Ես Տիգրան Հովհաննիսյանն եմ՝ 22 տարեկան: Ծնվել և մեծացել եմ Բելգիայում։ Ծնողներս Բրյուսել են տեղափոխվել Գյումրիից:
Բրյուսելում միջնակարգ կրթություն ստանալուց հետո ուսումս շարունակել եմ UCL-ում՝ Լուվենի կաթոլիկ համալսարանի իրավագիտության ֆակուլտետում: Այս պահին ուսանողական տարկետում եմ վերցրել. մասնագիտանում եմ ներքին և միջազգային բեռնափոխադրումներում՝ զարգացնելով ծնողներիս հիմնած ընտանեկան գործը:
Հայրենիքը, հայկական արժեհամակարգը, մշակույթը, լեզուն ես ճանաչել և սովորել եմ մեր ընտանիքում՝ ծնողներիս հորդորով և օրինակով:
2020 թվականը դարձավ բեկումնային իմ՝ որպես հայ, գիտակցության և ինքնաճանաչման մեջ: Արցախին հումանիտար օգնություն փոխանցելու նպատակով` ես ինձ համար բացահայտեցի Բելգիայի հայկական համայնքի հասարակական և կրթամշակութային կենտրոնը՝ «Հայի Տունը»: Ներկայումս ես կենտրոնի ակտիվ անդամ եմ, ներգրավված եմ հատկապես մշակութային, կրթական-ժամանցային միջոցառումների կազմակերպման աշխատանքներում։ Առանձնահատուկ կարևորում եմ այն միջոցառումները, որոնք կազմակերպում ենք ի աջակցություն Արցախից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցների: Մեր համայնքի և մասնավորապես իմ առաջնահերթ ծրագրերից են ոչ միայն մարդասիրական օգնությունը, այլև Արցախի մշակութային ժառանգության պահպանումը և արցախահայության իրավունքների պաշտպանումը։
2022 թ. ես միացա համայնքի հայկական երիտասարդական կոմիտեին՝ որպես ակտիվ անդամ: Աստիճանաբար աճեց համայնքի կյանքում իմ ներգրավվածությունը:
2023 թ. ընտրվել եմ «Հայի Տան» ղեկավար խորհրդի փոխնախագահ՝ 4 տարի ժամկետով: Իմ առաքելությունն եմ համարում նպաստել համայնքում հայկական մշակույթի, հայեցի կրթության և դաստիարակության, հայկական արժեքների տարածմանը և հայրենիքի հետ կապի ամրապնդմանը:
2024 թ. դարձել եմ Բելգիայի հայերի կոմիտեի անդամ։
Մասնակցելով «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրին` ես ցանկանում եմ ձեռք բերել նոր փորձ հայրենիքի և մեր համայնքի միջև ավելի ամուր կապեր ստեղծելու համար, նաև նպատակ ունեմ ձեռք բերել ավելի խորը գիտելիքներ իմ հայրենիքի և ազգային տեսլականի վերաբերյալ:

Меня зовут Тигран Ованнисян, мне 22 года. Я родился и вырос в Бельгии. Мои родители переехали в Брюссель из Гюмри.
После окончания средней школы в Брюсселе я продолжил свое образование в Католическом университете Лувена на факультете права и криминологии. На данный момент я прервал свое образование, чтобы специализироваться на внутренних и международных грузовых перевозках для развития семейного бизнеса, начатого моими родителями.
Следуя советам и примеру моих родителей, я познакомился с родиной, армянской системой ценностей, нашей культурой и армянским языком.
2020 год стал крупным переломным в моем сознании и самосознании как армянина. Именно с целью направить гуманитарную помощь Арцаху я открыл для себя социальный, культурный и образовательный центр бельгийско-армянской общины “Hayi Tun”.
В настоящее время я являюсь действующим членом центра, активно участвую в организации культурных и образовательных мероприятий. Я придаю особое значение мероприятиям, которые организуются в поддержку Арцаха. Главным приоритетом нашей общины и, в частности, моей задачей является не только оказание гуманитарной помощи нашим соотечественникам, но и сохранение культурного наследия Арцаха и защита прав арцахских армян.
В 2022 году я присоединился к армянскому молодежному комитету общины в качестве активного члена, и мое участие в жизни общины постепенно увеличивалось.
В 2023 году я был избран вице-президентом совета “Hayi Tun” сроком на четыре года. Я считаю своей миссией поддерживать начинания и инициативы по сохранению армянской культуры, развитию программ по образованию и воспитанию, распространению армянских ценностей и расширению связей с Родиной.
В 2024 году я стал членом Комитета армян Бельгии.
Участвуя в программе “Молодой посол диаспоры”, я надеюсь приобрести опыт для создания более прочных связей между Арменией и нашей общиной, а также расширить свое понимание Родины и нашего национального видения.