в Россию. По специальности она экономист с трудовым стажем 13 лет. Она работала в разных сферах, таких как банковская система, визово-паспортное управление, комитет кадастра Российской Федерации, а также нотариальная контора.
Проживая всю свою сознательную жизнь вне Армении, она всегда поддерживала прочную связь с Родиной и постоянно проводила отпуск в Армении. Участвовала в программе «Летняя школа диаспоры», организованной Министерством Диаспоры. У нее всегда было желание репатриироваться и использовать свои знания и опыт на благо Родины.
Узнав о программе Главного уполномоченного по делам диаспоры РА «iGorts», она решила подать заявку на участие, чтобы осуществить свою мечту.