Ես Տիգրան Հովհաննիսյանն եմ՝ 22 տարեկան: Ծնվել և մեծացել եմ Բելգիայում։ Ծնողներս Բրյուսել են տեղափոխվել Գյումրիից:
Բրյուսելում միջնակարգ կրթություն ստանալուց հետո ուսումս շարունակել եմ UCL-ում՝ Լուվենի կաթոլիկ համալսարանի իրավագիտության ֆակուլտետում: Այս պահին ուսանողական տարկետում եմ վերցրել. մասնագիտանում եմ ներքին և միջազգային բեռնափոխադրումներում՝ զարգացնելով ծնողներիս հիմնած ընտանեկան գործը:
Հայրենիքը, հայկական արժեհամակարգը, մշակույթը, լեզուն ես ճանաչել և սովորել եմ մեր ընտանիքում՝ ծնողներիս հորդորով և օրինակով:
2020 թվականը դարձավ բեկումնային իմ՝ որպես հայ, գիտակցության և ինքնաճանաչման մեջ: Արցախին հումանիտար օգնություն փոխանցելու նպատակով` ես ինձ համար բացահայտեցի Բելգիայի հայկական համայնքի հասարակական և կրթամշակութային կենտրոնը՝ «Հայի Տունը»: Ներկայումս ես կենտրոնի ակտիվ անդամ եմ, ներգրավված եմ հատկապես մշակութային, կրթական-ժամանցային միջոցառումների կազմակերպման աշխատանքներում։ Առանձնահատուկ կարևորում եմ այն միջոցառումները, որոնք կազմակերպում ենք ի աջակցություն Արցախից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցների: Մեր համայնքի և մասնավորապես իմ առաջնահերթ ծրագրերից են ոչ միայն մարդասիրական օգնությունը, այլև Արցախի մշակութային ժառանգության պահպանումը և արցախահայության իրավունքների պաշտպանումը։
2022 թ. ես միացա համայնքի հայկական երիտասարդական կոմիտեին՝ որպես ակտիվ անդամ: Աստիճանաբար աճեց համայնքի կյանքում իմ ներգրավվածությունը:
2023 թ. ընտրվել եմ «Հայի Տան» ղեկավար խորհրդի փոխնախագահ՝ 4 տարի ժամկետով: Իմ առաքելությունն եմ համարում նպաստել համայնքում հայկական մշակույթի, հայեցի կրթության և դաստիարակության, հայկական արժեքների տարածմանը և հայրենիքի հետ կապի ամրապնդմանը:
2024 թ. դարձել եմ Բելգիայի հայերի կոմիտեի անդամ։
Մասնակցելով «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրին` ես ցանկանում եմ ձեռք բերել նոր փորձ հայրենիքի և մեր համայնքի միջև ավելի ամուր կապեր ստեղծելու համար, նաև նպատակ ունեմ ձեռք բերել ավելի խորը գիտելիքներ իմ հայրենիքի և ազգային տեսլականի վերաբերյալ:

My name is Tigran Hovhannisyan and I am 22 years old. I was born and raised in Belgium. My parents moved to Brussels from Gyumri.
After completing my high school education in Brussels, I continued my education at the Catholic University of Louvain in the Faculty of Law and Criminology. At the moment, I have taken a break from my education to specialize in domestic and international freight transportation, in order to develop the family business started by my parents.
Following the advice and example set by my parents, I have gotten acquainted with and learned about the homeland, the Armenian value system, our culture, and the Armenian language.
2020 represented a major breakthrough in my consciousness and self-awareness as an Armenian. It was through the intention of wanting to transfer humanitarian aid to Artsakh that I discovered the social, cultural, and educational center of the Belgian-Armenian community: Hayi Tun. Currently, I am an active member of the center and I am especially involved in organizing cultural and educational events. I place special importance on the events which are organized in support of Artsakh. The main priority in our community, in particular mine, is not only to provide humanitarian assistance to our forced displaced compatriots, but also to preserve the cultural heritage of Artsakh and protect the rights of people.
In 2022, I joined the community’s Armenian youth committee as an active member, and my involvement in the community gradually increased.
In 2023, I was elected as the Vice President of the Hayi Tun Council for a four-year term. I consider it my mission to support the strengthening of Armenian culture, Armenian education and upbringing, the spread of Armenian values, and ties with the homeland.
In 2024 I became a member of the Committee of Armenians in Belgium.
By participating in the Diaspora Youth Ambassador Program, I hope to gain experience in order to create stronger ties between Armenia and our community, as well as developing a deeper understanding of my homeland and our national vision.